Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Rooster: dron, který se kutálí

Izraelská společnost Robotican vyvinula dron Rooster (Kohout), který nemusí jen létat, ale umí se pohybovat i po povrchu. Primárně je určený pro armádu, ale hodí se také při záchranných pracích ve zřícených budovách, průzkumu jeskyň a dalších nepřístupných prostor, nebo při inspekcích průmyslových zařízení. Výhodou oproti klasickým dronům je, že v částech mise kde není třeba létat, se může uplatnit pohyb po povrchu, který je méně energeticky náročný. Stroj tedy má větší výdrž.

 

Drony ve válce a armáda České republiky 2. Potřebuje Armáda ČR bojové drony?

Česká armáda dlouhodobě zaspala z hlediska vybavení bezpilotními bojovými letouny (UCAV -Unamanned Combat Aerial Vehicle), či jednoduše bojovými drony, které jsou výrazným trendem současného vojenství. Dlouhodobě byl přehlížen a podceňován domácí vývoj a to i v případě, že výsledky byly srovnatelné se zahraniční konkurencí.

Drony ve válce a Armáda České republiky 1. Drony versus pilotované letouny a protiletecká obrana

Ukrajinská válka i širší veřejnosti definitivně předvedla, že drony nejsou jen prostředkem průzkumu, ale samy mohou účinné bojovat - a také bojují, dokonce se stávají jedním z rozhodujících faktorů efektivity boje. Ve skutečnosti to jiné konflikty ukazovaly už několik let, přesto Armáda České republiky v tomto ohledu silně zaspala. Na vlastní vývoj už není čas ani prostředky, takže momentálně jsme ve fázi rozhodování o nákupu odjinud.

 

Bayraktar: létající kladivo na ruské tanky

Pro některé války je příznačné že určitá zbraň se stane jejich symbolem; u husitských válek se každému nejspíš vybaví cep, v souvislosti s obranou Británie proti nacistické Luftwaffe spitfire - a symbolem statečného odporu Ukrajiny proti ruské agresi má šanci se stát dron Bayraktar. A nejen ukrajinského konfliktu; ukazuje také přerod moderní války v souboj dálkově ovládaných prostředků a robotů. Vědět o stroji Bayraktar trochu víc se hodí už proto, že Putin podle vlastních slov chce zpět celé území někdejší Varšavské smlouvy a jeho alter ego Medveděv dokonce sní o vytvoření jakési euroasijské říše.

Dron jako granát

O tom, že z dronů se stávají účinné zbraně ovlivňující průběh konfliktů, už asi nikdo soudný nepochybuje. Další vývoj bezpilotních bojových prostředků se ale může ubírat nečekanými směry. Dokazuje to i produkt Drone-40 australské firmy Defend Tex, který je koncipován jako munice do ručních granátometů.

Drony v asymetrických válkách

Útok bezpilotními prostředky na ropná pole Saúdské Arábie předvedl, že teroristé už nemíří na symbolické cíle (třeba budovy WTC) a na vyvolání strachu pouličními atentáty, ale snaží se zasáhnout světovou ekonomiku na citlivém místě. S trochou zlomyslné nadsázky by se dalo říci, že v praxi předvedli základní ideu asymetrické války: lacino poškodit protivníka, jehož výzbroj je naopak velmi drahá, protože při jejím vývoji a nákupech jde často víc o kšefty než o boj. Někteří komentátoři z toho vyvozují závěr, že ochromit citlivou infrastrukturu moderní civilizace může dnes pomocí dronu kdejaký fanatik nebo šílenec.

Útoky dronů na ropná zařízení v Saudské Arábii

Drony už se staly nedílnou součástí všech současných ozbrojených konfliktů. Dříve hi-tech technologie si postupně nachází cestu do menších armád, ale i guerillových skupin. Nedávný útok na ropná zařízení v Saudské Arábii bude znamenat zcela novou kapitolu ve využití této technologie. S hrstkou dronů se podařilo trefit pomyslnou Achillovou patu světové ekonomiky. 

Drony půjde ovládat jen myšlenkou

Nebaví vás tahat sebou k dronu ovladač nebo se při létání zlobit se smartphonem? Americká armáda testuje mozkový implantát, který umožňuje pilotovat dron pouhými myšlenkami. Úspěšný program přitom ukázal, že operátor dronu tak může ovládat až tři stroje současně. Projekt financuje Agentura pro pokročilý obranný výzkum (DARPA), která se dříve proslavila podílem na vzniku internetu.

ISIS a využití civilních dronů k vojenským účelům

Drony, stejně jako většina pokročilých technologií, vznikly za účelem vojenského využití. Teprve později se rozšířili i do civilního sektoru. Zlevnění a zmenšení elektroniky umožnilo masivní rozšíření i mezi běžné spotřebitele a byla jen otázka času, kdy je využijí polovojenské a teroristické organizace. Zatím nejdále v použití běžných, veřejně dostupných dronů je Islámský stát (ISIS), který je využívá nejen k průzkumu ale relativně čerstvě i přímo v boji.

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý konstruktér

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území do někdejšího Rakousko-Uherska v osobě pozapomenutého konstruktéra Hanse Boykowa. Byl nejen významným průkopníkem dálkového řízení létajících strojů, ale jeho patenty se uplatnily i při vývoji slavné rakety V-2.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173445 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61983 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:55048 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29085 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more