Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Drony půjde ovládat jen myšlenkou

Nebaví vás tahat sebou k dronu ovladač nebo se při létání zlobit se smartphonem? Americká armáda testuje mozkový implantát, který umožňuje pilotovat dron pouhými myšlenkami. Úspěšný program přitom ukázal, že operátor dronu tak může ovládat až tři stroje současně. Projekt financuje Agentura pro pokročilý obranný výzkum (DARPA), která se dříve proslavila podílem na vzniku internetu.

Idea ovládat dron přímo povely mozku je velmi mladá. Poprvé se objevila roku 2015, když se o ní při videokonferenci na téma Technologická budoucnost válčení zmínila Arati Prabhakar, tehdejší ředitelka agentury DARPA. Následovaly experimenty s kuklami, které se navlékaly na hlavu a byly opatřené elektrodami snímajícími mozkovou aktivitu. Současný program se liší v tom, že nejde o externí zařízení, ale o implantát umístěný přímo v mozku.

Při experimentálním testování nešlo o řízení skutečných bezpilotních prostředků, ale o počítačovou simulaci. Lékaři uvedli dobrovolníka Nathana Copelanda do částečně paralyzovaného stavu a do jeho mozku implantovali čip pracující na stejném principu jako EEG používané v medicíně při vyšetřeních funkcí centrální nervové soustavy. Copeland pak "letěl" stíhacím strojem F-35 a současně ovládal formaci dvou dronů.

Tiskový mluvčí DARPA Tim Kilbride o experimentu uvedl: "Díky použití obousměrného neurálního rozhraní dobrovolník současně dokázal v simulátoru pilotovat vedoucí stroj i dvojici dronů. Nešlo přitom o skutečné bezpilotní prostředky, ale o počítačové modely řady Macross/Robotech vytvořené na John Hopkins University.

Aplikace mikročipů přímo do mozku není bez rizika, proto DARPA při experimentech používala osoby, které tento zásah už dřív podstoupily z jiných důvodů (například při pokusech s ovládáním protéz, nahrazování ztraceného zraku a podobně). Roku 2015 tak ochrnutá Jan Scheuermann pouze silou svých myšlenek "pilotovala" F-35.

Dalším cílem programu je vyvinout externí zařízení v podobě čepice - ovšem pokročilejší než při prvních pokusech. Agentura na něm pracuje v rámci programu N3 (Next Generation Nonsurgical Neurotechnology).

Experimenty samozřejmě mají především vojenské cíle, současně ale názorně ukazují, jak náš biologický druh míří k další evoluční fázi: splynutí se stroji v podobě androidů.

"Diskuse o tom, jestli je to dobré nebo ne, přenechám jiným," komentuje program Fellidh Dwyer ze serveru WeTalkUAV. "Nepochybně budeme svědky fascinujícího období lidských dějin."

 

Jan A. Novák

Ilustrační foto: Arizona State University

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175740 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:63033 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:58289 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29783 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more