První vzducholodě poháněla elektřina - a prostřednictvím dronů se do vzduchu zase vrací. I proto je dobré o elektromotorech vědět víc než jen to, že se po připojení baterie točí. Ale samozřejmě nejen proto: je to pohonná jednotka, na jejímž výkonu a správné funkci závisí letové vlastnosti, nosnost, spolehlivost a další parametry celého dronu.
Když nechcete drony jen kupovat, užívat (a ztrácet), ale sami je vymýšlet a stavět na míru svých potřeb, nebo jen tak pro radost z tvoření, nejspíš se vám bude hodit vývojová platforma Arduino. Ale nejen pro drony: je to také skvělý úvod do světa robotiky a programování, tedy do světa budoucnosti - a přitom i pro naprosté laiky. V minulém díle seriálu jsme si řekli, o co se vlastně jedná, dnes vám budu vyprávět, jak jsem začal já.
Pořídili jste si dron, chcete s ním vyrazit někam dál než za dům - ale do čeho ho dát, aby cestu přežil? Transportní obaly na trhu jsou nejen hříšně drahé, ale často ani nevyhovují konkrétním potřebám. Přitom není problém si pořídit kvalitní kufr přímo na míru vašim požadavkům. Stačí investovat pár stovek a přidat k tomu šikovné ruce.
Nový DJI Mavic 2 je nepochybně špičkový stroj - a ovládat ho smartphonem je přibližně stejně šikovné, jako řídit ferrari řídítky z velocipedu. Logické by tedy bylo použít profi zobrazovací zařízení CrystalSky od stejného výrobce. Jenže ten zařídil, abyste tento jeho monitor na ovladač Mavic 2 nemohli připevnit... Naštěstí se problém dá řešit, i když je s tím trochu práce.
Když si pořídíte dron, ze všeho nejdřív asi zjistíte, že potřebujete něco, v čem ho půjde bezpečně převážet. Hned v zápětí učiníte poznání, že transportní zavazadla od profesionálních výrobců jsou hříšně drahá, přestože jde jen kus plastu. Přitom není problém si takovou věc pořídit za pár korun osvědčenou metodou Do It Yourself (DIY).
Začátečník se z počátku bojí pustit dron trochu dál, s rostoucími zkušenostmi ale roste i zájem o "dálkové" lety - tím spíš, že se o nich často píše na dronařských diskuzích a je o nich spousta videí na YouTube. Takové létání ovšem není bez rizika a některá z nich si majitelé těchto strojů ani neuvědomují.
Komerční drony obvykle používají jako zobrazovací zařízení smartphone nebo tablet, lepší stroje mají displej jako součást ovladače. Někdy však je potřeba mnohem větší obraz, ale externí monitory bývají drahé. Levnější náhražkou může být televizor Philips s nepříliš poetickým jménem 22PFS4232. Umožňuje totiž napájení 12 V a přitom je lehký a levný.