Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Nepodceňujte přistávací nohy

Přistávací nohy (lyžiny, "podvozek", nebo jak tomu říkat) kvadrokoptéry jsou zdánlivě nepříliš významný prvek, kterému se při výběru nebo konstrukci většinou nevěnuje moc velká pozornost. Ve skutečnosti jsou ale docela důležité a někdy mohou být i příčinou nepříjemných havárií.

 

U kvadokoptér v provedení mini- pro poletování v bytě nás lyžiny většinou moc zajímat nemusí, ale u větších strojů k létání venku (dejme tomu od hmotnosti půl kilogramu) už mohou připravit nepříjemné překvapení.

Zjistil jsem to například při jednom z prvních letů tehdy čerstvě koupeného Cheerson CX-20. Vzal jsem ho na betonový dvorek, chvíli pěkně létal a pak jsem ho navedl na přistání. Nebylo ani nijak zvlášť tvrdé, přesto se stroj po dotyku se zemí vysoko odrazil, a pak provedl ještě několik dalších nekontrolovaných skoků než se vrtule zastavily. Totéž se opakovalo i podruhé - s tím rozdílem, že se po odskočení zvrátil nazad a jedna z vrtulí to odnesla.

V tu chvíli jsem pochopil, proč na tolika videích mají Cheersony CX-20 kolem přistávacích nohou omotané nevzhledné kusy molitanu: tvrdý a pružný plast lyžin společně z jejich tvarem ze stroje dělal skákacího panáka...

Kromě toho lyžiny jsou - hned po vrtulích - nejčastějí příčinou zachycení o překážku při letu. Společně s vrtulemi a konzolemi motorů také jako první odejdou při každé větší havárii.

Jiné jimi způsobené problémy sice nejsou tak fatální, ale náladu mohou zkazit taky - například, když máme část přistávacích nohou v zorném poli palubní kamery. I proto sklápěcí nohy u drahých multikoptér nejsou jen drahou zbytečností, jak by se někomu mohlo zdát. Na tohle ovšem nemá každý, takže pokud přesto chcete fotit nebo filmovat bez rušivých artefaktů v záběru, nezbývá než s tím počítat už při koupi multikoptéry (nebo kamery), případně její zavěšení upravit - což se ovšem leckdy neobejde bez změny těžiště stroje.

 

Co s tím?

To nejjednodušší, co můžete s problémem často odcházejících přistávacích nohou udělat, je už při koupi multikoptéry ověřit, jestli se k danému typu dají koupit náhradní lyžiny. A také si pár hned objednat, protože termíny dodání bývají často velmi dlouhé a týdny nelétat kvůli zlomené noze je k naštvání.

Dalším krokem jsou improvizované úpravy ve smyslu výše zmíněného molitanu. Někteří majitelé kvadrokoptér ke stejnému účelu používají také na poloviny rozříznuté tenisové míčky, kusy polystyrenu a pod. Dobré je všechno, co pohltí energii nárazu při styku se zemí nejen ve svislém směru, ale i do stran, protože ne vždy se podaří přistát kolmo a převrácení na vysokém podvozku je přitom víc než pravděpodobné. Vrtule, které v té chvíli ještě rotují, na to leckdy doplatí.

Zničené lyžiny a dlouhé čekání na náhradní díly také může být impulsem ke snaze jejich trosky slepit. Což sice jde velmi rychle a jednoduše vteřinovým lepidlem, ale protože jde o exponované díly, tak oprava obvykle dlouho nevydrží. Velmi se mi osvědčilo použít místo toho epoxy a lom ještě vyztužit skelnými vlákny, nebo skelnou tkaninou s vysokou gramáží, tj. epoxydovým laminátem. Ani to nemusí být moc vidět, protože obvyklé profilování plastových výlisků přistávacích nohou umožňuje je laminátem bytelně vyztužit z vyduté strany profilu.

A když už takhle opravujeme - a na nohy od výrobce čekáme a čekáme a čekáme... tak to leckoho může přimět i k nějakému vlastnímu řešení. Tvořivosti se meze nekladou; horší než tovární provedení to nejspíš bude tak nanejvýš po estetické stránce. V jiném článku proto popíši své zkušenosti z konstrukce přistávacích nohou DIY kvadrokoptéry. Asi neposlouží přímo jako návod, protože jde o hodně specifický stroj, ale pro inspiraci posloužit mohou.

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.