Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Jak na elektronickou identitu

Přiznám se, že původně jsem chtěl napsat o tom, jak získat oprávnění k provozování dronů v rámci podkategorie A2, jenže hned na začátku jsem narazil na nutnost používat e-identitu (nově NIA ID). Ta je ale nutná i pro registraci a přihlášení k testu pro ostatní podkategorie v kategorii OPEN. Takže ze všeho nejdřív vyřídím tohle a k A2 se tu vrátíme později.

Štítek na dron snadno, rychle a zadarmo

Společně s novou legislativou vznikla také povinnost opatřit každý dron štítkem s registračním číslem, který byl jeho provozovateli přidělen. Podobu štítku naštěstí předpis nepřikazuje - a ani já tu svou nikomu nevnucuji, jen nabízím možnost, jak to udělat snadno, rychle a zadarmo.

V platnost vstoupila nová pravidla pro drony

Od začátku roku platí nová evropská legislativa týkající se provozu bezpilotních prostředků, lidově dronů. Podle slov ředitele Úřadu pro civilní letectví Davida Jágra se v České republice týká okolo 50 000 subjektů a jejich počet bude dramaticky narůstat. Teoreticky by už dnes měl mít každý majitel dronu svou registraci a hotové on-line testy. 

Jak jsem se testoval a registroval kvůli nové legislativě

Není žádným tajemstvím, že do 30. prosince 2020 by se měli provozovatelé dronů zaregistrovat a absolvovat test opravňující je k létání. O tom, jak to udělat, je na internetu spousta teoretických návodů - ale když se do toho pustíte, nejspíš zjistíte, že platí úsloví "šedá je každá teorie, zatímco strom života se zelená" (jinými slovy, že ty návody jsou v mnoha ohledech k ničemu). Užitečnější tedy asi bude, když popíši, jak jsem tuhle proceduru konkrétně absolvoval já.

 

Informace Ministerstva dopravy: Desatero očekávaných změn v pravidlech pro bezpilotní letadla (drony)

 Připravovaná legislativa regulující provoz dronů (respektive implementace evropských předpisů do české legislativy), zajímá většinu provozovatelů bezpilotních prostředků a kolem její finální podoby stále panuje řada dohadů a nejasností. Tady je zatím poslední informace od nejkompetentnějšího zdroje: od Ministerstva dopravy ČR, které má tuto záležitost na starosti

Nová pravidla pro drony: z čeho musí vycházet národní předpisy

Nová evropská legislativa týkající se dronů je hotová a během příštího roku má vstoupit v platnost její česká verze. To budí oprávněné obavy - zdejší úředníci s gustem mění předpisy k horšímu, protože vědí, že "lid" bude v jejich svévolné tvořivosti vidět dílo EU. Není proto špatné vědět, jak vypadá originál doopravdy. Mimo jiné i proto, že teď je pořád ještě čas pokusit se aspoň něco ovlivnit.

Evropská legislativa pro drony se blíží

Drony představují jeden z nejvýraznějších technologických fenoménů posledních let. Možnosti jejich širokého nasazení v nejrůznějších aplikacích povedou k tomu, že brzy budou všudypřítomné - a tak po jejich vývojářích, výrobcích a obchodnících přicházejí ke slovu i právníci: už je hotová legislativa, která bude regulovat jejich provoz v celé EU.

Licence na letecké práce není napořád

Ne všichni, kdo uvažují o získání licence k provozování leteckých prací nebo činností pro vlastní potřebu prostřednictvím dronu, vědí, že časová platnost je omezená na pouhé dva roky. Ve skutečnosti je ale dobré na případném prodloužení platnosti začít pracovat mnohem dříve.

Jízdní řády pro provoz v éteru

Drony se - jak známo - ovládají "vysílačkou", jenže zájemců o využití elektromagnetického záření je moc, takže musí existovat určité předpisy, co se v éteru smí a co ne, kdo něco smí a kdo naopak ne a podobně. Někdo se také musí starat, se dodržovaly. A protože operátoři dronů jsou účastníci tohoto provozu a protože za nedodržování pravidel hrozí docela citelné postihy, není špatné o pravidlech pro používání své "vysílačky" vědět trochu víc.

Nová evropská legislativa: jak je to doopravdy

Doba, kdy vstoupí v platnost nová evropská legislativa týkající se provozu dronů, se blíží - a tak se v médiích (včetně celostátních) objevuje i řada mylných informací, polopravd a nesmyslů. Ten největší je, že už je na spadnutí, takže se podle něj budou muset majitelé dronů začít řídit co nevidět. Zavádějící je ale i řada dalších tvrzení. Tady proto popisujeme  její současnou podobu i stav procesu zavádění.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173449 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61984 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:55053 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29085 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more