Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Jak jsem se testoval a registroval kvůli nové legislativě

Není žádným tajemstvím, že do 30. prosince 2020 by se měli provozovatelé dronů zaregistrovat a absolvovat test opravňující je k létání. O tom, jak to udělat, je na internetu spousta teoretických návodů - ale když se do toho pustíte, nejspíš zjistíte, že platí úsloví "šedá je každá teorie, zatímco strom života se zelená" (jinými slovy, že ty návody jsou v mnoha ohledech k ničemu). Užitečnější tedy asi bude, když popíši, jak jsem tuhle proceduru konkrétně absolvoval já.

 

 

Registrace i test se dělá on-line na webu Úřadu pro civilní letectví, obojí najdete na této adrese. Přestože systém byl teprve druhý den ve zkušebním provozu, fungoval bezchybně, což bylo po debaklu elektronického prodeje dálničních známek příjemné překvapení.

 

obr: Rozhraní webu ÚCL, z něhož se lze zaregistrovat i otevřít test

 

Registrace je jednoduchá: vyplníte o sobě pár základních údajů (jsou trochu rozdíly mezi fyzickými a právnickými osobami) a obratem na svůj mail dostanete formulář s registračním číslem. To má část veřejnou a část neveřejnou, která zabraňuje jeho zneužití. Jde o tři znaky, které je dobré uchovat v tajnosti. Štítek s veřejnou částí registračního čísla se má připevnit na všechny drony, které máte.

Druhým krokem (k němuž se dostanete kliknutím na příslušné tlačítko ze stejného webu) je test - a rovnou se přiznám, že s tím jsem měl trochu potíže.

Nejdřív vyplníte podobné údaje, jako při registraci, načež je vám umožněno přejít k otázkám. Je jich 40, u každé máte označit jednu ze čtyř odpovědí a když budete mít aspoň 30 správně, stanete se "pilotem bezpilotního prostředku" (což je oxymoron, který mě ani po letech nepřestává bavit). Když neuspějete, nevadí, můžete to zkoušet opakovaně. Nedostanete ale stejné otázky, protože systém těch 40 náhodně generuje z většího množství.

V prvním pokusu jsem měl špatně 11 odpovědí - a zjistil první vadu na kráse: nedozvíte se, co bylo špatně, takže edukační efekt žádný. Nicméně jsem neúspěch přičetl na vrub láhvi chardonnay, která na to padla a podle sloganu "ráno moudřejší večera" ulehl ke spánku.

Ráno se ovšem ukázalo, že alkohol v tom byl nevinně: tentokrát bylo špatně 15 odpovědí - podotýkám, že mnohem náročnější zkoušky na licenci k provozování leteckých prací jsem udělal napoprvé s minimem chyb. Mezitím se dronařské skupiny plnily jak chlubením těch, kdo test udělali napoprvé, tak zoufalci nabízejícími dceru a půl království tomu, kdo to udělá za ně. Takže jsem se pustil do dalších pokusů.

Obecně se dá říci, že většina otázek dává smysl a odpovědi na ně by měl znát každý, kdo chce dron ovládat. Jenže tu jsou i otázky, které moc smysl nedávají, nebo takové, na něž nenajdete odpovědi ani kdybyste prohledávali internet celý den, občas i takové, na nichž je patrné, že člověk, který je formuloval, už byl dost unavený. A samozřejmě i pár takových, na něž odpověď z nějakého důvodu nevíte, přestože byste měli (nesebekriticky ale konstatuji, že těch moc nebylo). V podstatě jde o to, aby ve verzi testu, kterou vám systém přidělí, takových problematických otázek bylo méně než 11.

 

obr: Rozhraní testu s jednou z otázek. Zrovna z téhle jsem byl tak trochu jelen

 

Poučen z předešlých nezdarů jsem sice nevynalezl elektrickou kytaru, jak zpívá Žlutý pes, ale zvolil sofistikovanější postup: z problematických otázek jsem si dělal printscreeny a pak na ně hledal odpovědi. Webů tvářících se, že novou legislativu znají, je sice hodně, ve skutečnosti ale aspoň trochu užitečné jsem našel jen dva. Tady je to anglicky a tady česky, přičemž v anglickém se hledá lépe, český je podrobnější. Některé odpovědi mě zaujaly; věděli jste třeba, že dav není definovaný množstvím osob, ale tím jestli se mohou volně rozprchnout libovolnými směry?

Asi tak na polovinu z mého seznamu sporných otázek jsem odpovědi nenašel, nicméně postup dostačoval k tomu, abych měl jen šest chybných odpovědí a stal se tedy držitelem Dokladu o absolvování online výcviku platným na dalších 5 let.

Tím samozřejmě zájem DroneWebu o novou legislativu nekončí; nejen proto, že ta se bude dolaďovat za pochodu a postupně doplňovat dalšími předpisy (jak vyplynulo i z nedávné tiskové konference), ale také proto, co vyplynulo z testu: že v nové legislativě jsou zákoutí, která si zaslouží důkladnější prozkoumání.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnosobota, 05 prosinec 2020 13:33
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174586 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62492 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:56640 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29418 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more