Co je dron?
Bezpilotní letoun (někdy UAV z anglického Unmanned Aerial Vehicle nebo také dron z anglického drone) je letadlo bez posádky, které může být řízeno na dálku, nebo létat samostatně pomocí předprogramovaných letových plánů nebo pomocí složitějších dynamických autonomních systémů. Bezpilotní letadla se používají často v armádě k průzkumným i útočným letům. Používají se také k mnoha civilním úkolům, například k hašení požárů, policejnímu sledování nebo průzkumu terénu.
Historie
První bezpilotní letoun byl z roku 1916 od profesora Archibalda Montgomeryho Lowa a jmenoval se Aerial Target (Vzdušný cíl). Následovalo mnoho letadel řízených na dálku, včetně Hewitt-Sperry Automatic Airplane, vyrobené během první světové války v USA.
Bezpilotní letouny se využívaly a dodnes využívají při fotografování ze vzduchu. Mezi tento typ by se dala počítat také fotografie z RC modelů.
S miniaturizací všech technologií v 80. a 90. letech 20. století zájem o bezpilotní letadla rostl. První generace byly zejména průzkumné letouny, ale některé byly osazeny zbraněmi, jako třeba MQ-1 Predator, který obsahoval střely vzduch-země.
Klasifikace
Bezpilotní letouny většinou řadíme do následující funkčních kategorií (přestože začínají postupně převažovat multifunkční letouny):
- Cíle a návnady - poskytují pozemní a vzdušné cíle simulující nepřátelské letadla nebo střely
- Průzkumné - poskytující informace o bojišti
- Bojové - schopné útoku ve velmi rizikových misích
- Logistické - UAV speciálně navržené pro logistické účely
- Výzkumné a vývojové - používané k dalšímu vývoji UAV technologií
- Civilní a komerční - UAV speciálně navržené pro civilní nebo komerční aplikace
převzato z Wikipedie, heslo: Bezpilotní letoun
Úřad civilního letectví ČR rozeznává tyto typy bezpilotních prostředků:
- Bezpilotní letadlo (UA – Unmanned aircraft)
Letadlo určené k provozu bez pilota na palubě
- Autonomní letadlo (Autonomous aircraft)
Bezpilotní letadlo, které neumožňuje zásah pilota do řízení letu. - Dálkově řízené letadlo (RPA – Remotely piloted aircraft)
Bezpilotní letadlo, které pilot může řídit dálkově.
Poznámka: Může obsahovat automatické systémy řízení letu.- Model letadla (Model aircraft)
Letadlo, které není schopné nést člověka na palubě, je používané pro soutěžní, sportovní nebo rekreační účely, není vybaveno žádným zařízením umožňujícím automatický let na zvolené místo, a které v případě volného modelu není dálkově řízeno jinak, než za účelem ukončení letu nebo v případě dálkově řízeného modelu, které je po celou dobu letu pomocí vysílače přímo řízené pilotem v jeho vizuálním dohledu.
- Model letadla (Model aircraft)
- Autonomní letadlo (Autonomous aircraft)
- Bezpilotní systém (UAS – Unmanned aircraft system)
Systém skládající se z bezpilotního letadla, řídicí stanice a jakéhokoliv dalšího prvku nezbytného k umožnění letu, jako například datového spoje pro řízení a kontrolu a prvku pro vypuštění a návrat.- Systém dálkově řízeného letadla (RPAS – Remotely piloted aircraft system)
Viz definice UAS, pokud letadlem je RPA. - Stanice dálkově řídícího pilota (RPS – Remote pilot station)
Zařízení umožňující pilotovi řídit RPA.
- Systém dálkově řízeného letadla (RPAS – Remotely piloted aircraft system)