Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Předpisy pro létání s drony v ČR Doporučený

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné předpisy, aby je pochopil každý, ale i kde lze najít všechny potřebné informace, které k létání s bezpilotními prostředky budeme potřebovat. 

UPDATE: 26/12/19: Připravují se nová pravidla

V ČR má na starosti letecké předpisy Úřad pro civilní letectví. Provoz bezpilotních prostředků určuje letecký předpis L2 - Pravidla létání v Doplňku X. Bohužel jako každý předpis, i tento je napsán tak, že je obtížně pochopitelný pro letectvím nepolíbené. Pokusíme se jej vyložit trochu srozumitelněji pomocí základních otázek, které mohou napadnout každého nového majitele dronu.

Do jaké kategorie spadá můj dron?

Pokud si létáním s dronem budete chtít vydělávat, je úplně jedno jakou má hmotnost. Automaticky spadáte do nejpřísnější kategorie viz tabulka na konci článku. Pokud jej máte jen na rekreační účely, je pro vás důležitá hmotnost 0,91 Kg. Nad touto hmotností s ním smíte létat jen pokud má systém pro bezpečné ukončení letu tj. například návrat na místo vzletu v případě ztráty spojení. 

Kde mohu se svým dronem létat?

V průběhu vzletu a přistání se nesmíte přiblížit k osobě na méně než 50 metrů horizontálně (kromě pilota nebo doprovázejících osob). Pro drony do 7Kg platí, že minimální vzdálenost od osob a staveb musí být bezpečná. Pro ty s větší hmotností už je to omezeno na 100 metrů horizontálně k osobě a 150 metrů k husté zástavbě. Dále nesmíte létat blíže oblačnosti než 1500m horizontálně a 300m vertikálně bez ohledu na hmotnost dronu.

Je velmi důležité zjistit v jaké oblasti s dronem chcete létat. K tomuto účelu vám nejlépe poslouží platná letecká mapa ICAO nebo webový portál DronView. Mimo letiště o kterých si povíme dále, mohou drony létat jen v nejnižším vzdušném prostoru třídy G a to do výšky 300 metrů nad zemí. Vyhnout se musíte zakázaným prostrorům (LKP - prohibited) a omezeným prostrorům (LKR - restricted). Ty jsou aktivovány stále a najít je můžete například kolem jaderných elektráren nebo muničních skladů.

Dále je nutné věnovat pozornost prostorům TSA (Temporary Secured Area) a TRA (Temporary Restricted Area). Tyto prostory nejčastěji slouží vojenským letcům ke cvičení a jako koridory do cvičných oblastí (Boletice, Libavá atd.). Aktivovány jsou jen občas, pokud se létá. O víkendech většinou ne. Aktuální stav uvidíte na portálu DronView po nastavení správného datumu v levém horním rohu mapy. Pokud aktivovány nejsou mění se do výšky 300 metrů nad zemí na prostor třídy G a létat v něm tedy můžete. 

Jaká je doporučená bezpečná vzdálenost?

ÚCL doporučuje jako bezpečnou vzdálenost poměr 1:2 při letu s dopřednou rychlostí (na sto metrů výšky poloměr 200 metrů) a 1:1 bez dopředné rychlosti (na 100 metrů výšky, kruh o poloměru 100 metrů).

Jak je to s létáním kolem letišť?

Letiště se dělí na neřízená a řízená. Neřízená jsou ty menší, většinou s travnatou dráhou, kolem nich je tzv. zóná ATZ v kružnici o poloměru 5 Km. Létat v této zóně můžete do 100m bez schválení s dronem do 0,91 Kg hmotnosti. S těžšími stroji můžete létat až do 300 metrů nad zemí, ale po předchozím schválení provozovatelem nebo službou AFIS (něco jako řízení letového provozu, ale může jen informovat, ne vydávat příkazy) na letišti. Pokud je na letišti aktivní služba AFIS, můžete i výše až do horní hranice ATZ zóny což je 4 000 feetů AMSL (střední hladina moře). Tu si můžete spočítat na základě znalosti nadmořské výšky letiště a korekce na místní tlak. V případě například letiště Příbram a tlaku 1013 HPa se můžeme vydat do výšky 4 000 - 1529 = 2 471 ft nad zemí. Pozor ale na další vzdušné prostory nad letištěm. Vždy vše domluvte s místní AFIS službou. 

Řízená letiště se dělí na civilní - Ruzyně, Brno, Ostrava, Pardubice, Karlovy Vary a vojenská - Čáslav a Náměšť nad Oslavou. Kolem sebe mají zónu CTR, která je pro každé letiště trochu jiná. Je nutné ji tudíž vyhledat v mapě. V této zóně je možné létat ve vzdálenosti minimálně 5,5 Km od vztažného bodu letiště a dále jen do výšky 100 metrů. Pokud máte povolení od ÚCL nebo ŘLP (Řízení letového provozu) nebo model do hmotnosti 0,91 Kg, je možné létat i blíže než 5,5 Km, ale vždy mimo ochrané zóny letiště (nejčastěji ve směru vzletových a přistávacích drah). V každém případě důrazně doporučuji v zóně CTR vždy kontaktovat dané stanoviště ŘLP a domluvit se s nimi, můžete tak zabránit velkým škodám. 

Jak je to s létáním kolem památek?

V naprosté většině návštěvních řádů památek je zákaz létání bezpilotními prostředky bez předchozího písemného souhlasu

Mohu létat jen podle obrazu z kamery dronu?

Ne. Tzv. FPV (First Person View) let, nebo létání mimo dohled pilota za pomoci GPS je v ČR zakázán a můžete tak létat jen pokud máte další osobu, která dron sleduje fyzicky.

Mohu z dronu za letu něco shazovat? 

Ne.  

Jaké hrozí sankce za případné porušení těchto předpisů?

V sankčním řízení hrozí pokuta až do výše 5 000 000 Kč. 

 

Na závěr článku přikládáme vcelku přehlednou tabulku, kde si můžete přesně dohledat co se aplikuje na jednotlivé váhové kategorie a způsoby použití bezpilotních prostředků. 

Naposledy změněnočtvrtek, 26 prosinec 2019 15:40
Vítek Novák

Obchodní pilot/instruktor a nadšenec do všeho co létá, ať už s pilotem nebo bez. V dronech vidím velkou budoucnost, a proto by byla škoda nebýt u začátku této technologie. 

Internetová stránka: www.viteknovak.cz

48 komentáře

 • Vox
  Vox 11. 4. 2016 9:49 Odkaz Komentáře

  Dobrý den,
  Jaká je prosím aktuální právní úprava ohledné modelů/dronů, které létají "po drátě", tzv. tethered drony?
  Spadá vůbec zařízení pevně spojené se zemí pod výše uvedený letecký předpis? Je pro taková zařízení, pokud jsou využívána pro výdělečnou činnost, také potřeba registrace/povolení?
  Předem děkuji

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 13. 5. 2016 12:36 Odkaz Komentáře

  Dobrý den,
  osobně se domnívám, že je jedno jestli je dron spojen se zemí nebo nikoliv. Předpis toto nijak neupravuje a tudíž na tethered drony platí stejná pravidla.
  Pokud to chcete vědět přesně, tak doporučuji napsat na ÚCL - http://www.caa.cz

 • Marián
  Marián 15. 8. 2016 15:01 Odkaz Komentáře

  Dobrý deň,

  ako je to s tou minimálnou vzialenosťou? V texte hovoríte, že " se nesmíte přiblít k osobě na menší vzdálenost než 100 metrů horizontálně a k husté zástavbě na méně než 150 metrů," ale tabuľka nižšie nedefinuje vzialenosť pre drony pod 7 kg.

  Ako to teda prosím je?

 • Milan Marecek
  Milan Marecek 30. 9. 2016 12:34 Odkaz Komentáře

  Diky za zajimavy clanek.
  Mate prosim zkusenost s CTR/TMA prostory a drony? Docela dost vetsich aglomeraci v CR je v CTR/TMA prislusnych letist. Hlavne CTR je problem protoze zacina na zemi a kuprikladu se v nem nachazi cele Brno a velka cast Prahy (takze de facto bych nemel poustet v Brne snad ani draka). Je realny zavolat vez a je realny dostat povoleni nebo cloveka rovnou poslou nekam? Videl jsem kuprikladu nejaka videa z dronu z Brnenske hvezdarny. Takze nejak to jde ale zajimalo by me jak tezky je ziskat povoleni.
  diky za odpoved

 • Milan Marecek
  Milan Marecek 4. 10. 2016 13:40 Odkaz Komentáře

  Omlouvam se, nejak jsem to CTR preskocil. Videl jsme tam 5,5Km a nejak jsme automaticky pocital s ATZ....

 • David Racek
  David Racek 19. 11. 2016 14:58 Odkaz Komentáře

  Po přečtení článku jsem pochopil, že nesmím s dronem létat nad lidmi a ve měste. Tedy mi soused nemůže létat nad pozemkem, pokud na něm jsem, ale v případě, že tam nejsem, nad pozemkem létat může ? Dále bych se rád zeptal, jak je to s pořízováním záznamů během letu ?

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 25. 11. 2016 16:24 Odkaz Komentáře

  To: Milan Mareček

  Nic se neděje, každopádně je určitě lepší je kontaktovat a pokud na ŘLP nebude sedět blbec, tak by neměl být problém aby vám dal povolení, které bude i pro váš klid.

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 25. 11. 2016 16:27 Odkaz Komentáře

  to: David Racek

  Pokud to správně chápeme, tak toto není v pravomoci ÚCL. To je stejné, jako by řešili, jestli letadlo může létat nad cizím pozemkem. V podstatě by pak letadla nemohli létat nikde. Otázka jestli toto nebude řešit nově vznikající legislativa například do určité výšky nad zemí.

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 25. 11. 2016 16:30 Odkaz Komentáře

  to Marián:

  To je dobrá připomínka. Článek upravíme. Podle tabulky to vypadá, že pro drony do 7 Kg neplatí tyto minima, ale jen nic neříkající pojem "bezpečná vzdálenost".

 • Rampa McKvak
  Rampa McKvak 28. 11. 2016 12:23 Odkaz Komentáře

  Nejsou mi úplně jasné ty jednotlivé zóny, s dronem pod 0,91kg nemohu létat v zóně LKPR 5? Tj. celé střední čechy? DJI podle GPS pozná, že je v té zóně a nevzlétne? Díky

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:152140 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:51311 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:22877 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:22224 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more