Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Útoky dronů na ropná zařízení v Saudské Arábii

Drony už se staly nedílnou součástí všech současných ozbrojených konfliktů. Dříve hi-tech technologie si postupně nachází cestu do menších armád, ale i guerillových skupin. Nedávný útok na ropná zařízení v Saudské Arábii bude znamenat zcela novou kapitolu ve využití této technologie. S hrstkou dronů se podařilo trefit pomyslnou Achillovou patu světové ekonomiky. 

Co o útocích víme? Dne 14.9.2019 v časných ranních hodinách byly explozemi zasaženy dvě ropná zařízení saudské státní společnosti Aramco ve městech Abqaiq a Khurais. Byť nebyly hlášeny žádné ztráty na životech, útok omezil denní produkci ropy Saudské Arábie na přibližně polovinu (5,7 mil barelů). Pro Saudskou Arábie to znamená obrovské ekonomické ztráty, neboť ropná produkce vytváří téměř polovinu HDP této pouštní země. A vzhledem k tomu, že se jedná o druhého největšího vývozce ropných produktů, cena ropy stoupne po celém světě.

K útoku se přihlásili Hútíové, tedy šítští povstalci podporovaní Iránem bojující proti koalici vedenou Saudskou Arábii v Jemenu. Jejich tiskový mluvčí prohlásil, že útoků se zúčastnilo 10 dronů a byly provedeny za pomoci čestných lidí uvnitř království. Nejedná se o první podobný útok na ropné zařízení Saudské Arábie. Již v minulosti útočili na přečerpávací stanice ropného potrubí západně od Rijádu, a také na tankery v Hormuzském průplavu. Bezprecedentní je ale koordinace a rozsah těchto útoků. Velkou otázkou je také provedení. Neboť vzdálenost obou zařízení je od Jemenu příliš daleko (Abqaiq přes 800 km). Mnohem blíže je území Íránu (270 km od Abqaiq), kterého z útoku obviňují Spojené státy. Tím bychom se ale dostávaly do roviny spekulací, lepší bude podívat se, jaké drony mohly stát za útokem. 

Hútíové stejně jako většina šítských vzbouřeneckých skupin na Blízkém východě využívá štědrosti Íránu, který se vývojem bezpilotních prostředků zabývá už delší dobou. Nejedná se o žádné sofistikované hi-tech stroje, ale to je pro účely guerillového boje spíše výhodou. Dosud nejznámnějším modelem používaným touto skupinou byl Qasef-1. Jak tvrdí Hútíové, tak se jedná o dron jejich výroby, ale je to čistá kopie íránského dronu Ababil, používaným od 80. let. Podle jedné zachycené zásilky panuje dokonce podezření, že se i v Íránu montují (gyroskopy měly stejnou výrobní sérii jako ty používané íránskými milicemi v Iráku).

Qasef 1 drone

Qasef-1 (zdroj DVIDS)

Qasef-1 je 2,88 m dlouhý sebevražedný dron poháněný pístovým motorem s doletem kolem 120 km. Dosahuje maximální rychlosti 350 Km/h a jeho výbušná hlavice může vážit až 30 Kg + šrapnely. Vybuchuje přibližně 20 m nad cílem a používá se převážně na živou sílu. 

 Záznam útoku z dronu Qasef-1 na vojenskou přehlídku v Adenu

Z uvedených údajů, ale i ze záznamu videa je jasné, že takovýto dron by na ropné infrastruktuře příliš škody neudělal a navíc by tam zvnějšku hranice Saudské Arábie ani nedoletěl. Možností je tedy více, buď někdo propašoval drony do Saudské Arábie (což se snaží mluvcí Hútíú naznačit), nebo byl použit jiný typ dronu. Pro druhou možnost svědčí i fakt, že už delší dobu se spekuluje o novém typu, který Hútíové používají, zatím s označením UAV X s doletem blížícím se k 1500 km.

UAV X drone

UAV X (zdroj AP)

Žádná technické data se mi nepovedlo dohledat k novému typu. Nicméně je jasné, že Hútíové otevřeli novou kapitolu asymetrické války ve které se dá bojovat proti daleko vyspělejšímu nepříteli útočením na jeho kritickou infrastrukturu. Využití bezpilotních prostředků, které nejsou ani drahé, ani složité, bude nepochybně inspirovat guerillové skupiny po celém světě a přidělá vrásky všem, kteří proti nim bojují. Už teď je jasné, že vyspělé státy využívají hejna dronů k oklamání protivzdušné obrany nepřítele (Izrael v Sýrii), ale to samé se dá udělat daleko levněji v případě, že zaútočíte tam, kde to nikdo nečeká, a stačí vám k tomu pár dronů na úrovni leteckého modeláře se zálibou ve výbušninách. 

Vítek Novák

Obchodní pilot/instruktor a nadšenec do všeho co létá, ať už s pilotem nebo bez. V dronech vidím velkou budoucnost, a proto by byla škoda nebýt u začátku této technologie. 

Internetová stránka: www.viteknovak.cz

1 komentář

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174584 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62492 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:56640 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29418 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more