Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Drony v asymetrických válkách

Útok bezpilotními prostředky na ropná pole Saúdské Arábie předvedl, že teroristé už nemíří na symbolické cíle (třeba budovy WTC) a na vyvolání strachu pouličními atentáty, ale snaží se zasáhnout světovou ekonomiku na citlivém místě. S trochou zlomyslné nadsázky by se dalo říci, že v praxi předvedli základní ideu asymetrické války: lacino poškodit protivníka, jehož výzbroj je naopak velmi drahá, protože při jejím vývoji a nákupech jde často víc o kšefty než o boj. Někteří komentátoři z toho vyvozují závěr, že ochromit citlivou infrastrukturu moderní civilizace může dnes pomocí dronu kdejaký fanatik nebo šílenec.

Slabé místo těchto tvrzení ale spočívá v samotném pojmu "dron". Většina lidí si pod tím představí hračku za pár tisíc z hračkářství na rohu - jenže to, čím se útočilo v Saúdské Arábii, je spíš zmenšené letadlo, byť řízené na dálku. Rozměry jdou do metrů, dolet do desítek nebo stovek kilometrů a cena se od dronu pro Venouška k Vánocům také dost liší. Obstarat si takovou věc, zprovoznit ji, dopravit na místo vypuštění a zařídit, aby zasáhla cíl, nedokáže osamělý šílenec - a dokonce ani celá tlupa šílenců. Bez podpory někoho hodně bohatého, hodně vlivného a hodně dobře informovaného - tedy nejspíš na úrovni státu - by to asi nešlo.

Jinými slovy: pořád je to jedna a ta samá asymetrická válka, která v nejrůznějších koutech světa tu hoří a jindy jen doutná už mnoho desítek let. Jen místo otrhaných chlapíků s kalašnikovy přišli otrhaní chlapíci s raketami a bezpilotními letadly.

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173876 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62184 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:55508 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29229 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more