Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Dron jako granát

O tom, že z dronů se stávají účinné zbraně ovlivňující průběh konfliktů, už asi nikdo soudný nepochybuje. Další vývoj bezpilotních bojových prostředků se ale může ubírat nečekanými směry. Dokazuje to i produkt Drone-40 australské firmy Defend Tex, který je koncipován jako munice do ručních granátometů.

 

Pod pojmem zbraňový systém si obvykle představíme něco hodně velkého - když ne přímo letadlovou loď nebo ponorku, tak aspoň letadlo nebo tank. Jenže vývoj směřuje od velkých konfliktů na otevřených bojištích k hybridním válkám a omezeným úderům malých speciálně vycvičených jednotek. Tomu odpovídají i změněné požadavky na konstruktéry zbraní: už se od nich nechce, aby jejich výtvory zastrašovaly palebnou silou a mohutností, ale aby byly malé, nenápadné a zasahovaly nenápadně, zato s vysokou přesností.

Tomuto trendu odpovídá i malý bezpilotní prostředek melbournské zbrojařské firmy Defend Tex. Je zkonstruován tak, aby mohl být vystřelován pěchotním granátometem M320 s ráží 40 milimetrů. Dron proto má tvar projektilu o stejné ráži. V okamžiku výstřelu jsou 4 ramena s motory a vrtulemi sklopená do odpovídajících výřezů v trupu a vyklopí se až s předem stanoveným zpožděním. Podle údajů výrobce se může stroj vznášet na jednom místě 20 minut, nebo manévrovat až 12 minut. Maximální rychlost je 70 km/h, akční rádius necelých 10 km.

Drone-40 je možné upravit pro nejrůznější druhy operací. Primárně slouží k pozorování a průzkumu, může nést ale také další náklad: tříštivou nebo průbojnou munici, zápalné bomby, dýmovnice a podobně. Ještě důležitější je, že může být spárován s dalšími drony a operovat v rojích nebo v součinnosti s jinými bojovými prostředky. Výrobce předpokládá, že bude obzvlášť účinnou zbraní ve složitém neprostupném terénu, při operacích v týlu nepřítele a při zásazích speciálních jednotek.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:163361 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:57256 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:33286 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:25921 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more