Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

URL internetové stránky: http://www.novakoviny.eu

Recenze: Autel Evo Nano, výkonný dron do kapsy 1. Vybalujeme

Autel Robotics je asi jediná firma, která šlape na paty dominujícímu DJI jak kvalitou, tak i výdrží na trhu. Především ale svého postavení nezneužívá svévolným vyhlašováním "bezletových zón" a šikanováním uživatele nutností "odemykat" stroj prostřednictvím žádostí o povolení letu kamsi do Číny. Zaujal mě především dron Autel Nano pro svou doslova kapesní velikost.

Rooster: dron, který se kutálí

Izraelská společnost Robotican vyvinula dron Rooster (Kohout), který nemusí jen létat, ale umí se pohybovat i po povrchu. Primárně je určený pro armádu, ale hodí se také při záchranných pracích ve zřícených budovách, průzkumu jeskyň a dalších nepřístupných prostor, nebo při inspekcích průmyslových zařízení. Výhodou oproti klasickým dronům je, že v částech mise kde není třeba létat, se může uplatnit pohyb po povrchu, který je méně energeticky náročný. Stroj tedy má větší výdrž.

 

Drony ve válce a armáda České republiky 2. Potřebuje Armáda ČR bojové drony?

Česká armáda dlouhodobě zaspala z hlediska vybavení bezpilotními bojovými letouny (UCAV -Unamanned Combat Aerial Vehicle), či jednoduše bojovými drony, které jsou výrazným trendem současného vojenství. Dlouhodobě byl přehlížen a podceňován domácí vývoj a to i v případě, že výsledky byly srovnatelné se zahraniční konkurencí.

Skládací minidron Syma W3. 1. díl: Vybalujeme a nabíjíme

Výrobci laciných dronů se objevují a zase zanikají, někteří ani nemají jména, ale je tu jedna výjimka: firma Syma. Už to, že se drží na trhu dlouhou řadu let, dává určitou záruku každému, kdo to chce s létáním zkusit, nebo pořídit dítěti hračku, ale nechce do toho pro začátek zbytečně moc investovat. Nyní Syma přichází s malým skládacím dronem W3, který už na první pohled nezapře podobnost s úspěšnou řadou Mini od DJI - ale za relativně nízkou cenu 7990 Kč. Co konkrétně za ty peníze dostaneme?

Výstava Volty.cz se může hodit i dronařům

Na první pohled nemá elektrotechnická výstava Volty.cz s drony nic společného – ale právě proto se příspěvek a ní dávám. Tématem výstavy je špičková elektronika a elektrotechnika, která zásadně mění tvář světa a to přece o dronech platí také. Není proto důvod, aby se na některém z dalších ročníků Voltů.cz neobjevily. Tenhle článek tedy je prvním krokem k tomu, aby se lidé podnikající s drony o výstavě dověděli. Ale i v letošním ročníku už byly k vidění věci, které by asi dronaře zajímaly, například termokamery, detektory, nabíjecí stanice, měřící přístroje a podobně.

Drony ve válce a Armáda České republiky 1. Drony versus pilotované letouny a protiletecká obrana

Ukrajinská válka i širší veřejnosti definitivně předvedla, že drony nejsou jen prostředkem průzkumu, ale samy mohou účinné bojovat - a také bojují, dokonce se stávají jedním z rozhodujících faktorů efektivity boje. Ve skutečnosti to jiné konflikty ukazovaly už několik let, přesto Armáda České republiky v tomto ohledu silně zaspala. Na vlastní vývoj už není čas ani prostředky, takže momentálně jsme ve fázi rozhodování o nákupu odjinud.

 

Drony v Poslanecké sněmovně ČR

 "Pokročilá obrana proti dronům" se jmenoval seminář uskutečněný 5. září 2022 v Konírně Poslanecké sněmovny ČR. Uskutečnil se pod záštitou poslance Jaroslava Bašty, předsedy podvýboru pro vnější ekonomické vztahy. Akce, na níž promluvili přední odborníci, trvala několik hodin, proto se tu k jednotlivým tématům později detailně vrátím. Zde je prozatím obecná informace o semináři.

Dvě stě studentů z celého světa se na Fakultě elektrotechnické ČVUT učilo létat s drony

Celkem 170 studentů a studentek z šesti světadílů se 1. srpna 2022 sešlo v Praze na Karlově náměstí na IEEE RAS Letní škole  multirobotických systémů. Dalších 40 studentů, pro něž bylo obtížné přicestovat kvůli epidemiologickým nařízením, se k nim připojilo virtuálně. Pořádající Fakulta elektrotechnická ČVUT připravila intenzivní program plný přednášek, seminářů a programování spolupracujících dronů pro všechny, kdo si chtějí prohloubit znalosti v oblasti multirobotických vzdušných systémů. Po čtyřech dnech teorie účastníci uplatní nabyté znalosti při praktických letových ukázkách v pátek 5. srpna 2022 na Císařském ostrově, kde využijí nejmodernější platformy autonomních dronů vyvíjené Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT.

Dron jako autobus

Přeplněné ulice megapolí nutí dopravu mířit do vzduchu, takže projekty létajících taxi schopných odstartovat a přistát kdekoliv už absolvují testovací provoz. Start-upová společnost Kelekona na to ale chce jít jinak: vyvíjí elektrický létající autobus s kolmým startem, který unese 40 lidí nebo 5 tun nákladu.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:177909 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:64024 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:60920 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:30430 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more