Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Skládací minidron Syma W3. 1. díl: Vybalujeme a nabíjíme

Výrobci laciných dronů se objevují a zase zanikají, někteří ani nemají jména, ale je tu jedna výjimka: firma Syma. Už to, že se drží na trhu dlouhou řadu let, dává určitou záruku každému, kdo to chce s létáním zkusit, nebo pořídit dítěti hračku, ale nechce do toho pro začátek zbytečně moc investovat. Nyní Syma přichází s malým skládacím dronem W3, který už na první pohled nezapře podobnost s úspěšnou řadou Mini od DJI - ale za relativně nízkou cenu 7990 Kč. Co konkrétně za ty peníze dostaneme?

 

Od firmy RCobchod.cz jsme jeden exemplář Syma W3 dostali k vyzkoušení, takže na otázku z úvodu tady budeme hledat odpověď. V prvním díle minisérie se především podíváme, co balení obsahuje, jaké jsou výrobcem deklarované výkony a jak se stroj připravuje k letu.

Hned na začátku je asi dobré připomenout, že W3 není první pokus Symy přejít od laciných a jednoduchých kvadrokoptér do světa kapesních strojů s bezkartáčovými motory. Na začátku těchto jejích snah byl model Syma W1, který se moc nepovedl (naše zkušenosti s ním jsou tady), ale následující X30 byl vzhledem k nízké ceně už docela povedený (naše recenze je tady). Rozhodně tedy bude zajímavé se podívat, jestli prostřednictvím W3 Syma v tomto segmentu pokročila, jakým směrem a jak moc.

 

obr: Součástí balení je šikovná brašna

 

Už otevírání krabice s nápisem Syma W3 je něco jako deja vu, při němž se vybaví krabice s některým modelem řady Mini od DJI. Uvnitř nenajdeme obvyklé plato s prohlubněmi pro dron, ovladač a další příslušenství, ale rovnou šikovnou brašnu s popruhem přes rameno, v níž je vše naskládané tak, jak se s dronem chodí do terénu. Svádělo by to tedy rovnou vyrazit, ale to přece jen nepůjde. Nejdřív totiž musíme udělat několik důležitých věcí, z nichž na prvním místě je prostudování návodu.

Ano, já vím, že machři návody nečtou - ale i machři pak někdy bývají nepříjemně překvapení, když věci nefungují tak, jak jsou zvyklí. Začátečník (což asi bude většina uživatelů Symy W3) se tu doví, jak stroj připravit ke startu i jak s ním létat (je to prakticky stejné jako u všech dronů téhle kategorie), zatímco případný pokročilejší uživatel se asi ze všeho nejdřív podívá na deklarované parametry.

 

obr: Syma W3 v plné kráse

 

Tady jsou ty nejdůležitější. Zajímavá je už hmotnost 248 gramů, čímž se Syma W3 vejde do kategorie, pro na níž má stávající legislativa nejmenší požadavky. Dále výrobce uvádí dosah ovládání 400 metrů - ale po zkušenostech s "prchavou" Symou W1 bych tak daleko raději ani nešel. Ostatně legislativa požaduje létání jen do vzdálenosti optické viditelnost, což u tak malého dronu nejspíš bude ještě o dost méně.

Totéž platí o i dostupu: návod uvádí stometrovou výšku, legislativa povoluje maximálně 120 metrů. Výdrž ve vzduchu má být 22 minut. V anglickém návodu se sice říká, že je to 220 minut - ale to bychom se nejspíš dověděli i z hlavního času televizního zpravodajství, jako o revoluci v elektromobilitě.

Na palubě dronu je kamera s rozlišením 2K, ale ve firemních materiálech se to bohužel dál nespecifikuje, přestože do K2 patří tři formáty s odlišným poměrem stran. S největší pravděpodobností se ale jedná o 2045 x 1086 pixelů.

Ovládání dronu je přes WiFi a pro pohodové létání s přenosem obrazu potřebujete mít mobil. Přenos se přitom děje prostřednictvím 5G, kterým dnes disponuje většina mobilů. Prodejce uvádí, že se nic neděje ani když ho váš mobil neumí, ale přenos pak bude fungovat jen na vzdálenost okolo 50 metrů.

 

obr: Ovladač

 

Další věc, kterou musíte před prvním startem udělat, je stáhnutí ovládací aplikace do mobilu. Na stránkách návodu jsou pro ten účel tři QR kódy, každý pro jiný operační systém telefonu. V mém případě to byl iOS a šlo to překvapivě snadno. Rozmístění informací a ovládacích prvků na obrazovce aplikace je zhruba stejné jako u většiny dronů (viz foto). Příjemný je tu odkaz na podrobnější vysvětlení jednotlivých funkcí.

obr: Rozhraní ovládací aplikace

 

Ani to ještě není všechno: také musíte nabít akumulátor dronu a ovladače. Ten v dronu má deklarovanou kapacitu 2100 mAh, výrobce uvádí, že se nabíjí 220 minut. Nabíječka v příslušenství dronu není, protože stačí obyčejná univerzální, jakou určitě máte k mobilu a další elektronice. Na čelní stěně akumulátoru je řada LED signalizujících úroveň nabití. Ovladač má vestavěný akumulátor, který se nabíjí obdobným způsobem jako dron, trvá to přibližně hodinu,

obr: Nabíjíme

 

Teprve, když je jsou dron i ovladač nabité, můžete je vzájemně spárovat a prohlédnout si, jak funguje přenos obrazu. A pak i letět - ale o tom si povíme příště.

 

Jan A. Novák

 

 

Naposledy změněnopátek, 02 prosinec 2022 13:19
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte