Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Recenze: Autel Evo Nano, výkonný dron do kapsy 1. Vybalujeme

Autel Robotics je asi jediná firma, která šlape na paty dominujícímu DJI jak kvalitou, tak i výdrží na trhu. Především ale svého postavení nezneužívá svévolným vyhlašováním "bezletových zón" a šikanováním uživatele nutností "odemykat" stroj prostřednictvím žádostí o povolení letu kamsi do Číny. Zaujal mě především dron Autel Nano pro svou doslova kapesní velikost.

DALŠÍ DÍL RECENZE 

Vynikající dojem na mě udělal už Autel EVO II, o kterém píši v jedné zdejší recenzi. O Autelu Nano jsem začal vážně uvažovat, když mi DJI Mini odmítl létat a žádal o pokornou prosbu povolit esemeskou start, přestože na lokalitě k tomu nebyl důvod. Nemám v úmyslu porušovat předpisy a už vůbec ne někoho ohrožovat, ale uvědomil jsem si, co se může taky stát: poletím někam fotit, dám za cestu velké peníze - a na místě dron buď neodstartuje vůbec, nebo se neobejde bez souhlasu čínských soudruhů. A tak padl můj pohled se zalíbením na Autel Nano, který je stejně velký jako DJI mini, ale tahle omezení nemá.

Konkrétně má Nano deklarovanou vzletovou hmotnost 249 gramů, takže se vejde do kategorie dronů, pro kterou platí nejmírnější předpisy. Důležité jsou také maximální rozměry ve složeném stavu: 140 x 85 x 60 milimetrů. Teoreticky by se tedy mohl vejít i do větší kapsy. V praxi to je trochu složitější; k tomu se v tomhle dílu recenze ještě vrátím později.

 

Vzhledem k předpokládanému využití mě vedle rozměrů nejvíc zajímala kamera. Má snímač CMOS s 48mega efektivních pixelů, obrazový úhel 84 stupňů a vedle automatického režimu umí i manuální nastavení a nastavení s prioritou závěrky. Podrobněji se ke kameře vrátím v jednom z příštích dílů recenze.

 

Autel Mini můžete koupit buď jako samostatný dron s jedním akumulátorem, ovladačem a náhradním párem vrtulí (Standard Package), nebo jako balení Premium Bundle, v němž jsou kromě dronu a ovladače tři akumulátory, tři páry náhradních vrtulí, nabíječka, brašna a pár dalších drobností. Zvolil jsem kompromis: k samostatnému dronu a ovladači jsem přiobjednal ještě druhý akumulátor a místo brašny pevné pouzdro.

K dronu po vybalení není co dodat, je opravdu tak malý, jak výrobce uvádí. Pro cestování letadlem, kdy čím dál víc společností žádá příplatky i za standardní zavazadlo, je to ideální stroj. Trochu problém dělá jen nasazování ochranného krytu kamery, ale dá se to naučit.

Už ne tak ideální je ovladač. Nejen, že je poměrně velký, ale páčky ovládání nejde odšroubovat a trčí z něj také držák mobilu (v němž je anténa). Líbil by se mi integrovaný ovladač s displejem a ovládací apkou (jaký se prodává ke strojům DJI), ale ten není, protože Autel Robotics ho momentálně dělá jen pro vyšší (a mnohem dražší) modely.

 

A teď ke slíbeným přepravním rozměrům: Autel k modelu Nano vyrábí velmi povedené pevné pouzdro (170 x 115 x 80 mm), kam se vejde právě jen dron. Je to velmi šikovné, protože stroj je při přepravě dokonale chráněný a zbytek jeho příslušenství můžete po vašem příručním cestovním zavazadle nastrkat do volných míst. Kromě toho je možné koupit větší pevné pouzdro, kam se vejde i ovladač, akumulátor, nabíječka, kabely a pár dalších maličkostí. Je taky šikovné, ale už ne tak malé (280 x 215 X 100 mm). Má i popruh přes rameno. Nakonec jsem pořídil oboje: malé pouzdro pro dopravu, kde záleží na rozměrech, velké pro ostatní příležitosti.

 

A příště už budeme létat.

 

DALŠÍ DÍL RECENZE

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoneděle, 25 únor 2024 09:38
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte