Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Autel Robotic představil zabijáka na Mavic

CES je největší veletrh spotřební elektroniky na světě, takže na něm nesmí chybět ani komerční drony. Letos zaujaly především minidrony Tello (na němž se podílela DJI) a Walkera PERI, ale také skládací stroj EVO od firmy Autel Robotics. Tello a PERI si necháme na jindy, teď se zaměříme na EVO. Je nápadně podobný DJI Mavic, ale se zajímavými parametry, takže se objevila i přezdívka Mavic Killer.

Autel Robotic sídlící v americkém státě Washington (Seattle, předměstí Bothel) je u nás sice prakticky neznámá, na trhu komerčních dronů však už má za sebou určité úspěchy a v USA je jedním z nejvýznamnějších konkurentů DJI - její pozice je srovnatelná s konkurenčními společnostmi Yuneec a Parrot.

K jejím největším úspěchům patří drony řady X-Star nápadně podobné DJI Phantom, ale s některými zajímavými vylepšeními. Vyrábí také bezpilotní letadlo s kolmým startem Kestrel. Na letošním veletrhu CES překvapila se strojem EVO, který je nápadně podobný DJI Mavic.

 

Průmyslové drony pro každého

Firma Autel Robotics vznikla v USA roku 2014, ale navzdory americkému sídlu i ona je důkazem asijské dominance v tomto oboru: je dceřinou společností firmy Autel Intelligent Corp. založené už roku 2004 v čínském městě Shenzenzen. Ta je kromě profesionálních bezpilotních prostředků zaměřená také na diagnostické nástroje pro automobilový průmysl. V Číně a ve svých evropských i amerických pobočkách má okolo tisícovky zaměstnanců, z nichž polovina pracuje ve výzkumu a vývoji. Naproti tomu její americká dcera zaměstnává pouze 150 lidí.

"Chceme, aby profesionální využití dronů bylo snadné a přístupné každému," představuje cíle Autel Robotics její CEO Steve McIrvin.

Konkrétním výrazem této snahy se roku 2014 stala oranžová kvadrokoptéra X-Star, na níž roku 2016 navázal model X-Star Premium. Vnějšími tvary i základními parametry s podobá DJI Phantom 4 (totéž platí i o kameře), přesto tu jsou nezanedbatelné odlišnosti - především větší důraz na možnosti průmyslového využití.

 

Variace na Phantom - ale s výměnnými kamerami

Běžný uživatel si na obou verzích X-Star asi nejdřív všimne toho, že deklarovaný dosah videopřenosu je jen 1,2 míle (necelé 1,9 km). Výrobce to zdůvodňuje jednak tím, že ve většině zemí se stejně smí létat jen na dohled, především ale tím, že X-Star není hračka pro dálkové lety. V první řadě má být levným strojem použitelným k praktickým aplikacím.

Proto je také gimbal konstruovaný tak, aby umožňoval snadnou výměnu užitečného nákladu. Výhoda pro uživatele je obrovská: kamery se vyvíjejí rychleji než drony, nemusí tedy (na rozdíl od konkurence, včetně DJI Phantom nebo všech strojů Yuneec) draze inovovat celý komplex. Od loňského roku tak může majitel X-Star nebo X-Star Premium nahradit původní kameru s 12 mpx nahradit novou s palcovým čipem a 20 mpx. Ke kvadrokoptéře je také k dispozici duální termokamera FLIR Duo přizpůsobená jeho ovládacímu systému.

A to nejlepší nakonec: X-Star Premium se prodává za 900 USD, tedy přibližně 19 000 Kč.

 

Elektrická poštolka

Těžiště produkce Autel Robotics se poslední dobou přesouvá k pozoruhodnému bezpilotnímu stroji Kestrel, který je jakousi kombinací kvadrokoptéry s letadlem. Díky tomu vydrží ve vzduchu mnohem déle a má také podstatně větší akční rádius: výrobce udává že toto čtrnáctikilogramové letadlo s otočnými motory vydrží ve vzduchu až dvě hodiny a může letět maximální rychlostí 130 km/h. Unese užitečný náklad do hmotnosti 2,5 kg.

Kestrel se poprvé objevil na loňském veletrhu CES. Společně s ním tehdy Autel Robotics představila také koncept nazvaný 5kg VTOL. Jak název napovídá, jde o menšího bratra Kestrelu - elektrické letadlo s kolmým startem, ale s třetinovou hmotností.

Letošní CES ukázal, že ani segment běžných dronů Autel Robotics opustit nemíní. Jeho poslední produkt navíc zjevně míří od užitkových dronů k hobby uživatelům.

 

EVO: levnější Mavic s lepší kamerou

Co znamená název EVO se našemu speciálnímu týmu pro odhalování významů nesrozumitelných jmen a zkratek nepodařilo zjistit - víme jen, že stejně se jmenuje minidron Evo Flyer, který se momentálně prodává už v třetí verzi. Jinak ale s novinkou, kterou Autel Robotics představil na letošním veletrhu CES, nemá nic společného.

Stejně jako X-Star, ani EVO nepůsobí na první pohled nijak inovativně - podoba s Mavic Pro od DJI bije od očí. Dokonce i systém skládání ramen s motory je prakticky stejný. Jsou tu také antikolizní senzory, tříosý gimbal, programy autonomního letu a podobně. Ale nejen to: stejný je i udávaný dolet (max. 7 km - v americké verzi), výdrž ve vzduchu (max. 30 min.)

Stejně jako v případě X-Star ale jsou nezanedbatelné rozdíly uvnitř - a především v ceně.

Asi nejvýznamnější je, že kamera na EVO sice disponuje stejným rozlišením jako Mavic, ale při 4K má snímkovou frekvenci 60 fps, zatímco konkurent od DJI jen 30. Přinejmenším stejně významné je, že ovladač má zabudovaný displej OLED s úhlopříčkou 3,3 palce (7, 5 cm). Uživatel nemusí kvůli stroji pořizovat smartphone nebo tablet, hlavně ale odpadá protivné a někdy i nespolehlivé propojování kabelem. Cena se přesto má pohybovat okolo 1000 dolarů (tedy přibližně 21 000 Kč).

Na trhu EVO zatím ještě není, takže s tím "zabijákem Mavica" to zdaleka není tak jisté. Tím spíš, že datum uvedení do prodeje Autel Robotics zatím nesdělil.

 

Jan A. Novák 

 

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:168669 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:59993 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:49554 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:27576 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more