Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Autel EVO II Pro: momentální špička ve své kategorii

Toho času dominující výrobce komerčních dronů DJI se propracoval do pozice nápadně podobné Microsoftu: svého postavení si užívá způsobem, který dost lidí štve. Nechybí proto ani snahy o konkurenci. Z řady více či méně neúspěšných pokusů mu přebrat zákazníky se začíná vydělovat jeden nadějný. Autel EVO II Pro nejen že je v mnohém srovnatelný s DJI Mavic 2 Pro, ale v některých ohledech ho i předčí.

 

Díky firmě RC Profi měl možnost se seznámit s levnější verzí Autel EVO II (první díl testu najdete tady), teď mi stejný prodejce zapůjčil verzi Autel EVO II Pro vybavenou kamerou s coulovým čipem. Kamera (a tedy samozřejmě i cena) je prakticky to jediné, čím se verze Pro od minule testovaného Autel EVO II liší, zaměřil jsem se proto především na ni.

 

 

obr: Šikovný kufr balení combo

 

Zapůjčený dron byl v balení combo obsahující kromě vlastního stroje, ovladače a nabíječky také pevný přepravní kufr, druhý akumulátor a náhradní vrtule. V pěnové výplni prakticky řešeného kufru jsou ještě volná místa pro další dvě baterie, pro případ, že by se je majitel rozhodl přikoupit. Cena balení combo v e-shopu RCprofi činí 46 990 Kč.

 

 

obr: Dá se přikoupit ovladač Smart Controller, který z EVO II Pro dělá profesionální stroj

 

Ale než se pustíme do vlastního testu, musím zmínit jednu důležitou věc: v předešlé recenzi levnější verze Autel EVO II jsem konstatoval jako nevýhodu, že k dronu není možné místo nepříliš šťastného ovladače dokoupit takový, který má vlastní velký displej i ovládací aplikaci a nepotřebuje tedy smartphone (obdoba Smart Controlleru od DJI). Od té doby se ale Autel Robotics polepšil a uvedl na trh obdobný produkt, který se jmenuje - to byste neuhodli - taky Smart Controller.

Má displej s úhlopříčkou 7,9 palce, pevně zabudovaný akumulátor s výdrží 4,5 hodiny a interní paměť 128 GB. A co víc, jeho ovládací aplikace pracuje na bázi Androidu a je postavená tak, aby umožňovala nahrání aplikací třetích stran, případně vlastní aplikace vytvořené majitelem dronu

Na českém trhu se Smart Controller zatím nevyskytuje, lze ho ale objednat na e-shopu Autel Robotics za 1199 dolarů. Tak Autel Evo II zcela vyrovnal náskok, který donedávna před ním měl DJI Mavic II A jeho kamera ho pomalu ale jistě posouvá do vedení.

 

 

obr: Jeden stroj, tři kamery

 

Už jsem zmínil, že rozdíl mezi Autel EVO II a jeho verzí Pro je jen v kameře, sluší se tedy dodat, že k dispozici je i verze Dual, kde kamera má jak optický, tak termální čip. Podle návodu je výměna kamer celkem jednoduchá, výrobce ale samotné kamery nenabízí. Jestli jdou sehnat jinak, jsem nezjišťoval, rozhodně by to ale z Autel EVO udělalo ještě zajímavější stroj.

Oproti Mavic 2 je tu i další rozdíl: pokud není k ovladači připojený mobil, můžete vidět obraz z palubní kamery i na displeji ovladače. Ten je ale hodně malý.

 

 

obr: Kamera Autel EVO II Pro

 

Základem kamery verze Autel EVO II Pro je čip CMOS od společnosti Sony, tedy stejný, díky kterému se foťákům Sony podařilo vklínit mezi špičkové nikony a canony. Má úhlopříčku 1 palec (stejnou jako kamera Mavic 2 Pro) a desetibitová technologii mu umožňuje zachytit až miliardu barevných odstínů, což nabízí obrovské možnosti při dalším zpracování snímku.

Čip disponuje rozlišením 20 mpx, což generuje snímky až 5472 x 3648 pixelů. Maximální rozlišení videa je 6K při obrazové frekvenci až 30 fps. Bitrate je až 120 mbps.

 

obr: Vstup do nastavení zoomu v obrazu na displeji ovladače

 

Podrobné specifikace kamery najdete na webu výrobce, tady je ale nutné zmínit, významný rozdíl od jednopalcové kamery Mavic 2 Pro: umí až osminásobný zoom. Podle specifikací na webu Autel Robotics je bezeztrátový až do trojnásobného zoomu, nejspíš to ale neznamená, že jde o optický zoom, protože objektiv má pevnou ohniskovou délku odpovídající 28,6 mm kinofilmového objektivu. Předpokládám proto, že jde v plném rozsahu o digitální zoom a "bezztrátovost" se vztahuje jen na video, kde to umožňuje nižší rozlišení pohyblivých obrázků.

 

 

obr: Vstup do nastavení kamery

 

U dronu téhle kategorie (a ceny) je samozřejmé, že kamera umožňuje celou řadu nastavení, včetně manuálních. Zajímavý je ale způsob, jak se to dělá. Na rozdíl od Mavic 2 to není nutné "odcházet" do jiné úrovně aplikace, ale jde to přímo v obrazu kamery na displeji. Stačí totiž zmáčknout točítko vpravo na přední straně ovladače a na displeji se objeví lišta s nabídkou funkcí. Otáčením kolečka pak přejedete na požadovanou funkci, znovu zmáčknete a může měnit její nastavení.

 

 

obr: Nastavit jde například i sytost barev

 

Chvilku mi trvalo, než jsem se v tomto způsobu nastavování zorientoval, dovedu si ale představit, že s trochou praxe to může být velká výhoda. Ještě lepší a přehlednější to asi bude na velkém displeji Smart Controller.

 

 

Naposledy změněnočtvrtek, 03 červen 2021 20:44
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte