Informační portál o světě bezpilotních prostředků

SkyWatcher LARK: další levný skládací dron s kamerou a GPS

V testovacím hangáru DroneWebu přistál další relativně levný dron podobný skládacím strojům Mavic od DJI: SkyWatcher LARK 4K GPS. Jméno SkyWatcher není tak úplně neznámé, protože se pod touto značkou už nějaký čas objevují laciné drony pro nenáročné uživatele. V tomto případě ale jde o model s vyššími ambicemi: kromě GPS disponuje i bezkartáčovými motory a dalšími vymoženostmi sugerujícími, že jde o něco lepšího. O to zvědavější jsem byl, co předvede v terénu.

V katalozích a na e-shopech je tenhle dron uváděn pod předlouhým názvem SkyWatcher LARK 4K GPS BRUSHLESS FPV, který je sice poněkud obtížně zapamatovatelný, zato ale zahrnuje velkou část jeho specifikací. Ano, má výkonné bezkartáčové motory, můžete ho řídit přes mobil, na kterém vám jeho ovládací aplikace ukazuje obraz z palubní kamery v reálném čase (FPV) a disponuje navigací GPS. Jen to 4K v názvu vypadá spíš jako marketingový trik, protože sám výrobce uvádí rozlišení videa Full HD.

K recenzi nám dron zapůjčila firma RC obchod, která ho na svém e-shopu nabízí za 8490 Kč.

 

 

Krabice s dronem

 

Na rozdíl od dražších dronů už se už samotné balení vyznačuje úsporností: v papírové krabici jsou tři menší krabice, z nichž ta největší obsahuje samotný dron s jedním akumulátorem zabalený pouze v bublinkové fólii. V dalších krabicích pak najdete samozřejmě především ovladač, pak ještě držák na mobil, jednoduchou USB nabíječku, náhradní sadu vrtulí a návod.

 

 

SkyWatcher LARK 4K GPS BRUSHLESS FPV MIN

 

Dron sice není tak malý jako DJI Mini 2, ale i tak velmi skladný: při hmotnosti necelého půl kila (455 g) má ve složeném stavu rozměry přibližně 18 x 9,5 x 6 cm. Při pohledu zpředu poněkud připomíná přílbu padoucha Dartha Wadera ze Star Wars.

Akumulátor má kapacitu 3000 mAh a podle údajů výrobce vystačí na půl hodiny letu - to ovšem berte s rezervou, protože záleží na stylu létání, větru a dalších okolnostech.

 

 

Ovladač

 

Ovladač má zajímavý design ve tvaru jakéhosi katamaranu. Jako zvláštní díl je k němu v balení držák mobilu, který se jednoduše připojí na příčku spojující "trupy". Dává to smysl, protože rozebraný ovladač se vejde všude, a dá se tedy snadno transportovat.

Trochu zrada je, že ovladač napájí 4 články AAA, tedy ty nejmenší. Nevadí ani tak to, že si je musíte přikoupit, protože součástí balení nejsou, jako spíš jejich malá kapacita, protože rychlé vybití hrozí ztrátou dronu. Bohužel tu není nic, co by varovalo před nízkým napětím. I proto návod důrazně doporučuje použít alkalické články, ještě lepší by byly akumulátory - a důsledně dbát na jejich nabíjení před každým letem.

Na povrchu ovladače je řada ovládacích prvků, z nichž každý má jen jednu funkci. Oproti ovladačům některých jiných dronů (např. Syma) to je velmi příjemné, protože si nemusíte pamatovat, jak musíte multifunkční prvek mačkat, aby dron udělal některou z těch mnoha věcí, které daná páčka ovládá.

Dosah ovládání výrobce udává 200 metrů - ale i vzhledem k použitému napájení bych byl v tomto ohledu velmi opatrný.

 

Obrazovka ovládací aplikace

 

Ještě před létáním si musíte stáhnou do mobilu ovládací aplikaci. Děje se to naskenováním QR kódu z návodu a vše proběhlo rychle bez nejmenších komplikací. Dron vytvoří vlastní WiFi síť díky které se připojí k mobilu.

Na obrazovce ovládací aplikace jménem Lark 2 Pro se společně s pohledem kamery ukazují obvyklé informace jako výška, vzdálenost, stav baterie, kvalita signálu a podobně. Na levé straně obrazovky je lišta, kde můžete nařídit automatický start nebo přistání. Pokud přepnete na GPS (jednoúčelovým tlačítkem na ovladači), objeví se tu i nabídka několika automatických režimů letu včetně možnosti automatického návratu na místo startu.

 

 

Možnosti nastavení dronu a kamery

 

Symbol ozubeného kolečka v pravém horním rohu vzbuzuje naděje na možnosti dalšího nastavení, ale ty jsou dost skromné. Pro dron tu jde nastavit omezení maximální výšky a vzdálenosti letu, pro kameru pár základních hodnot (vyvážení bílé, shift expozice, kontrast a jas).

 

 

Pro start je třeba mít hodně rovný povrch

 

Před startem v přírodě nejspíš zjistíte, že najít dostatečně rovný a hladký povrch, aby se kamera neopírala o zem a vrtulím nevadila sebemenší travička, je problém, protože "nohy" dronu jsou neprakticky nízké. Vyplatí se proto mít sebou kousek překližky nebo polystyrenu, který poslouží jako letiště, já použil skládací heliport.

 

Letíme

 

První start jsem provedl bez režimu GPS, dron se ale choval poněkud nevyzpytatelně, tak jsem rychle přepnul na satelitní navigaci. Ostatně nápisem "Please select the GPS mode for outdoor flight!" to velmi důrazně žádala i ovládací aplikace. Pak už bylo ovládání spolehlivé - a to i navzdory poměrně silnému větru. Nedá se sice říci, že by dron bez ovládání držel ve vzduchu na jednom místě jako přibitý, výkyvy v horizontálním i vertikálním směru byly možná i o metr, ale nic co by výrazně vadilo. Rozhodně lepší než drony SJRC stejné cenové kategorie, které jsme tu recenzovali nedávno. Příjemný je i velmi tichý chod motorů.

LARK reaguje na ovladač naprosto spolehlivě a díky silným motorům je létání s ním požitek. Nezavrhoval bych ani létání bez GPS (jde na ovladači snadno a rychle přepínat), třeba pro adrenalinovější styl nebo trénink na FPV drony - pro začátek ale pokud možno na otevřené ploše s ne moc tvrdým povrchem. Na létání doma tenhle stroj moc není, už proto, že k němu chybí ochrana vrtulí.

 

Nad krajinou

 

Kamera je zavěšená na pasivně odpruženém držáku (gimbalem bych to nenazýval, rozhodně nečekejte, že bude vyrovnávat náklony dronu) a otočná podle horizontální osy, tedy nahoru a dolů. Rozlišení výrobce udává 3264 x 2448 pro fotky a 1920 x 1080p (tedy Full Hd) při 29 fps. Velikost obrazového čipu se mi nepodařilo zjistit, ale velký určitě nebude.

 

 

Kamera

 

Obrazové soubory dron ukládá na kartu miniSD, kterou si ovšem (podobně jako baterie do ovladače) musíte koupit, protože v balení není. Po pořízení zkušebních fotek mě ale čekalo nepříjemné překvapení: karta byla prázdná. Naštěstí se ukázalo, že snímky jsou také v mobilu, ovšem nic moc. Mají velikost 400 kb a kvalitou připomínají obrazové výstupy z postaršího laciného mobilu. Větší zvětšení nesnesou, nicméně na sociální sítě a podobné použití bohatě stačí. Tady je pár ukázek:

 

 

 

Dalo se předpokládat, že na kartě by mohly být snímky lepší, začal jsem se tedy zajímat, proč se tam nenahrály. Všiml jsem si ikonky na horní liště ovládací aplikace, která připomínala kanystr, ovšem mohla to být i paměťová karta. A byla červeně přeškrtnutá, což mohlo znamenat, že záznam na kartu je vypnutý. Zdálo se, že je vyhráno - jenže nenašel jsem žádný způsob, jak škrtanec odstranit a i návod v tomto ohledu zarytě mlčel. Musel jsem se smířit s obrázky v paměti mobilu.

 

 

 

Celkový dojem? SkyWatcher LARK je ve své kategorii dobrý dron, řekl bych, že lepší než již zmiňované drony SJRC. Nejenže dobře létá a díky silným motorům nemá problém ani s větrem, ale hlavně spolehlivě poslouchá, takže řídit ho je radost. A je tichý, takže nepřitahuje pozornost.

Ještě lepší je, že netrpí zlozvyky produktů od DJI: netahá z vás maily, telefonní čísla ani jiné informace, nenutí se nikde registrovat a je mu jedno, kde létáte. Ovšem do kvality jejich kamer a ovládání mu dost chybí. To ale vyrovnává nižší cena: srovnatelný DJI Mini 2 je o třetinu dražší, u DJI Mavic Air je rozdíl ještě větší. Někdo sice může namítnout, že starší Mavic Mini se dnes dá sehnat za stejné nebo i menší peníze než LARK 2, ale zrovna ten kvalitou (zejména spojení s ovladačem) příliš nevyniká.

 

Jan A. Novák

 

Naposledy změněnoúterý, 22 červen 2021 19:59
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte