Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Minidron Syma W1. 2. díl: Něco je jinak

Bezmála kapesní dron Syma W1 vypadá moc slibně, hlavně proto že navzdory trpasličím rozměrům disponuje bezkartáčovými motory a - přinejmenším papírově - i mnohem lepšími výkony, než jiné stroje téhle velikosti. V minulém díle testu jsme ho vybalili z krabice a připravili k letu, ale ouha...

PŘEDEŠLÝ DÍL TESTU

 

Předešlý díl tohohle seriálu končil slibem, že příště už Syma W1 zapůjčená laskavostí firmy RCprofi poletí, jenže se vzápětí ukázalo, že to nepůjde tak rychle: přestože jsem postupoval přesně podle přibaleného návodu, ke spárování často nedošlo. Někdy dron nelétal vůbec, někdy šel ovládat jen virtuálními joysticky aplikace Syma Air stažené na mobilu - a ani pak moc neposlouchal. Někdy se dokonce zase odpojil za letu.

U dronů Syma obecně bývá propojení dronu s ovladačem a smartphonem - na rozdíl od sofistikovanějších a podstatně dražších produktů - záležitost více kroků. Konkrétně v tomto případě návod říká, že nejdřív musíte zapnout ovladač, pak teprve dron a vzápětí je třeba páčku plynu na ovladači posunout do krajní horní a dolní krajní polohy. O wifi síti dronu tu není ani zmínka.

Několik dní ztracených opakovanými pokusy dostat Symu W1 různými způsoby kontrolovaně do vzduchu nakonec vyústilo do dvou zásadních poznatků. První byl ten, že i při poměrně malém poklesu napětí palubní baterie dron nevytvoří svou wifi síť; mobil sice sigalizoval její přítomnost, ale současně hlásil "Nepřipojeno" i když na akumulátoru ještě svítily dvě až tři LED. Druhý spočíval ve zjištění, že návod na uvedení do provozu je zřejmě chybný.

Takže: chcete-li dostat Symu W1 spolehlivě do vzduchu, je nutné ve skutečnosti postupovat takto:

1. Baterie dronu i ovladače nabít na maximum

2. Zapnout dron, bliká

3. Zapnout vysílačku

4. Okamžitě dát páčku plynu na doraz nahoru a na doraz dolů

5. Na mobilu najít v seznamu Wifi sítí síť dronu a zapnout

6. Spustit na mobilu ovládací aplikaci Syma Air (a případně provést kalibrace)

7. Proklikat se k úvodní obrazovce aplikace Syma Air, kde se objeví obraz z palubní kamery

8. Odemknout motory páčkou plynu nahoru na doraz a zpět do neutrální polohy. Vrtule se roztočí v nízkých obrátkách

9. Opětným přidáním plynu stroj vzlétne

Některé problémy s ovladatelností ale přetrvávaly i potom a přiznám se, že kdyby poměr mezi trpasličí velikostí a herkulovskou silou Symy W1 nebyl tak skvělý, tak bych nad ní už asi zlomil hůl. Takhle jsem ale dál byl rozhodnutý ji zkrotit - a o tom, jak to šlo, bude další díl seriálu.

 

Jan A. Novák

 

PŘEDEŠLÝ DÍL TESTU

 

 

Naposledy změněnopátek, 09 srpen 2019 14:01
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.