Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Minidron Syma W1. 2. díl: Něco je jinak

Bezmála kapesní dron Syma W1 vypadá moc slibně, hlavně proto že navzdory trpasličím rozměrům disponuje bezkartáčovými motory a - přinejmenším papírově - i mnohem lepšími výkony, než jiné stroje téhle velikosti. V minulém díle testu jsme ho vybalili z krabice a připravili k letu, ale ouha...

PŘEDEŠLÝ DÍL TESTU

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL TESTU

Předešlý díl tohohle seriálu končil slibem, že příště už Syma W1 zapůjčená laskavostí firmy RCprofi poletí, jenže se vzápětí ukázalo, že to nepůjde tak rychle: přestože jsem postupoval přesně podle přibaleného návodu, ke spárování často nedošlo. Někdy dron nelétal vůbec, někdy šel ovládat jen virtuálními joysticky aplikace Syma Air stažené na mobilu - a ani pak moc neposlouchal. Někdy se dokonce zase odpojil za letu.

U dronů Syma obecně bývá propojení dronu s ovladačem a smartphonem - na rozdíl od sofistikovanějších a podstatně dražších produktů - záležitost více kroků. Konkrétně v tomto případě návod říká, že nejdřív musíte zapnout ovladač, pak teprve dron a vzápětí je třeba páčku plynu na ovladači posunout do krajní horní a dolní krajní polohy. O wifi síti dronu tu není ani zmínka.

Několik dní ztracených opakovanými pokusy dostat Symu W1 různými způsoby kontrolovaně do vzduchu nakonec vyústilo do dvou zásadních poznatků. První byl ten, že i při poměrně malém poklesu napětí palubní baterie dron nevytvoří svou wifi síť; mobil sice sigalizoval její přítomnost, ale současně hlásil "Nepřipojeno" i když na akumulátoru ještě svítily dvě až tři LED. Druhý spočíval ve zjištění, že návod na uvedení do provozu je zřejmě chybný.

Takže: chcete-li dostat Symu W1 spolehlivě do vzduchu, je nutné ve skutečnosti postupovat takto:

1. Baterie dronu i ovladače nabít na maximum

2. Zapnout dron, bliká

3. Zapnout vysílačku

4. Okamžitě dát páčku plynu na doraz nahoru a na doraz dolů

5. Na mobilu najít v seznamu Wifi sítí síť dronu a zapnout

6. Spustit na mobilu ovládací aplikaci Syma Air (a případně provést kalibrace)

7. Proklikat se k úvodní obrazovce aplikace Syma Air, kde se objeví obraz z palubní kamery

8. Odemknout motory páčkou plynu nahoru na doraz a zpět do neutrální polohy. Vrtule se roztočí v nízkých obrátkách

9. Opětným přidáním plynu stroj vzlétne

Některé problémy s ovladatelností ale přetrvávaly i potom a přiznám se, že kdyby poměr mezi trpasličí velikostí a herkulovskou silou Symy W1 nebyl tak skvělý, tak bych nad ní už asi zlomil hůl. Takhle jsem ale dál byl rozhodnutý ji zkrotit - a o tom, jak to šlo, bude další díl seriálu.

 

Jan A. Novák

 

PŘEDEŠLÝ DÍL TESTU

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL TESTU

 

Naposledy změněnočtvrtek, 12 září 2019 17:15
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

3 komentáře

 • Vladislav Filzak
  Vladislav Filzak 31. 8. 2019 9:58 Odkaz Komentáře

  Dobrý den, netrpělivě čekám na další díl a letové zkušenosti. Zvažujeme nákup tohoto dronu a už teď vám dekuju za parádní popis.

 • Kubas
  Kubas 7. 9. 2019 7:35 Odkaz Komentáře

  "Několik dní ztracených opakovanými pokusy dostat Symu W1 různými způsoby kontrolovaně do vzduchu ".....
  Kolik to je nekolik dniiii :-))
  Nechapu.Jste si mel vygooglit postup kdyz s tim mate los problemos.
  Kdyz nepocitam nabijeni baterie tak vse trvalo asi 5 minut.Pohodicka

 • PetrX
  PetrX 16. 9. 2019 21:01 Odkaz Komentáře

  No me to fungovalo vse na prvni dobrou, jen GPS chvili trvala, kalibrace ok, apka funguje, dron paradni - nicmene netestoval jsem napr. x80pro, abych mohl srovnavat.

Pro psaní komentářů se přihlašte