Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Minidron Syma W1. 1. díl: Seznamte se

Minidron Syma W1 je na první pohled velmi zajímavý - už proto, že při kapesních rozměrech má silné bezkartáčové motory, GPS, slušnou výdrž a hned dvě kamery najednou, z toho jednu 4K. A přitom váží jen 230 gramů takže se vejde do nejvolnější kategorie přicházející legislativy.

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL TESTU

Omezení, která přinesou nedávno schválené evropské předpisy pro drony, většinu těch drahých a nadupaných odsuzují v nejlepším případě do bazarů, protože kupovat stroj za 40 tisíc s mnoha automatickými režimy, se kterým ale mohu létat jen na dohled, do omezené výšky a nepoužívat kameru, je dost velký luxus. A tak nejspíš poroste zájem o malé drony, které sice kvůli kameře také mohou mít problémy, ale aspoň nebudí takovou pozornost - a jsou podstatně levnější.

Už jsme tu testovali dva: Ryze Tello a Wingsland S6. Teď díky laskavosti firmy RCprofi máme zapůjčen třetí: Syma W1. Jestli se ukáže, že prospekty nelžou (viz tabulka na konci článku) a stroj přitom nemá ani problémy s ovladatelností a spolehlivostí, tak by to mohlo být přesně to, po čem současný trh volá.

Návod k použití pro Syma W1 totiž začíná upozorněním: "Toto není hračka" - a opravdu, není (na rozdíl od předchozí produkce téhle značky).

 

obr: Srovnání velikost Syma W1 s Wingsland S6 (vlevo) a Ryze Tello (vpravo)

 

Na první pohled bomba!

Syma už si ve světě dronů získala celkem slušné jméno, protože po řadu let zásobovala trh relativně levnými drony, které si přitom držely určitou kvalitu. Začátečníkům a méně majetným zájemcům tak nabídla možnost si zalétat a u některých modelů i užít radosti GPS a FPV za ceny o řád nižší, než je tomu u "dospělých" dronů. Ovšem láce, jak známo, obvykle není zadarmo, takže šlo o stroje sice celkem spolehlivé a odolné, ale se slabými stejnosměrnými motory, malým dosahem ovládání, nevelkou výdrží ve vzduchu a nijak zvlášť kvalitními kamerami.

Naproti tomu Syma W1 udělala skok o level výš: má bezmála kapesní rozměry při složených vrtulích srovnatelné s kultovním dronem Ryze Tello, na rozdíl od něj ale silné střídavé motory, kameru s rozlišením 4K a podle specifikací výrobce i mnohem větší dosah ovládání. Nechybí GPS a z toho vyplývající možnost několika automatických režimů, včetně velmi užitečného RTH, tedy automatického návratu na místo startu. Když jsme od firmy RCProfi dostali nabídku Symu W1 otestovat, nešlo odolat.

 

obr: Syma W1 ve svém pelechu

 

Vybalujeme

Při vybalování z krabice mě nadchly další vychytávky, například skládací vrtulky, ale hlavně druhá kamera mířící dolů. To částečně řeší nevýhodu většiny kapesních selfie dronů, které nemají gimbal a tak "vidí" jen dopředu: to jednak neumožňuje operátorovi orientaci podle pohledu kolmo dolů, hlavně ale produkují nudné záběry jen v horizontální rovině, na nichž leckdy ani není poznat, že byly pořízené z výšky.

Kromě dronu s velmi elegantním designem je v balení ještě český i anglický návod, náhradní vrtulky, ovladač a "nabíječka". Tedy jen USB konektor s LED indikující konec nabíjení. Návod proto vyžaduje trvalou přítomnost při nabíjení a nutnost USB vytáhnout z konektoru, když dioda signalizuje plný stav. Což je dobré dělat, protože ze zkušeností s jinými drony vím, že tenhle typ "nabíječek" se s akumulátory moc nemazlí.

Ovladač je velmi podobný těm u starších modelů Syma. Smartphone se k němu připevňuje něčím na způsob velkého kolíčku na prádlo, takže není možné měnit náklon.

Dron má slot pro kartu microSD (podporuje karty do kapacity 32 GB), ta ale v balení není, což je ovšem při celkem lidové ceně docela pochopitelné. Koupit si musíte také 4 články AA do ovladače. Najdete tu také ochranné oblouky vrtulí užitečné především při létání v interiérech nebo ve složitém terénu.

Video z vybalování dronu najdete tady.

 

obr: Pohled do dolního patra krabice s příslušenstvím 

 

Před startem

Než poprvé vyletíte, musíte si stáhnout ovládací aplikaci, což šlo příjemně snadno a rychle (na rozdíl od většiny mnohem dražších dronů DJI). Kolem obrazu kamery tu najdete všechny informace obvyklé u ovládacích aplikací mnohem dražších dronů: stav baterie, stav spojení, počet satelitů na příjmu, výška, ovládání kamery, vzdálenost, rychlost a podobně. Jsou tu ale i jiné: přepínání z přední kamery na spodní, odemčení motorů, přepínání z ovládání mobilem na ovladač, automatický start (po vzletu se přepne na automatické přistání) a tlačítko STOP, které v případě nouze ukončí let.

 Nastal tedy čas nabít akumulátor a připravit dron k prvnímu letu. Paměťovou kartu je třeba zasunout ještě před připojením akumulátoru, protože její slot je jinak nepřístupný. Má to tu výhodu, že za letu rozhodně nevypadne. Po letu musíte baterii tak jako tak vyjmout kvůli nabití, takže tohle uložení karty zdánlivě není problém. Slot je ovšem umístěný tak, že při vyndavání paměti se bez pinzety asi neobejdete. 

Video z přípravy dronu k letu najdete zde

Podle výrobce se obraz do smartphponu přenáší přes 5G, což by mělo zvýšit dosah, musíte ale mít mobil, který sítě 5G podporuje.

Předstartovní příprava spočívala ve spárování ovladače s mobilem přes Bluetooth, kalibraci kompasu a kalibraci IMU. Je toho poměrně hodně, naštěstí ale jde kalibrace provádět také přímo podle pokynů z ovládací aplikace a pod jejím dohledem.

Tak a teď už můžeme vzlétnout - to si ale necháme do příštího pokračování článku.

obr: Syma W1 - příště už budeme létat 

 

Charakteristiky 

rozměry s chrániči vrtulí: 287 x 270 x 58 mm

rozměry se složenými vrtulemi: 165 x 147 x 58 mm 

hmotnost: 320 g

motory: bezkartáčové

akumulátor dronu: 7,6V/1800 mAh

napájení ovladače: 4xAA (není v balení)

výdrž ve vzduchu: cca 12 min (výrobce udává 18 min)

doba nabíjení: 270 min

přední kamera: 4K

spodní kamera: 270P

gimbal: není

FPV na mobil: ano

paměťové karty: do 32 GB (není v balení)

dosah ovládání: 250 m

cena na českém trhu: 5900 až 6300 Kč

 

Jan A. Novák

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL TESTU

Naposledy změněnopátek, 09 srpen 2019 14:03
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

2 komentáře

 • LukABS
  LukABS 18. 8. 2019 7:40 Odkaz Komentáře

  "...se kterým ale mohu létat jen na dohled, do omezené výšky a nepoužívat kameru, je dost velký luxus."

  Nemyslím si, že by evropská směrnice úplně típla dražší a podstatně výkonnější stroje, než tyhle hračky. U kategorie C2 jsem například nikde nepostřehl zmínku o nemožnosti využití kamery. Toto omezení bylo uvedeno ve vašem článku ohledně evropské směrnice u kategorie C1 v souvislosti s maximálním možným rozlišením kamery 5MPx. Pochopil jsem to tak, že se toto omezení kategorie C2 netýká (už z principu se jí to ani týkat nemůže, když v této kategorii mají kameru prakticky všechny drony a to s vyšším rozlišením, než zmíněných 5MPx). Oproti tomu bylo v článku uvedeno omezení rychlosti na 3m/s, což by mě znepokojovalo mnohem více. Nemám informace jak přesně již schválená směrnice vypadá, ale nevěřím, že by měla EU zájem rekreační drony úplně smazat z oblohy.

  Jinak co se týče modelu Syma W1, tak za tuto cenu se stále ještě jedná o předraženou hračku, která je určena k blbnutí na poli. Nelze s ní pořídit použitelné záběry, nelze se ani v krajním případě spolehnout na GPS a o náhlém poklesu napětí baterie, který znemožní ovládání dronu samotného (jak zmiňujete ve druhém díle seriálu) ani nemluvím. Jako mnohem lepší volba se mi jeví starší DJI Spark, což je přecejen sázka na jistotu. Softwarově lze i omezit kvalitu záběrů, čímž bude splněna výše zmíněná podmínka EU legislativy. Proti dronům Syma nemohu říci křivého slova, jelikož mě právě tyhle hračky zasvětily do světa dronů, naučil jsem se na nich mít dron za každé situace pod kontrolou, ale skutečně jsou to hračky vhodné maximálně ke sportovním účelům, kdy veškeré stabilizace zastává pilot svými schopnostmi.

 • Kubas
  Kubas 6. 9. 2019 17:34 Odkaz Komentáře

  Chytry jak z Nitry

Pro psaní komentářů se přihlašte