Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Ovladač GameSir dal létání s Tello nový rozměr

Miniaturní dron Tello překvapuje spolehlivostí i kvalitou snímků (vzhledem k rozměrům a ceně) ale ovládat ho přes aplikaci ve smartphonu nebyla žádná radost. Vyzkoušeli jsme proto ovladač GameSir - a výsledkem je hodně příjemné překvapení.

Minidron jako je Ryze Tello samozřejmě nemůže nahradit stroje typu Mavic 2 - ale jsou situace, kdy je nahradit musí. Třeba tam, kde díky nedůvěře veřejnosti podporované senzacechtivými médii není radno se s velkým a hlasitým strojem moc předvádět. Nebo v interiérech. A bude hůř, protože své udělá i blížící se nová legislativa. Začal jsem se proto o miniaturní drony s hmotností pod 250 gramů zajímat víc a po ne moc dobré zkušenosti se skládacím Wingsland S6 jsem se zase pokorně vrátil k Ryze Tello; jeho ovladatelnost i kvalita snímků je v téhle cenové a velikostní kategorii zatím nepřekonané.

Brzy se ale ukázalo, že řídit jej přes mobilní aplikaci z jeho předností hodně ubírá - například pokus trefit se do dveří by asi slabším náturám brzy způsobil tiky nebo záchvat vzteku končící rozdupáním mobilu. Virtuální joysticky také měly zajímavý zvyk mizet za okrajem obrazového pole zrovna v nejvypjatějších momentech letu. O možnosti pořídit ovladač jsem tedy uvažoval už nějaký čas a když jsem na jednom e-shopu našel sdělení, že GameSir je určený výhradně pro Tello, okamžitě jsem objednával.

První, co po rozbalení krabice příjemně překvapilo, byl design ovladače, který je střízlivý a nebudí zbytečnou pozornost. Celá ta věc dobře padne do ruky a především je velmi malá, takže na první pohled ani není poznat, že nedržíte jen mobil. Tedy dobrý protiargument k tvrzení, že ovladač likviduje nenápadnost jako největší přednost řízení Tello pomocí mobilu.

 

obr: Dědeček nedřímá v parku při čtení ale řídí minidron Tello, který je o 30 metrů výš

Druhým příjemným překvapením je vestavěný lithiový akumulátor, takže žádné zlobení s tužkovými články. Navíc i po vylétání pěti akumulátorů dronu svítil stále stejný počet LED indikujících napětí, takže zjevně slušná výdrž.

Uvedení do provozu je velmi jednoduché. Vyklopíte držák pro mobil, ve kterém musíte mít povolené bluetooth a ten do něj snadno nasadíte. Zapnete tlačítko Power na přední straně ovladače, uvedete do provozu dron, na mobilu povolíte wifi síť Tello a spustíte ovládací aplikaci. V té pak přejdete do Menu (ikonka ozubeného kola), najdete řádek Bluetooth Controller Settings, otevřete a tam kliknete na řádek s ovladačem. Nápis Disconnected se změní na Connected a můžete létat. Kdyby náhodou nedošlo k propojení, stisknete párovací tlačítko na ovladači (postup najdete jak v návodu ke GameSir, tak i v ovládací aplikaci k dronu). Všechno je rychlé, spolehlivé a bez problémů - což je věc, která poslední dobou u dronů není úplně běžná.

Řízení pomocí GameSir pak je jedna velká radost: absolutní poslušnost i na hranici dosahu signálu, pohodlné a spolehlivé ovládání spouště kamery pomocí tlačítek na přední straně ovladače, ale nejen to. Věřte nebo ne, ale výrazně se zvýšil dosah ovládání, přestože nevím, jak je to možné. Dokonce i ve výšce 30 metrů dron najednou poslouchal jak pes (tedy ne jako ten můj, ale jako dobře vycvičený pes). Zlatým hřebem testování byl průlet několikapokojovým bytem a přesný návrat skrz troje dveře na křeslo, ze kterého předtím Tello odstartovalo.

Nakonec ještě trochu odbočím od tématu "ovladač", ale nadšení z jeho úspěchů mě přimělo vyzkoušet i jednu z automatických funkcí Tello, která mi (na rozdíl od těch ostatních) připadá docela užitečná. Jmenuje se Throw and Go a způsobí, že stačí dron vyhodit od vzduchu a on letí. Jsou situace, kdy takový rychlý nenápadný start může být k nezaplacení (viz úvod článku), takže jsem byl zvědavý, jak to funguje ve skutečnosti. Je to úplně jednoduché: v ovládací aplikaci nastavíte přes Flight Modes (ikonka dronu) Throw and Go, zapnete dron, vezmete ho do dlaně a kliknete v základní obrazovce na ikonku automatického startu. Vrtulky stroje se začnou pomalu točit - a když ho hodíte do výšky, roztočí se rychle a dron odletí. Ani nemusíte házet, stačí rychlejší pohyb ruky směrem vzhůru.

 

Ovladač GameSir, základní charakteristiky

rozměry: 162 x 101 x 67 mm

hmotnost: 21 g

akumulátor: LiPol, 600 mAh

podporuje: iOS, Android

Bluetooth: 4.0

cena na českém trhu: 890 Kč

 

Jan A. Novák

 

Naposledy změněnoneděle, 14 červenec 2019 19:42
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • DanBlack
    DanBlack 15. 7. 2019 7:45 Odkaz Komentáře

    Zdravim,
    je ovladac pouzitelny i jako "genericky BT gamepad" nebo funguje jen s Tellem?
    Dronik je teprve na ceste, snad to pres mobil nebude takova tragedie. (skoro 9 stovek /tretinu ceny dronu/ za ovladac se mi zdalo hodne...)

Pro psaní komentářů se přihlašte