Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Zkoušeli jsme Tello: Víc než jen hračka, i když...

Miniaturní selfie drony se rodí jak houby po dešti, ale Tello od čínské společnosti Ryze se tváří, že by mohl být něčím víc. Pozornost vzbudil hlavně tím, že je v něm technologie od DJI a mikročip od Intelu. Když se tedy v návodu upozorňuje, že "tohle není hračka", vypadá to nadějně - že by se konečně objevil trpasličí stroj, který podleze všechny legislativní zákazy a přitom má slušné parametry? Rozhodli jsme se to vyzkoušet.

"Neuvěřitelná schopnost procesoru Intel Movidius Miriad 2 zpracovávat obrazové informace umožnila společnosti Ryze miniaturizovat dron a eliminovat potřebu mnohonásobně opakovaných procesů pro každou letovou funkci," prohlásil Remi El-Ouazzane, bývalý CEO firmy Movidius, kterou nedávno spolkl Intel, takže z něj udělal šéfa své divize New Technologies.

"Tello je víc než jen hračka," přidává se Paul Ku, viceprezident DJI. "Je to příležitost pro děti a mladé inženýry, aby objevili vědu, která stojí za leteckými technologiemi. Jakmile zjistí, jak to funguje, budou s tím moci dělat velké věci."

Jasně, běžné marketingové kecy - jenže důležité je něco jiného: přední světový výrobce mikročipů a přední světový výrobce komerčních dronů se k Tello hlásí, takže s ním opravdu mají něco společného. Nejspíš to tedy nebude jen tak obyčejný selfie dron - i navzdory tomu, že se u nás prodává za necelé tři tisíce korun. Když nám tedy firma RC Profi nabídla možnost stroj vyzkoušet, byli jsme samozřejmě velmi zvědaví.

Zajímal mě také vztah mezi DJI a společností Ryze Tech Co. Ltd., která Tello stvořila. Poněkud překvapivě se mi ale nepodařilo najít skoro nic. Ryze Tech o sobě píše pouze jako o start-up firmě založené roku 2017, některé třetí zdroje tvrdí, že vztah mezi nimi má podobu joint-venture. Není ale bez zajímavosti, že obě společnosti sídlí v čínském Shenzen, takže nejde vyloučit, že DJI si Ryze Tech. z nějakých důvodů sama založila.

 

Nelétejte v tornádu

Oblíbeným tématem dronařských videí na YouTube i jinde je unboxing: dramatické rozbalování nového stroje. Tady si ovšem milovníci tohoto žánru na své nepřijdou, protože v krabici kromě samotného pididronu skoro nic není. Ještě tu najdete sáček s náhradními vrtulkami a návod - a to je všechno.

Nejdřív se asi začnete shánět po nabíječce, návod vám ale vysvětlí, že stačí do miniUSB konektoru na trupu stroje zapíchnout jakoukoliv nabíječku smartphonu. A když máte smartphon, můžete jím Tello i ovládat. Jak prosté, milý Watsone.

Návod je tedy důležitá věc a v tomto případě je překvapivě obsáhlý. Brzy ovšem zjistíte, že převážnou většinu obsahu si výrobce dělá alibi pro případ všech možných i nemožných nehod a najdete tu i pozoruhodné rady, třeba jako abyste nelétali v krupobití, tornádu nebo hurikánu. Ještě že jsem si to včas přečetl... Pokud jste ovšem do tornáda letět nechtěli, tak vám k ovládání stroje stačí pár stránek kdesi uprostřed tohoto pozoruhodného literárního dílka.

Vlastní dron je velmi malý, ne o moc větší než dlaň - no dobře, s vrtulemi a chrániči než dvě dlaně. Má velmi pěkný design vzbuzující důvěru. Na přídí je objektiv kamery s HD rozlišením a vedle něj barevná LED signalizující různé stavy. Nechybí odnímatelné ochranné oblouky vrtulí pro létání v interiérech. Motorky jsou stejnosměrné (kartáčové), tedy na první pohled nic moc, ale jak to s nimi je doopravdy, ukáže teprve létání. Důležité je, proč se k Tello tak hlásí DJI a Intel: dron sice nemá GPS, ale disponuje spodní kamerou napojenou na software pro rozpoznávání obrazu (vizuální polohovací systém), což ve spojení s barometrickým výškoměrem umožňuje velmi přesné držení polohy a výšky i bez satelitního signálu.

Teď už tedy zbývá jen nabít akumulátor a mezitím si na smartphone stáhnout aplikaci Tello pro ovládání dronu. Provedete to načtením QR kódu v návodu. Dron si obratem vytvoří vlastní wifi - a všechno proběhne hladce a rychle bez zbytečného odpovídání na dotazy (na rozdíl od DJI Spark, kde zprovoznění znamenalo několikadenní trápení). Trochu otravný je jen požadavek na připojení k WiFi po každém zapnutí dronu.

Ovládací aplikace na smartphonu je příjemně jednoduchá a přehledná: na horním okraji obrazu z palubní kamery jsou virtuální tlačítka pro automatický start, nastavení dronu a ovládání kamery. Nechybí také informace o stavu baterie, vzdálenosti, výšce a síle signálu. Můžete si tu rovněž přehrát pořízená videa a fotografie.

Virtuální joysticky pro ovládání letu jsou přímo v obraze palubní kamery na dotykovém displeji; můžete si vybrat, jestli budou v Mod 2 nebo Mod 1.

Takže to by byla příprava a teď konečně můžeme letět.

 

Třicet metrů do výšky

Tello byl ke startu připravený za pár minut - a i pak všechno běželo jako po drátku. Po klepnutí na tlačítko automatického startu se vznesl pár decimetrů a čekal, co bude dál. Na povely pak reagoval s bezmála chirurgickou přesností. Přitom jste mohli odložit smartphon a dělat něco jiného, aniž byste se museli bát, že svou polohu opustí. Občasné záškuby jsem přičítal přemíře wifi sítí v pražském bytě, při létání na venkově se neobjevily.

Další krok tedy spočíval v přepnutí tlačítka "Flight Speed" v Menu ze "Slow" na "High". Z rozvážného čmeláka se rázem stal vzteklý sršeň - výkon stejnosměrných motorků byl obdivuhodný a reakce na povely pořád přesné. Jenže ovládání prsty na displeji mobilu v tomhle režimu není nic moc, takže mě začalo zajímat jaké jsou jiné možnosti.

Tello naštěstí umožňuje také ovládání pomocí herních ovladačů nebo brýlí třetích stran a v návodu najdete seznam podporovaných zařízení. To je na jednu stranu dobrá zpráva, protože teprve brýle ve spojení se skutečnými joysticky umožní vychutnat si schopnosti minidronu pořádně - ale i samotné joysticky skutečného ovladače jsou proti těm virtuálním velká úleva. Na druhou stranu to ovšem znamená, že relativně nízká cena Tello po doplnění potřebnými zařízeními v součtu zas až tak nízká nebude.

Udává se, že Tello dokáže letět až 30 km/h, takže tornádu byste s ním sice asi opravdu neutekli, ale pokud fouká tak nějak normálně, dá se s ním dobře létat i venku. Maximální dosah ovládání je podle výrobce 100 metrů, ale protože WiFi je nevyzpytatelné, raději bych to nezkoušel. Existují zajímavé návody, jak dosah několikanásobně prodloužit, časem konkrétní zkušenosti s nimi popíšeme i tady.

Větší problém nastal, když jsem chtěl nabrat výšku. Tello zřejmě trpí závratí, protože se zasekl na deseti metrech a odmítal jít dál. Očekával jsem, že stačí v aplikaci odstranit začátečnický mód, jenže tohle tlačítko tam je jen proto, aby majitele provedl nejzákladnějšími úkony. Takže zpět k návodu - a ten prozradil neuvěřitelnou skutečnost: doslova se tam píše, že "výška letu je omezena na 10 metrů". Později se ovšem výrobce chytl za nos a v nové verzi ovládací aplikace zvýšil dostup na 30 metrů - viz tady

Dron je také vybaven tím, čemu se s velkou dávkou nadsázky říká inteligentní letové režimy. Jejich výběr najdete v menu aplikace; droník umí přemety (8D Flips), start po vyhození z ruky (Throw and Go), létání v kruhu (Circle) a poskakování (Bounce). Na hraní dobré, jinak celkem k ničemu, zajímavé je ale EZ Shots, kdy dron natočí krátké video během otáčení o 360 stupňů.

 

Kamera

Od selfie minidronů se sice žádné mimořádné obrazové výkony nečekají, ale právě kamery jsou to, co z dronů udělalo bezmála masovou záležitost, takže u té na Tello se přece jen chvilku zdržíme.

Palubní kamera dronu Tello má čip s rozlišením 5 Mpx (2592 x 1936) a umí video v rozlišení 720p při 30 fps a maximálním datovém toku (bitrate) 4 Mbps. Teoreticky nic moc - a v praxi taky: s tímhle prostě nového Avatara nenatočíte a i na YouTube nebo Facebook to není žádná sláva. Za danou cenu to ostatně ani nikdo nemůže čekat. Kamera není mechanicky odpružená, chvění je řešeno softwarově, což kvalitě obrazu také nepřidá.

O to příjemnější překvapení představují fotky, které jsou docela slušné - až tak, že 5 megapixelů bych jim nehádal. Dokonce ty pořízené v ne moc dobrých světelných podmínkách snesou několikanásobné zvětšení. Tím spíš je škoda, že kameru nejde naklánět, takže záběry z výšky pod větším úhlem neuděláte. Jen fotky v horizontální rovině.

Tello nemá slot pro paměťovou kartu, takže všechny videa a fotky se ukládají do speciálních adresářů nahodile roztroušených po paměti smartphonu. Ten pro videa najdete hned, protože se logicky jmenuje TelloVideo. S fotkami je to ale trochu horší, protože adresář se sice jmenuje TelloPhoto, ale rafinovaně se schovává (alespoň v mém Samsungu) v podadresáři PICTURES.

 

Hodnocení

Tello Ryze je bezesporu mimořádně zajímavý dron. Pozoruhodné jsou především miniaturní rozměry a vizuální polohovací systém bez potřeby GPS signálu, které z něj dělají stroj, s nímž si mimořádně pohodlně zalétáte prakticky všude. Jeden z mých testů například spočíval v průletu oknem z místnosti do ulice, obratu a návratu zpět. Drony řízené GPS často mívají problémy při přechodu z oblasti bez signálu do místa se signálem a naopak, Tello to ovšem zvládl dobře (viz zde).

Zážitky z létání ještě umocní nečekaně silné motorky a poměrně dlouhá výdrž ve vzduchu  Nepatrná hmotnost a ochranné oblouky vrtulí zajišťují, že z tohohle stroje nikdo nemusí mít obavy - což se v době médii vybičované fobie z dronů také počítá.

Nicméně citáty na počátku tohoto testu naznačují, že ctižádostí konstruktérů bylo stvořit "víc než jen hračku", dokonce něco, co bude z dětí dělat bezmála adepty na letecké inženýry. Najít k tomu nějaké další informace dalo docela fušku, nakonec v představení firmy Ryze Tech na jejím webu pomohla věta, že systém Tello podporuje programování v jazyku Scratch určeném především pro děti. Je tak možné vytvářet další aplikace pro ovládání dronu. V tom bych možná viděl největší přínos Tello, ale vzhledem k omezenému času nebyla možnost si to vyzkoušet v praxi. Bohužel se mi také na stránkách Ryze Tech ani jinde nepodařilo najít žádné informace o tom, jak konkrétně se Tello programuje.

Jinak na mě Tello v některých ohledech působí dojmem promarněných příležitostí  - nebo marketingových kalkulů, které zabránily dotažení do konce. Nepochopitelné je především omezení maximální výšky letu, vadí ale i nemožnost naklánění kamery (třeba jen manuálně před startem). Vnucuje se také myšlenka, že když většina ultratenkých smartphonů má kamery s mnohem vyšším rozlišením, tak by se do Tello nějaká taková asi vešla také. Stejně tak by nebylo špatné mít možnost koupit rovnou celý set dronu i se skutečným ovladačem, případně s brýlemi. Kdyby Tello ještě měl skládací konzoly motorů, nebyl by problém ho nosit v kapse jako mobil úplně všude.

Tedy dron snů, za který by si leckdo jistě rád připlatil. Škoda, tak třeba příště...

Přesto se mi ale Tello líbí. Nejen pro vzhled, ale především proto, že se svou hmotností pouhých 80 gramů při dobrých výkonech dává do budoucna naději na vznik dronů, které se vejdou pod strop nejpřísnějších limitů chystané legislativy a přesto budou použitelné i pro některé praktické účely.

 

Základní parametry

rozměry s ochrannými oblouky: 168 x 175 x 41 mm

hmotnost: 80 g

vrtule: 3 palce (76 mm)

ovládání: WiFi 2,4 GHz

max. dosah ovládání: 100 m

max. výška letu: 10 m

kamera - zorné pole: 82,6 stupňů

kamera - foto: 5 Mpx (JPEG)

kamera - video: 720p/30 fps (MP4)

akumulátor: 3,8 V, 1,1 Ah

cena: 2990 Kč

 

POKRAĆOVÁNÍ

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoneděle, 07 říjen 2018 15:44
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

6 komentáře

 • Pepíno
  Pepíno 16. 6. 2018 9:48 Odkaz Komentáře

  Do zdířky konektoru miniUSB se těžko dostanete s konektorem typu microUSB nebo dokonce USB-c, kterými jsou vybavovány smartphony v posledních letech, pokud vynecháme nahryzané produkty s konektorem Lightning. Nelze tedy logicky použít "jakoukoliv nabíječku smartphonu".

 • TenCoKraciZaRadami
  TenCoKraciZaRadami 23. 7. 2018 20:25 Odkaz Komentáře

  Jsou dva dobry duvody proc nosit kalhoty, za prve natacite video na ktere se odkazujete v clanku, za druhe to vypada ze bydlite primo pred zakladni skolou...

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 5. 8. 2018 8:40 Odkaz Komentáře

  TenCoKraciZaRadami: Je minimálně jeden dobrý důvod, proč nekomentovat článek, ke kterému nemáte, žádnou přidanou informaci. Nevypadáte pak jako úplný pitomec..

 • Dušan
  Dušan 1. 9. 2018 11:15 Odkaz Komentáře

  Trošku mojich postrehov k tomuto roztomilému dronu. Myslím, že účelom bolo vytvoriť stroj, ktorý by spĺňal ono príslovečné "Za málo peňazí veľa muziky" a to sa samozrejme tvorcom podarilo. Áno, určite by niekomu vyhovovalo kúpiť všetko all-in-ona ( dron, ovládač, nabíjaciu stanicu, náhradný akumulátor ) ale to by sa tá cena vyšplhala takmer na dvojnásobok. Je veľa ľudí pre ktorých je aj cena ľahko nad 100 Eur celkom dosť. Nie je problém si Tello vyskúšať a postupne dokúpiť to, čo mi vyhovuje. Na Slovensku sa dá kúpiť ovládať GameSir T1d za cca 35 Eur a posúva ovládanie dronu na úplne iný level. Nabíjacia stanica na tri akumulátory vychádza cca 15 Eur a akumulátor 25 Eur. Čo sa týka konštrukcie, myslím, že tvorcovia vsadili na jednoduchosť, či už kvôli koncovej cene zariadenia, jeho váhe alebo "nerozbitnosti". Tello je skutočne dosť subtílne zariadenie a znesie toho veľmi veľa. Sklápacie konzoly motorov (myslím, že práve tie vzhľadom na svoju konštrukciu tlmia značnú časť energie pri nárazoch ), resp. nakláňanie kamery by konštrukcie určite nezjednodušili a určite by stúpla aj váha. Programovanie Tella sa realizuje cez program Scratch, ktorý je ale pre tieto účely potrebné trošku upraviť. Na YouTube je niekoľko veľmi presných návodov ako sa to robí :-) Je však pravda, že výrobca mohol na svojej stránke tejto problematike venovať trošku viac času. Na záver len dodám, že Tello zo mňa dospelého muža opäť spravil malého chlapca a čas keď Tello zapnem prestáva pre mňa plynúť tak ako ostatným :-D. Po približne mesiaci tréningu od kúpi Tella lietam po byte a "driftujem" otočky ako profík :-D.

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 3. 9. 2018 13:42 Odkaz Komentáře

  Díky Dušane za rozsáhlý rozbor, určitě to bude přínosné i pro ostatní piloty Tella ;)

 • Roman Svoboda
  Roman Svoboda 12. 12. 2018 12:25 Odkaz Komentáře

  Myslim, ze Hubsan 216a je daleko lepai nez tello. Ma rezim follow me, orbit, waypoint...

Pro psaní komentářů se přihlašte