Informační portál o světě bezpilotních prostředků

FPV dron podle DJI: něco mezi Mavic a závodní koptérou

Dohady o tom, s jakou novinkou přijde na DJI příště, skončily na přelomu února a března, když jednička na trhu spotřebních dronů představila stroj Dji FPV. Jak už jméno napovídá, má se s ním létat stejně jako se závodními koptérami, totiž divoce, nespoutaně - a hlavně prostřednictvím fpv brýlí.

 

Jako závodní koptéra je to ovšem poněkud přerostlé, protože Dji FPV váží 795 gramů - i když do nejtěžší kategorie strojů pro drone racing by se hmotností vešel. Ze stejného soudku je i kamera, která má při rozlišení čipu 12 mpx obrazový úhel 150 stupňů tedy ekvivalent ohniskové vzdálenosti 14,6 mm, což nemá daleko k objektivům typu rybí oko. Ale hlavně maximální rychlost 140 km/h a maximální zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhé dvě sekundy - alespoň podle údajů výrobce. Podrobné specifikace najdete na adrese www.dji.com/cz/dji-fpv/specs.

Je tu ovšem řada prvků, které na závodech neuvidíte, například umístění kamery na gimbalu, možnost pořizování jednotlivých snímků, protikolizní senzory a podobně. A hlavně design prozrazující příbuzenství se sesterskými stroji DJI Mavic 2 - ale možná tak trochu i s filmovým Vetřelcem. Ve vzduchu by měl dron vydržet okolo 20 minut, do vzdálenosti 10 km má video v brýlích HD kvalitu s nízkou latenci a ovládat prý jde až do vzdálenosti 16,8 kilometrů. To všechno v balení combo za 1349 eur. V Česku ho nabízí například Telink za 35 990 Kč.

Podrobnosti a řadu propagačních i instrukčních videí najdete opět na webu www.dji.com. Současně se vyrojila řada recenzí, které jsou většinou spíš poněkud rozpačité. Především proto, že dron nejde zařadit do žádné zaběhané škatulky; není ani pro závodění, nehodí se ani pro fanoušky letecké fotografie a videa - a pro oboje je dost drahý. Nicméně věřím, že si své zákazníky najde, protože pokud vše funguje tak, jak výrobce tvrdí, pak létání s ním díky brýlím může být imitací slušného adrenalinového zážitku za skutečným kniplem. Jestli to tak je doopravdy, si tu povíme, pokud se nám podaří nějaký exemplář získat pro test.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175739 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:63032 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:58288 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29781 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more