Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Testujeme DJI FPV

Neobvyklý stroj DJI FPV vzbudil rozruch už proto, že se nepodobá ničemu, co z konstrukčních kanceláří dronařské jedničky zatím vzešlo. Jak už název napovídá, má sloužit především ke sportovnímu létání, v mnoha ohledech ale má spíš parametry "rekreačních" dronů - a cenu, kterou by jako lidovou neoznačil ani největší optimista. Také recenze vyznívaly dost nejednoznačně, takže jsem byl zvědavý, k čemu se hodí doopravdy.

O DJI FPV jsme už jednou psali tady, tehdy ale šlo jen o aktualitu oznamující příchod neobvyklého stroje na trh. Teď jsem díky laskavosti společnosti Beryko dostal možnost tenhle dron vyzkoušet osobně, takže jsme mohl zvědavost ukojit.

 

obr.  Dron přišel ve stavu, kdy bylo zřejmé, že už ledacos zažil

 

Dron přišel ve stavu, kdy bylo zjevné, že už má za sebou mnohá dobrodružství při testování jinými novináři: vše naházené v krabici bez ladu a skladu, jen vlastní dron ležící navrch byl spíš symbolicky zahalen do cáru bublinkové fólie. Důkladná analýza obsahu bedny nicméně ukázala, že chybí jen návod, zatímco náhradní baterie a vrtule naznačovaly, že původně zřejmě šlo o balení combo.

 

 

obr. Obsah balení

 

Nejzajímavější z obsahu krabice byl samozřejmě dron. Jestli jste si - stejně jako já - doteď mysleli, že stroje pro FPF létání jsou malé, tak v tomhle případě to neplatí: už pouhé potěžkání naznačí, že to co držíte v ruce má tři čtvrtě kila (podle firemních specifikací ještě o něco víc, tedy 790 gramů). Vzhledem k tomu, že v režimu M údajně umí létat až 140 km/h, pak je možná i dobře, že se u nás prodává za bezmála 36 tisíc (combo za ještě o dost víc), takže na něj nedosáhne každý. Protože tohle už je skoro dělová koule, kterou bych do hlavy dostat nechtěl.

 

 

obr. Přihrbený hřbet může evokovat rozzuřeného býka - nebo filmového Vetřelce

 

Dron má působivý "nadupaný" design (přihrbený hřbet může evokovat zuřivého býka, mě ale díky biologickému vzdělání připomněl spíš komára pod mikroskopem) a řadu prvků, které u skutečných FPV dronů nenajdete: přední a spodní senzory překážek, nakláněcí a stabilizovaný gimbal. Kamera má čip 1/2,3" a schopnosti kromě 4K videa dělat i statické fotografie s rozlišením 12 mpx. Do světa FPV vás vrátí až její obrazový úhel 150 stupňů, což odpovídá 16,44 mm u kinofilmu.

Podrobné specifikace najdete na webu výrobce tady.

 

obr. S DJI FPV Googles byste mohli chodit strašit

 

Nebylo by to FPV létání, kdyby v balení chyběly FPV brýle, v tomto případě DJI FPV Googles. Také na nich se designér vyřádil: když si je nasadíte, nejspíš by před vámi v panice prchl i filmový Vetřelec. Kromě jiného mají i slot pro karty microSD, tyhle ale na žádnou z mých karet nereagovaly. Devítivoltový akumulátor (1800 mAh) se volně připojuje kabelem, takže je dobré mít na sobě něco s velkou kapsou.

 

obr. Na startu...

 

Konečně bylo všechno nabité a mohlo se to zapnout. Dron vydal skřek rozdováděné cirkulárky, ale naštěstí šlo jen o zvukový efekt, který měl zřejmě demonstrovat jeho ničivou sílu. Vrtule zůstaly nehybné a moje prsty nadále setrvávaly na svých místech, takže jsem mohl pokračovat.

Jak už bylo naznačeno, je tu možnost létat v několika režimech, přičemž pro plný výkon a akrobatické schopnosti je mód M. Protože jsem ale netoužil cizí drahý stroj hned na začátku rozbít, zvolil jsem pro seznámení s ním mód N, který odpovídá létání s běžnými drony DJI. Pak je tu ještě mód S, což je něco mezi.

 

obr. ...a ve vzduchu

 

Ve vzduchu DJI FPV poslouchá jak hodinky a je opravdu rychlý i silný. Tlačítek, knoflíků a dalších hejblátek je na ovladači trochu moc, takže to chce mít návod nejen důkladně nastudovaný, ale taky v praxi pořádně zažitý - pak si ale užijete létání, jaké s běžnými drony sotva.

To pochopitelně předpokládá použití brýlí. Prospekty tvrdí, že je to jak v kokpitu letadla - no není, protože svět je plastický a na stereo by dron potřeboval kamery dvě. Ale působivé to je i tak; spíš než ke kokpitu skutečného letadla bych to přirovnal ke kinu. Na dron při tom pochopitelně nevidíte, takže kdybyste chtěli vyhovět liteře zákona, měli byste mít vedle sebe poučeného kopilota.

 

 

 

ZÁVĚR

DJI FPV je nepochybně zajímavý stroj, který v šikovných a zkušených rukách dokáže velké věci. Problém ovšem je, že i majitelé hodně zkušených rukou, tedy FPV závodníci, za sezónu obvykle rozbijí několik strojů. Mohou si to dovolit, protože jde o pididrony za pár korun, které si staví sami. A teď si představte, že za rok rozbijete dva až tři exempláře věci, která stojí v nejlevnějším balení skoro 40 tisíc...

Dobře, pořád ještě tu je slušná kamera - jenže tak širokoúhlá (prakticky rybí oko), že na okrajích je obraz deformovaný. A aby toho nebylo dost, přední vrtule jsou skoro pořád v záběru.

Další problém představují akumulátory. Podle výrobce sice vydrží 20 minut, ovšem jen za bezvětří při hodně klidném létání. Kdybyste ale chtěli opravdu létat ve stylu FPV, pak jsou vybité už po pár minutách. Takže byste jich potřebovali nejméně 5 - a každá stojí 3900 korun...

Na začátku recenze jsem položil řečnickou otázku "K čemu je DJI FPV dobrý?" Teď mi nezbývá, než se přiznat, že vzhledem k ceně ani po jeho vyzkoušení pořád nevím.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnostředa, 04 srpen 2021 20:40
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte