Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Test DJI Mavic Mini 2. Díl 3: Kamera

Mavic Mini 2 je určený především pro rekreační létání, takže i v jeho případě jsou pro většinu uživatelů asi nejzajímavější schopnosti kamery dronu - a to je i další důvod k radosti těm, kdo odolali pokušení koupit Mavic Mini 1 a vydrželi čekat na dvojku. Jsou tu totiž vylepšené dvě věci, kvůli kterým si jednička musela vytrpět řady výtek.

 

PŘEDEŠLÝ DÍL TESTU

PRVNÍ DÍL TESTU 

Jde o věci dost podstatné: tentokrát kamera umí natáčet v maximálním rozlišení až 4K (přičemž lze volit mezi nastavením 24, 30 a 60 fps) a ukládat fotografie nejen do formátu JPG, ale i RAW (konkrétně DNG) umožňujícím důkladnou postprodukci snímku. Stejně tak potěší maximální bitrate videa až 100 Mbps, díky kterému nehrozí trhavé záběry při rychlém pohybu dronu.

Tím ale vylepšení kamery nekončí, protože tu je ještě také zoom. Pokud se spokojíte s rozlišením videa Full HD, tak můžete zoomovat až 4x, při rozlišení 2,7K třikrát a při 4K dvakrát. Jde jen o digitální zoom, takže používat ho na fotografování by nedávalo smysl, ale pro natáčení videa jde o užitečnou věc.

 

obr.: Obrazovka nastavení kamery pro natáčení videa

 

Tolik teorie (další detaily o funkcích kamery jsou na webu výrobce), ale přinejmenším stejně jako tovární specifikace jsou, užitečné zkušenosti z reálného fotografování a snímání. Ten, kdo už má zkušenosti se staršími drony od DJI, je nejspíš ze všeho nejdřív trochu překvapený způsobem přepínání mezi focením a natáčením videí. Zatímco dříve byly na přední stěně ovladače dvě spouště (pro fotografie a pro video) a přepínalo se mezi nimi z rozhraní aplikace, teď je tam jen jedna spoušť a přepíná se dalším tlačítkem na horní straně ovladače vpravo. Vlevo pak je uživatelské tlačítko (Fn), při jehož stisknutí můžete během natáčení videa ovládat zoom prostřednictvím točítka, jímž se jinak mění náklon kamery. V aplikaci DJI Fly mu ale můžete přiřadit i jiné funkce.

Užitečné tlačítko pro ovládání kamery je obdélníková ikonka zřejmě znázorňující fotoaparát v pravém dolním rohu základní obrazovky ovládací aplikace. Když na ní kliknete v režimu FOTO, změníte automatické nastavení kamery na možnost manuálně zvolit rychlost závěrky a ISO.

Také je dobré vědět, že v běžném nastavení se může gimbal otáčet jen v rozmezí od vodorovného směru po směr kolmo dolů, ale v můžete mu povolit i pohled až 20 stupňů nad vodorovný směr. Dělá se to z ovládací aplikace DJI Fly (viz obr). Proč to tak nemohlo být od začátku, je tak trochu záhadou.

 

obr: Při přepnutí na manuální ovládání kamery jde ručně nastavit rychlost závěrky a ISO

 

obr.: Obrazovka nastavení gimbalu

 

Jak tedy shrnout dojmy z momentálně posledního konzumního dronu DJI?

Reklamní materiály některých prodejců odvážně tvrdí, že jde o bezmála profesionální stroj za amatérskou cenu při trpasličích rozměrech, ale z toho je pravda snad jen to poslední. Dokonce i vlajková loď flotily Maviců Mavic 2 se dá považovat za profesionální jen s výhradami - a Mavicu Mini 2 do něj přece jen ledacos schází, v první řadě právě schopnostmi kamery. Přičemž cena (v Česku 12 999 Kč single, 16 999 Fly More Combo) zas tak amatérská také není. Pro každého, kdo si zvykl na kompaktní ovladač pro Mavic 2 také bude nejen příprava k letu, ale i ovládání kamery u Mavic Mini 2 připadat těžkopádné a nepraktické.

 

obr.: I při špatném počasí umí Mavic Mini 2 udělat slušné snímky

 

To ale rozhodně neznamená, že DJI Mavic Mini 2 je špatný stroj - právě naopak: ve své kategorii je momentálně tím nejlepším na trhu. A když říkám "ve své kategorii", tak myslím především začátečníky, kteří nemají moc hluboko do kapsy, a myslí to vážně, nebo pro ty, kdo chtějí dělat slušné fotky nebo/a videa kvalitním a spolehlivým dronem, aniž by v tom nechali několik výplat. Malé rozměry ale ocení i náročnější uživatelé, protože jsou situace, kdy mít v rezervě dron, co se vejde všude, není k zahození. Vůbec by proto nepřekvapilo, kdyby se DJI Mavic Mini 2 stal na několik sezón nejprodávanějším dronem.

 

Porovnání Mavic Mini a Mavic Mini 2

hmotnost - - - - - - - - - - 249 g - - 249 g

rozměry ve složeném stavu - 140x81x57 mm - - 138x81x58 mm

rozměry v rozloženém stavu - 159x202x55 mm - - 159x203x56 mm

max. udávaná výdrž - - - - - 30 min. - - 31 min.

max dosah ovladače (CE) - - -0,5 km - - 6 km

max. udávaný dolet (FFC) - - neuveden - - neuveden

přenosový systém - - - - - - Enhanced WiFi - - OcuSync

vnitřní datové úložiště - - - 0 - - 0 GB

akumulátor - - - - - 7,6 V / 1100 mAh - - 7,7 V / 2250 mAh

senzor kamery - - - - - - 1/2,3" / 12 mpx - - 1/2,3" / 12 mpx

obrazový úhel objektivu - - - 83o - - 83o

max. rozlišení foto - - - - - 12 mpx - - 48 mpx

max. rozlišení videa - - - - 2,7K/až 30 fps - - 4K/až 30 fps

 

 

obr.: Mavic Mini 2 má šanci stát se nejoblíbenějším konzumním dronem od DJI

 

PŘEDEŠLÝ DÍL TESTU

PRVNÍ DÍL TESTU 

Naposledy změněnočtvrtek, 07 leden 2021 15:09
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte