Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Roční zkušenosti s GoPro Karma

Dron GoPro Karma byl očekáván s velkými nadějemi, po uvedení na trh ale měl smůlu a trochu zapadl. To ovšem nemění nic na skutečnosti, že jde o unikátní systém, který v některých ohledech překonává konkurenci. Proto se DroneWeb zajímal o konkrétní zkušenosti majitelů tohoto zajímavého stroje.

Karma je unikátní především v tom, že nese kameru GoPro HERO 5 nebo 6, kterou jde použít i samostatně, včetně stabilizátoru. Nejen ve vzduchu nebo na zemi -  GoPro 5 a 6 jsou vodotěsné i bez obalu, takže v ceně za dron v podstatě máte dokonalý komplet pro outdoorové natáčení ve vzduchu, na zemi, na vodě i pod vodou. V téhle cenové kategorii (sestava včetně přepravního pouzdra  se u nás prodává za 28 tisíc korun) nic podobného nenajdete.

 

Zrozená pod špatnou hvězdou

Přitom jen samotná kamera GoPro HERO 6 má lepší parametry než kamery konkurenčních dronů srovnatelné ceny. Například obrazovou frekvenci 60 fps při rozlišení 4K, a 240 fps při Full HD, několik možností nastavení časosběrných snímků, možnost nastavení velikosti obrazu (digitální zoom v rozsahu cca 16 až 33 mm ekvivalentu kinofilmu) a řadu dalších předností.

Další výhodou Karmy oproti cenově srovnatelné konkurenci je, že ovladač má vlastní zobrazovací zařízení. Nemusíte tedy používat smartphone, který bývá zdrojem problémů, ani dokupovat speciální zobrazovací zařízení, které není právě levné - tady je vše v ceně. A to v ceně velmi příznivé.

Dlouho dopředu ohlašovaný dron od výrobce oblíbených outdorových minikamer ovšem od začátku pronásledovala smůla. Na trh přišel s takovými vadami, že bylo nutné první sérii stáhnout. Aby toho nebylo málo, ani kamera GoPro HERO 5 nebyla nic moc, a teprve vylepšená šestka to spravila. A mezitím se objevila konkurence v podobě také skládacích, ale mnohem kompaktnějších produktů DJI Mavic s podstatně větším doletem.

Ale ani DJI není bez chyb. Hlavně odrazují některé její zlozvyky - například snaha mít uživatele svých produktů on-line trvale "na háku" v mnoha ohledech připomíná praktiky Microsoftu. Proto sílí zájem o srovnatelné produkty konkurence. Přitom Karma si mezi ní stojí velmi dobře, zvlášť u uživatelů, kterým nejde o dálkové lety (ostatně tak jako tak pravidly zakázané), ale o kvalitní fotky a videa.

Poprosili jsme proto Svatopluka Šídu, jednoho z majitelů Karmy, aby popsal své bezprostřední zkušenosti s tímto strojem. Tady jsou:

 

Osobní zkušenost

Karma stále představuje nejucelenější systém pro stabilizované hobby/outdoor natáčení na zemi i ze vzduchu, nestabilizovaně ve vodě i pod vodou (kamery jsou vodotěsné do 10m). Možnost sundat kameru i se stabilizátorem, nasadit na dron a odletět do oblak, (tedy když jsou v předepsané výšce) je docela geniální nápad a uživatelsky velmi příjemný.

Sudičky ale Karmě moc nepřály, předčasný porod způsobil poruchy s napájením, respektive odpojováním baterie a první drony dělaly bác. GoPro první sérii stáhlo z trhu, půl roku pilně pracovalo a vydalo opravenou bezchybnou sérii.

Ale poškozenou pověst už se napravit nepodařilo, hlavně proto, že ve vedlejší kolébce už točil vrtulkami šikmooký, všemi milovaný a senzory obdařený Mavic. Záznam i gimbal je sice u něj horší než u Karmy, ale jeho senzory (i když ve skutečnosti nic moc) byly marketingově brilantně zvládnuté a Karmě vykopaly Karmě. Současný uživatel chce létat déle, dále, rychleji a výše i za cenu horšího zraku a DJI mu to dalo Mavicem.

Přesto si dovolím tvrdit, že Karma není špatný dron. Sice má wifi s relativně malým dosahem, ale povolené "na dohled" dává statečně. Někdy dokonce lépe než já: než si zapálím, už jí hledám :-)

Doba letu je 17-19 minut podle spotřeby kamery, která se za letu neustále dobíjí z palubního akumulátoru dronu - a 4K/60 prostě žere. Takže kameru z dronu vyndáte nabitou na sto procent a můžete s ní skočit rovnou do moře či rybníka. Dodnes nevím jestli je to výhoda, nebo nevýhoda, která ubere něco letového času.

Jednu nevýhodu - řekl bych dost zásadní ale Karma má: prakticky ji nejde dobíjet jinak než ze sítě. Táhout někam na trek více baterií, či snad přenosnou elektrocentrálu, je možnost spíše legrační, než proveditelná. Náhradní akumulátory sice k dispozici jsou, ale jsou těžké.

Pokud je v okolí rušení, dosah ovladače je cca 500 m, když není, tak kolem 800 m. Kvalita přenosu je velmi dobrá až do kritického bodu, který se rovná uvedenému doletu. Pak se občas na displeji objeví kostičky nebo tma. Ale po přechodu do RTH se obraz za cca 3 sekundy vrátí na původní kvalitu.

Ale ať je to jak chce, mám jí prostě rád :-)

 

Svatopluk Šída, Jan A. Novák

Naposledy změněnopátek, 22 červen 2018 13:59
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte