Informační portál o světě bezpilotních prostředků

CrystalSky: Konečně jasný a spolehlivý obraz z dronu

Použít jako zobrazovací zařízení na ovladači dronu smartphone nebo tablet vypadá jako dobrý nápad a opravdu to má i některé výhody. Jenže při častějším a náročnějším létání se projeví také nevýhody - a to dost značné. Proto jsem nadšeně uvítal možnost vyzkoušet specializovaný monitor CrystalSky, který má nectnosti kombinace ovladače se smartphonem vyřešit.

Moje první "velké" drony byly od firmy Yuneec, teprve později jsem přešel na produkty od DJI. Nelituji, protože jsou ve většině významných parametrů lepší - kromě jednoho: ovladače Yuneec ST10 a ST 16 mají napevno zabudovaný kvalitní dotykový monitor přenášející obraz z palubní kamery i letová data. Ovládací software pracující na platformě Android jsou součástí systému vysílačky - a nic jiného, takže ovladač je maximálně stabilní. Když se tedy objevil CrystalSky, vzbudilo to mou zvědavost, protože má potenciál tohle všechno nahradit.

 

Proč monitor?

Na nutnost připojovat k ovladači smartphone jsem si po přechodu na DJI nikdy nezvykl, tím spíš, že právě to bylo nejčastější příčinou problémů při létání. Když jsem proto od firmy Telink dostal nabídku vyzkoušet monitor CrystalSky pro připojení k ovladačům dronů DJI, s velkým nadšením (a velkou zvědavostí) jsem to přivítal.

Nejen moje osobní zkušenosti, ale také internetové diskuse ukazují, kolik problémů kombinace ovladače a smartphonu přináší: potíže s kompatibilitou výrobku, nízká výdrž akumulátoru, padání aplikace za letu, nevypočitatelné chování - například můj smarphone na slunci jas snižuje, místo aby ho zvýšil, přesvědčit ho o opaku není snadné, ale i pak ten jas (navzdory ceně přístroje) není nic moc...

Konec konců smartphone nebo tablet nejsou primárně od toho, aby ovládaly dron; neustále v nich pracuje řada aplikací a funkcí, které nemají s létáním nic společného a nad jejich chodem nebo vypnutím má majitel jen minimální kontrolu. Už po prvních zkušenostech s tímhle řešením jsem proto snil o něčem, co bude mít trvale vysoký jas a kontrast, maximální stabilitu chodu a žádné jiné aplikace než DJI GO(4). A také možnost rychlého a spolehlivého uchycení k ovladači, když už to není zabudované přímo v něm. Protože také propojovací kablík bývá zdrojem problémů nepříjemně často - a to dokonce i v případě, že se nám podaří ho neztratit.

Ale nejen to: v atmosféře nevraživosti veřejnosti vůči dronům je jistě lepší rychle odstartovat, natočit, co je třeba, přistát, sbalit a zmizet, než se před letem i po něm trápit s úchyty a konektory uprostřed hromady krámů nutných k letu.

 

Seznámení

Zapůjčený monitor má úhlopříčku obrazovky 5,5 palce a maximální jas 1000 cd, kromě toho existuje ještě ve verzi 7,5 palce se shodnou svítivostí a v provedení Ultra rovněž s úhlopříčkou 7,5 palce, ale s dvojnásobnou svítivostí (ovšem přiměřeně dražší). Displej je dotykový, současně jsou ale na boku klasická tlačítka pro ovládání základních funkcí (zapnutí/vypnutí, krok zpět, přístup na základní nastavení a dvě uživatelská tlačítka F1 a F2), což je ergonomicky velmi pohodlné.

Zařízení má příjemný hranatý design, který už od pohledu evokuje pocit robusnosti a spolehlivosti. Uvnitř je vestavěná baterie, především ale v balení najdeme externí akumulátor s kapacitou 4920 mAh, který se jednoduše připojuje k zadní stěně přístroje. Zaručuje výdrž až 7 hodin provozu, takže s noční můrou vybité baterie smartphonů se můžeme radostně rozloučit.

Na druhém boku je výstup HDMi (např pro připojení brýlí nebo dalšího monitoru), konektory USB, microUSB a pro sluchátka. Na horní hraně jsou dva sloty pro paměťové karty, v přístroji nechybí ani WiFi rozhraní.

Monitor pracuje na operačním systému Android. Jsou tu nainstalované aplikace DJI GO a DJI GO4 a pár dalších věcí, co se při létání mohou hodit (například Galerie pro prohlížení) - ještě důležitější ale je to, co tu není: chybí veškerý softwarový balast, který u smartphonů při létání tak rád dělá neplechu.

K monitoru jsem dostal také držák pro uchycení na ovladač Mavic/Spark. Je vymyšlený tak chytře, že do značné míry vyvažuje skutečnost, že monitor netvoří integrální součást ovladače - připnutí je rychlé, pohodlné a přitom spolehlivé. Držák ovšem součástí balení není, takže si ho musíte přikoupit. Jiné uchycení je k dispozici pro drony řady Phantom, Inspire a Matrice, monitor je také kompatibilní s ručními stabilizátory Osmo.

 

Obraz jako břitva

Tak, a teď nastal čas, zkusit, co to dělá v praxi. Postup je stejný jako při použití smartphonu nebo tabletu: zapnout zobrazovací zařízení, zapnout ovladač, zapnout dron - vzápětí se ale objeví obraz, který vyrazí dech. Všechno je jasné, sytě prokreslené, dokonale ostré, dokonce i když stojíte na plném slunci. Zařízení je vybaveno senzorem měnícím jas podle vnějšího osvětlení, je ale možnost také manuálního nastavení (přiznám se, že jsem ho dal na maximum a nechal tak).

Létání s CrystalSky je radost nejen díky jasu. V žádném případě se tu nestává, že by aplikace spadla za letu, že by si zařízení usmyslelo, že chce dělat něco jiného, zamkla se vám obrazovka, aktualizoval systém... a o vybití akumulátoru už tu řeč byla. Pocit naprosté jistoty během akce je nový - a velmi příjemný.

Monitor a jeho uchycení jsou také velmi dobře vyřešené ergonomicky. S externím akumulátorem je sice monitor těžší než běžný smartphon (u větších tabletů už to tak jednoznačné není), ale protože je připevněn před ovladačem ze strany uživatele, ničemu nepřekáží - naopak poskytuje pro ruce větší plochu k držení (viz fotografie). Výhodou je i to, že nestíní signál, jako tomu je u uchycení tabletů nad ovladačem nebo před ním ze strany antén.

Monitor je půdorysně menší než složený mavic a rozměrově srovnatelný s ovladačem, takže není těžké ho přibalit do každého transportního obalu. Při dopravě také oceníte možnost sejmout externí akumulátor: monitor i akumulátor pak není problém oddělené nacpat do jakéhokoliv volného místa v zavazadle. Ale když tak o tom přemýšlím, tak bych CrystalSky skoro raději nechal natrvalo připojený k ovladači (s výjimkou nutnsti zabait ho na cesty do vzdálených destinací), protože pokud nemám dva různé drony  (např. Mavic a Phantom), tak není moc důvodů ho demontovat. Pohotovost k letu se tím dál zvýší a vlastně tak dosáhneme stejného stavu jako u ovladačů Yuneec.  

 

Závěr

O jasu monitoru se v souvislosti s drony moc často nemluví, ale vzhledem k tomu, že obvykle se létá za slunečného počasí, je to velmi důležitý faktor bezpečného a spolehlivého řízení. Z tohoto hlediska monitor CrystalSky vítězí nad smartphony a tablety na celé čáře - dokonce se obejdeme i bez stínítka (i když s ním je to samozřejmě ještě lepší).

Totéž platí i o jednoúčelovosti CrystalSky a s tím spojené provozní stabilitě a spolehlivosti.

V národě posedlém slevami je ovšem důležitým parametrem také cena - a ta je na úrovni špičkových smartphonů (verze Ultra ještě o dost výš). Když si ale uvědomíme, kolik stojí i ten nejlevnější dron od DJI a co všechno se za letu může stát díky smartphonu, pak se nevyhnutelně vynoří úsloví "nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit levné věci".

Jinými slovy: CrystalSky přinejmenším stojí za úvahu, dokonce i v případě, že jste jen sváteční letci, přestože se dá pochopit, že za stejné peníze koupíte nového Sparka, místo toho, co kvůli smartphonu uletěl. Ale pokud máte dražší stroj, dronům jste propadli jako hlavnímu hobby, nebo si jimi dokonce vyděláváte, pak bych tuhle věc považoval skoro za nutnost.

Ale abychom jen nechválili: CrystalSky by byl ještě lepší, kdyby měl také obrazové vstupy, protože pak by se dal používat i jinak než jen pro létání. DJI zatím také neumožňuje instalovat aplikace třetích stran, což je sice z hlediska bezpečnosti a stability rozumné, přesto se očekává,  že časem začne schvalovat i některé výtvory dalších subjektů.

Samostatnou úvahu asi zaslouží držák, protože ani on není zrovna levný a každého kutila nejspíš napadne, že tahle záležitost by jistě šla vyřešit jinak. Nicméně vymakanost profesionální konstrukce a především spolehlivost, rychlost a jednoduchost uchycení k ovladači i v tomto případě mluví pro porážku dalšího porcelánového prasátka. Pro ty, kdo čekají na Mavic 2, ovšem zatím zůstává otevřená otázka, jestli také on bude mít tvarově stejný ovladač (i když se dá předpokládat, že ano).

 

Základní charakteristiky

rozměry s externím akumulátorem: 153 x 85 x 40 mm

displej: 5,5 palců, 1900 x 1080, dotykový

maximální jas: 1000 cd/m2

operační systém: Android

aplikace: DJI GO, DJI GO4

externí akumulátor: Li-ion, 7,6 V, 4920 mAh,

rozměry externího akumulátoru: 90 x 45 x 26 mm

hmotnost s akumulátorem: 404 g

cena: 14 990 Kč

cena držáku pro ovladač Mavic/Spark: 2390 Kč

 

Jan A. Novák

 

POKRAĆOVÁNÍ

Naposledy změněnoúterý, 27 březen 2018 11:55
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte