Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Karma se vrací do hry

Loňský ostře sledovaný pokus výrobce outdoorových minikamer GoPro proniknout do světa dronů se moc nepovedl: její stroj Karma nové koncepce musel být po krátké době pro poruchovost stažen z trhu. Teď se zase vrací a vedení firmy věří, že druhý pokus už bude úspěšný.

První verze Karmy přišla na trh loni v říjnu po mnoha spekulacích a "únicích informací" o její podobě. Firma GoPro při tom navázala na své oblíbené minikamery a logicky tedy stroj navrhla jako příslušenství k nim. Karma měla podstatně menší rozměry než většina dronů, které byly tehdy na trhu, skládací ramena a další vychytávky umožňující snadnou přepravu, takže budila velké očekávání.

Pak ale přišlo zklamání: během několika málo týdnů se sice prodalo 2500 kusů, mnohé z nich ale zdánlivě bez jakékoliv příčiny havarovaly už při prvních letech. Většina záznamů z jejich palubních kamer ukázala, že před pádem se z jakéhosi důvodu zastavily motory.

GoPro tedy musela Karmu stáhnout z prodeje. Její zástupci pak oznámili, že chyba byla ve špatně navržené západce držící baterii na svém místě. Za letu pak docházelo k přerušení kontaktů a následnému pádu.

"Jsme trochu v rozpacích z toho, že problémy způsobila tak banální porucha," prohlásil Nick Woodman, CEO společnosti GoPro. "I tak jsme ale ukázali světu, že technologii dronů rozumíme a že stažení z prodeje způsobila jen inženýrská chyba."

Během veletrhu CES pak Woodman oznámil, že se Karma na trh zase vrátí. V prvních únorových dnech se na webu GoPro opravdu znovu objevila možnost stroje objednávat. Podle jiných zdrojů ale zatím jde na trh jen omezené množství a pouze do vybraných skladů.

Zatímco lidé z GoPro věří, že jsou zase zpět ve hře, ostatní komentáře jsou spíš opatrné až rozpačité. Nepotvrdily se pověsti o tom, že GoPro se na trh vrátí až s novou přepracovanou verzí Karma 2. Karma je táž jako před nešťastným prvním pokusem o dobytí trhu a prodává se za stejnou cenu (799 USD bez kamery, 1099 USD s kamerou GoPro Hero 5 Black). Jenže na trhu se mezitím objevila podobně koncipovaná konkurence. Na prvním místě DJI Mavic, který toho umí víc a navíc pochází od firmy s dlouhou praxí a dobrým jménem. Je tu ale také "selfie drone" Yuneec Breeze, který je výrazně levnější - a opět od výrobce s vynikající pověstí.

Poněkud sporná je také výhoda spočívající v možnosti využití kamer GoPro u těch zákazníků, které je už mají z dřívějška. Karma je kompatibilní pouze s GoPro HERO 4 a HERO 5, přičemž pětka se objevila teprve nedávno a početní majitelé verzí starších než 4 by si stejně museli koupit dražší verzi dronu.

Na druhou stranu Karmě hraje do karet to, že čekací doby na Mavic jsou stále velmi dlouhé a objevují se zprávy o tom, že ani jejich první série nejsou bez problémů. Zdá se, že uvést do sériové výroby malý, kompaktní a při tom výkonný dron není jednoduché, přesto ale všechno nasvědčuje tomu, že vývoj se bude ubírat právě touto cestou.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:173202 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61867 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:54733 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29018 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more