Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Yuneec Breeze 4K: blbuvzdorná létající kamera

Už třetí renomovaný výrobce přichází s miniaturním dronem nesoucím kameru s vysokým rozlišením. Společně DJI Mavic a GoPro Karma svůj stroj "kapesní" koncepce uvedl na trh také Yuneec. Jmenuje se Breeze 4K a kromě rozměrů upoutá i relativně nízkou cenou.

 

Zatímco za Mavic nebo Karmu dáte desetitisíce, Breeze se na českém trhu prodává za přibližně 13 200 Kč, v zahraničí za necelých 500 USD (cca 12 400 Kč při současném kursu dolaru) - včetně napevno zabudované kamery. Výrobce toho docílil především tím, že dron se obejde bez vysílačky, protože ji zastane smartphone nebo tablet s operačním systémem Android nebo iOS. A i když v některých parametrech se Breeze svým konkurentům Mavic a Karma podobá, výrobce se netají tím, že míří na jiný segment trhu. Naznačuje to i slogan "Vaše létající selfie kamera". Server Yahoo Finance definoval cílovou skupinu poněkud přímočařeji, když stroj označil za: "idiotproof drone", což by se dalo vyjádřit českým výrazem "blbuvzdorný".

 

Dron

Jednou z největších předností Yuneec Breeze 4K jsou rozměry téměř doslova kapesní - aspoň pokud máte kapsy hodně velké. Nemá sice sklápěcí ramena motorů, ale jeho skládací vrtule a přistávací nohy při přepravě také ušetří hodně místa. Pro létání v interiérech nebo jinak složitých podmínkách jsou k dispozici chrániče vrtulí. Dron také disponuje optickými a Ir senzory, které mají zamezit nárazům do překážek.

Velikost Yuneec Breeze jde přirovnat k trochu tlustší encyklopedii, takže se s ním dostanete opravdu všude (což se o ostatních produktech Yuneec nedá říct ani náhodou). A protože místo vysílačky se ovládá mobilním zařízením, které tak jako tak nejspíš nosíte sebou, jde o bezkonkurenčně nejmenší komerční létající systém s kamerou 4K. Součástí balení je i přepravní kufřík.

Kameře Breeze se budeme věnovat o nějaký ten odstavec níž, zatímco tady se soustředíme spíš na parametry, kterými se odlišuje od konkurence. Zde se také ukrývá tajemství relativně nízké ceny, protože většina těchto rozdílů je k horšímu. Překvapí například poměrně nevelký maximální udávaný dostup (80 metrů). Také výdrž ve vzduchu - a tím pádem i dolet - je menší než u Mavic a Karmy. Méně asi bude vadit, že je také poněkud pomalejší v horizontálním směru i při stoupání.

 

Ovládání

Už víme, že klasickou vysílačku v případě Yuneec Breeze 4K nahrazuje smartphone nebo tablet. Vzhledem k tomu, že umí i přenos videa z paluby, hodí se, když má naše mobilní zařízení co největší úhlopříčku a rozlišení displeje.

Program pro ovládání je zdarma ke stažení na webu Yuneec. I když je grafické rozhraní příjemné a názorné, přece jen je ergonomie ovládání pomocí dotykového displeje méně pohodlná než u vysílačky. Nenašel jsem nikde údaj o tom, na jakou vzdálenost je WiFi mobilního zařízení při ovládání Breeze účinné.

Výrobce opakovaně zdůrazňuje, že Breeze je určený především pro fanoušky sociálních sítí. Z toho vyplývá požadavek na velmi snadné ovládání - i lidmi, kteří netouží mít pilotování dronů jako hobby. K dispozici je šest letových režimů; kromě klasického manuálního (režim "PILOT") tu je pět automatických:

- SELFIE: stačí navolit výšku a vzdálenost, a stroj vám pořídí portrét z ptačí perspektivy.

- ORBIT: nastavíte příslušný objekt a Breeze kolem něj bude kroužit.

- JOURNEY: dron letí od vás, po určité vzdálenosti se otočí a vrátí

- FOLLOW ME: po nastavení vaší pozice v okamžiku startu letí všude za vámi

- RETUR TO HOME: automatický návrat a přistání. Dron se také automaticky vrátí v případě, že se během letu vybije baterie mobilního zařízení, které ho ovládá.

Režim PILOT je jediný, ve kterém jde létat bez signálu GPS.

 

Kamera

Kromě nahrávání videa v kvalitě UHD (4K) při frekvenci 30 fps je možné nastavit také nižší rozlišení Full HD při stejné frekvenci ale s digitální stabilizací, nebo s ještě nižším rozlišením HD (720 bodů) při digitální stabilizaci a obrazové frekvenci 60 fps.

Obrázky se nahrávají do paměti kamery, z ní je možné je stahovat přes mobilní zařízení nebo USB kabelem přímo z dronu. Součástí mobilní aplikace pro Breeze je také možnost okamžitého nahrání záznamu na sociální sítě (Facebook, Instagram, Flickr atd.).

Obraz z kamery se přenáší na mobilní zařízení při maximálním rozlišení 848 x 848 při fps. I tady jde zvolit nižší rozlišení Full HD a HD.

 

Závěr

Koncepce Breeze se podobá Mavic nebo Karma jen na pohled - ve skutečnosti - na rozdíl od nich - nemíří ani tak na komunitu fanoušků těchhle strojů, jako spíš na masu uživatelů sociálních sítí, kteří by jinak o drony možná ani neprojevili zájem. S trochou nadsázky řečeno: spíš než jako klasický dron byl zamýšlený jako létající příslušenství k mobilu. Proto i ona recenzenty zdůrazňovaná "blbuvzdornost". Ty, kteří už s něčím lepším létali, to asi neosloví a raději si připlatí za konkurenci. Ale množina majitelů mobilů aktivních na sociálních sítích je podstatně početnější.

Nepochybně jde o zajímavou marketingovou strategii, která by mohla mít úspěch. Nelze se ovšem ubránit pocitu, že Breeze zůstal tak trochu na půl cesty: aby tyhle ambice naplnil, měl by být ještě menší a ještě levnější (byť třeba s trochu horší kamerou). Možná ale naznačuje cestu, kudy se bude další vývoj ubírat. 

 

YUNEEC BREEZE 4K: ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY

 

Dron

rozměry: 196 x 196 x 65 mm

letová hmotnost: 385 g

výdrž ve vzduchu: do 12 minut

maximální výška letu: 80 m

maximální rychlost: 18 km/h

akumulátor: 11,1 V (3S), 1150 mAh

doba nabíjení akumulátoru: 30 - 40 minut

cena v ČR: cca 13 200 Kč

cena v zahraničí: 499 USD

 

Kamera

rozlišení videa: 4 K (4169 x 3120 bodů) s frekvencí 30 fpsB

rozlišení fotografií: 13 mpx

optický snímač: CMOS 1/3,06 palce

obrazový úhel: 117 stupňů

rychlost závěrky: 1/30 - 1/800 s

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnopondělí, 24 říjen 2016 21:47
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

Pro psaní komentářů se přihlašte