Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron věští revoluci

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je velmi malý, a přesto výkonný, s kvalitní kamerou a mnoha užitečnými funkcemi. V podstatě tak zakládá novou kategorii těchto strojů. Je to tím překvapivější, že převratnou novinku podobných charakteristik slibovala firma GoPro, zatímco od DJI po Phantomu 4 takovouhle bombu asi čekal jen málokdo.

DJI svůj nový produkt uvedla pod sloganem "Kamkoliv jdete", a tím ho dokonale vystihla, protože dron, který ve složeném stavu pohodlně strčíte i do malé fotobrašny, opravdu můžete sebou brát všude. Možná řeknete, že takových hraček je na trhu spousta - jenže Mavic není hračka. Svými výkony se v mnoha ohledech blíží Phantomu 4 nebo Yuneec Typhoon a má integrovanou kameru se 4K rozlišením, takže jde o stroj, který se hodí i k mnoha náročným úkolům, včetně některých profesionálních.

Především jsme ale zřejmě svědky vzniku nové kategorie komerčních dronů, které se vyznačují malými rozměry, snadným transportem a slušnými výkony. Společně s Mavic totiž přichází na trh i obdobně koncipovaná Karma od GoPro (podrobněji jsme o ní psali zde) a neméně pozoruhodný Breeze od Yuneec, s nímž se v nejbližší době na Droneweb seznámíme. Je nejspíš jen otázkou času, kdy s něčím podobným přijdou na trh i další výrobci. Bude jistě zajímavé sledovat, co to udělá s prodejem starších modelů; při troše optimismu se dají očekávat výprodeje a výrazné slevy.

 

Dron

Už na první pohled má Mavic příjemný kompaktní a robusní design, který dobrý pocit z jeho bezmála kapesních rozměrů ještě umocňuje. Skladnost je docílená jak klopitelnými rameny motorů, tak ještě navíc skládacími vrtulemi. Pohodlné nasazení dronu do akce umožňuje integrovaná kamera, takže odpadá zdlouhavé a nimravé připojování - ovšem o cenu kamery je vyšší i celková cena (na rozdíl od Karmy, kde si uživatel kameru GoPro kupuje zvlášť, pokud už ji nemá). Jako transportní zavazadlo se nabízí batoh Mavic Shoulder Bag.

Kromě výkonných motorů a překvapivě lehké baterie (viz specifikace na konci článku) Mavic nese také senzorový systém, který monitoruje všechny překážky do vzdálenosti 15 metrů v horizontální rovině a až 13 metrů směrem dolů. Výrazně se tak snižuje riziko nehod při létání v prostorách bez signálu satelitní navigace. Užitečné je to i tehdy, pokud se stroj ocitne mimo přímou viditelnost. Což by ovšem vzhledem k zdejším předpisům tak jako tak neměl. Stejně jako létat na maximální vzdálenost 7 kilometrů, což parametry vysílačky umožňují. Ostatně letět na tuto vzdálenost by nebylo dobré ani z jiného důvodu: podle specifikací Mavic i při nulovém větru a optimální rychlosti na jednu baterii uletí maximálně 13 km, takže nejméně jednoho kilometru by se nám jaksi nedostávalo při návratu.

 

Ovládání

Vysílačka má zajímavé řešení: umožňuje jak klasické řízení, tak řízení prostřednictvím smartphonu nebo tabletu, který pak funguje jako obrazovka FPV (First Pilot View). Videosystém má v tomto případě dosah 7 km. Adaptér pro uchycení smartphonu se vyklápí z boků vysílačky, což dál přispívá k pohodlnému transportu celého stroje. Dovoluje umístit přístroj s maximální délkou 160 mm a tlouštkou od 6,5 do 8,5 mm, připojení se děje prostřednictvím USB.

K dispozici je několik letových režimů využívajících satelitní systémy GPS a GLONASS a senzorového systému. Umožňují například sledovat svého majitele a přitom zachovávat nastavenou výšku nad zemí (velmi užitečné, když jde majitel do kopce), kroužit kolem majitele, s velkou přesností automaticky přistávat atd.

 

Kamera

Parametry kamery (opět viz přehled na konci článku) zaručují, že i z malého dronu můžete dostat velká videa - jsou na úrovni posledních modelů kamer GoPro. Samozřejmostí je gimbal, který umožňuje klopení kamery nejen dolů pod vodorovnou rovinu až kolmo k zemi, ale také 30 stupňů nad horizontálu.

Kamera nabízí několik možností snímání statických fotografií: jednotlivé snímky, sériové snímání, expoziční bracketing, a intervalové snímání. Stejně tak je možné volit mezi různými rozlišeními videa, od C4K s 4096 x 2160 body (při snímkové frekvenci 24 fps) až po HD s maximální snímkovou frekvencí 120 fps.

Trochu problematická je ohnisková vzdálenost objektivu palubní kamery odpovídající 28 mm u kinofilmových kamer. Jednak už se tu může projevit zkreslení (zklenutí) na okrajích, jednak při mnoha typech záběrů by menší ohnisková vzdálenost byla vhodnější. Ne náhodou má kamera Phantomu 4 od stejného výrobce objektiv s ohniskovou vzdáleností odpovídající 35 milimetrům u kinofilmu. Volba 28 milimetrů tak trochu naznačuje, že Mavic je přece jen víc rekreační, outdoorová a sportovní záležitost, než létající kamera pro náročnější filmaře. Nedivil bych se, kdyby důvodem byly obavy, aby Mavic na trhu nekanibalizoval sesterský Phantom 4. (další rozdíl je v tom, že Phantom 4 je rychlejší).

 

Závěr

Ve srovnání s již zmíněnými konkurenčními drony stejné kategorie (Karma a Breeze) má Mavic zdaleka nejlepší parametry - ovšem také nejvyšší cenu. Teprve budoucnost ukáže, čemu dají zákazníci přednost a jakým směrem se tedy bude tento nepochybně zajímavý segment nabídky dál vyvíjet.

Každopádně se tu objevil nový fenomén, který vychází vstříc uživatelům natolik, že všechno, co jsme si pod pojmem "dron" ve sféře komerčních produktů donedávna představovali, přestává platit. Důležitý je nejspíš především trend k miniaturizaci při zachování výkonů, který se téměř jistě nezastaví na této úrovni. S trochou zlomyslnosti si při té příležitosti nemohu odpustit poznámku, že tak dlouho připravované předpisy pro regulaci dronů nejspíš nebudou k ničemu už brzy poté, co vstoupí v platnost.

 

DJI MAVIC: ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKY

Dron

rozměry (rozložená bez vrtulí):

rozměry (složená): 198 mm x 83 mm x 83 mm

hmotnost s baterií a vrtulemi: 740 g

maximální rychlost: 65 km/h

maximální výška letu: 5000 m nad hladinou moře

výdrž ve vzduchu: až 27 min

akumulátor: LiPol 11,4 V, 3830 mAh

hmotnost akumulátoru: 240 g

vysílačka: 2,4 GHz

dosah: 7 km, v Evropě (CE Compliant) 4 km

 

Kamera

integrovaná s dronem

optický snímač: 12,3 Mpx, 1/2,3 palce

ohnisková vzdálenost objektivu (ekv. kinofilmu): 28 mm

světelnost: 2,2

maximální rozlišení fotografií: 4000 x 3000 bodů

max. rozlišení videa: 4K při 30 fps

max. snímková frekvence videa: 120 fps při rozlišení HD

záznamové médium: Micro SSD do kapacity 64 Gb

 

Cena

verze s vysílačkou: 1000 USD (cca 24 000 Kč)

při ovládání smartphonem: 749 USD (cca cca 18 000 Kč)

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoneděle, 09 říjen 2016 14:43
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

7 komentáře

 • Aleš Bližňák
  Aleš Bližňák 21. 11. 2016 19:35 Odkaz Komentáře

  Dobrý den zaujala mne vaše recenze na DJI Mavic ,nevím jetli to budete vědět jaký rozdíl bude při ovládáni mavicu se smartfonem oproti oryginál ovladačí?

 • J. Urban
  J. Urban 23. 2. 2017 8:58 Odkaz Komentáře

  Dosah se sníží ze 7 km jen na pouhých 80 metrů,

 • Recenze?
  Recenze? 16. 3. 2017 22:40 Odkaz Komentáře

  Tohle je recenze a nebo popis DJi MAVIC? Stroj jste neměl v rukou a tak nemůžete dělat recenzi

 • Jan A. Novák
  Jan A. Novák 17. 3. 2017 13:43 Odkaz Komentáře

  Jakto, že jsem neměl Mavic v rukou?. Měl a pořád mám - ostatně je tam výslovně napsáno, že jde o první díl recenze.

 • ...
  ... 1. 6. 2017 12:09 Odkaz Komentáře

  Proč nazýváte recenzí něco, co je jen popisem funkcí a navíc obsahuje obrázky stažené z netu? Jako chápu, že se k Vám lidé prokliknou (a také jsem tu chybu udělal), ale tohle má informační hodnotu nula

 • Broněk
  Broněk 3. 6. 2017 6:02 Odkaz Komentáře

  Ahoj, v článku https://www.bronislavmarketing.cz/phantom-4-nebo-mavic-pro-srovnani-modelu/ jsem shrnul moje zkušenosti a zároveň porovnání Phantoma 4 s Mavic Pro, tak třeba někomu pomůže při výběru :)

 • Zapletal jiri
  Zapletal jiri 15. 6. 2017 15:15 Odkaz Komentáře

  Zdravim zajimalo by me,proc ma dron,ktery stoji stejne jako vsude jinde,dolet jen 4km o proti US 7km. Asi je to dane zakonem ze? A jeste sem cetl,ze ma mit po nove aktualizaci nejake omezeni 30m/50m do te doby,nez se nejak neregistruju. Vite o tom neco vic? Chtel bych si ho prave koupit,ale ted si nejsem jisty,aby z toho nebylo nakonec jen tezitko...
  Dekuji za odpoved

Pro psaní komentářů se přihlašte