Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Karma: tajemný dron má zachránit GoPro

Společnost GoPro je známý výrobce téměř kultovních outdoorových minikamer, které se osvědčily i na dronech. Nyní sama tajně připravuje svůj první dron s poněkud mystickým názvem Karma.

GoPro v posledních měsících čelí velkým problémům: cena jejích akcií se za půl roku propadla o téměř 50 procent, hlavně díky levné asijské konkurenci. Neděje akcionářů se nyní upírají k novému modelu kamery GoPro 5, o jejíchž parametrech ale zatím kolují jen neověřené fámy.

Vedení společnosti nyní potvrdilo jinou fámu: GoPro chystá svůj první dron, který se bude jmenovat Karma. Oba projekty spolu úzce souvisí, GoPro 5 a Karma přijdou na trh společně, především proto, že "pětka" je s dronem kompatibilní, aby mohla sloužit jako palubní kamera.

Firma už uveřejnila záběry pořízené pomocí Karmy (a GoPro 5), které vypadají opravdu moc dobře (najdete je ve videu pod tímto článkem) - ale jinak se o něm neví prakticky nic. Ani přesný termín uvedení na trh, jen bylo oznámeno, že to bude "počátkem letošního roku".

Také o GoPro 5 se jen spekuluje: samozřejmě bude rozlišení 4K, mluví se i o 8K, očekává se pestrá škála snímkových frekvencí umožňujících oblíbené trikové záběry, a také větší odolnost vodotěsného pouzdra (možná až do hloubky 60 metrů). Kvůli použití v dronu nejspíš bude výrazně menší a lehčí.

Bude zajímavé sledovat, jestli Karma společnosti GoPro opravdu vytrhne trn z paty. Na trh se v současnosti valí záplavy dronů, z nichž některé mají revoluční vlastnosti a zajímavou cenu, takže se nabízí otázka, jestli stroj vyvíjený tak dlouho nepřijde pozdě.

Video

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175061 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62710 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57364 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29543 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more