Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Havárie dronu při výškovém letu

Tohle, je myslím, docela poučné video, jehož shlédnutí naznačí, co nedělat, abychom o stroj nepřišli. Uživatel se pokusil natočit video nad mraky, což se mu sice povedlo, jenže při tom nad dronem ztratil kontrolu. Situaci sice vyřešil, ale mezitím se vybil akumulátor. A jak už to tak bývá, kamera vše nahrávala až do smutného konce.

Operátor dronu do videa přidal titulky, komentující fáze letu i jeho snahy o nápravu chyb, díky kterým je opravdu možné se poučit. Pro ty, kdo nevládnou angličtinou alespoň ve stručnosti: dron opravdu udělal pěkné záběry ve velké výšce, ale když dostal příkaz ke klesání, nereagoval. Operátor tedy vypnul GPS, což opravdu pomohlo, současně ale stroj začal odnášet poměrně silný vítr. Když si toho majitel dronu všiml, nasměroval ho k domovu, viděl ale, že akumulátor je skoro prázdný. Ještě před tím, než mu zhasla obrazovka, zamířil s dronem nad park, protože soudil, že pád do korun stromů bude lepší varianta, než pád na obytný dům.

Hledání padlého stroje skončilo bez úspěchu, nakonec ale příběh přece jen měl happyend. Majitel po okolí rozvěsil prosbu o vrácení a poctivý nálezce se ozval. Raději nedomýšlet, jak by do dopadlo u nás... 

Závěr? Let na hranici dosahu vysílačky je vždycky riskantní, tady nejspíš své udělala i vlhkost při průletu mraky (a to platí i při létání v dešti, mlze a podobně). Že je potřeba při náročnějších letech neustále sledovat stav akumulátoru a čas, by mělo být samozřejmé. Doporučuji si také přečíst komentáře pod videem.

Video

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:164908 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:58075 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:35192 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:26376 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more