Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Žbluňk! Dron nejen k vodě, ale i do vody

Létání nad vodou má své kouzlo, pád do ní většinou už moc ne. Tedy pokud nemáte některý z dronů řady Splash, kterým to vůbec nevadí. Nemusí se s ním do vody jenom padat, protože jeho vodotěsná kamera vám při přistání na hladině udělá působivé podvodní záběry. Odolnost vodě se ostatně hodí i pro spoustu dalších věcí.

Většina dronů se ve vodě ocitne nechtěně a není to nic příjemného - z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím. Roku 2011 ale konstruktér Alex Rodriguez usoudil, že padat do vody s dronem by mohlo být zábavné za předpokladu, že bude vodotěsný. A protože se drony už nějaký ten rok zabýval, tak na Floridě založil společnost Urban Drones.

"Žijeme blízko vody, takže idea vodotěsného dronu přišla naprosto logicky," vysvětluje spoluzakladatel společnosti Ryan Perez.

Nadšenci pro svou společnost do začátků hledali finance na crowdfundingovém portálu KickStarter. A uspěli: cílovou částku 200 000 USD dokonce překročili (získali 218 000 USD abychom byli přesní). Za ně zkonstruovali dron Mariner, který se stal prvním v řadě vodotěsných strojů jménem Splash.

 

Pohled do rybího světa

Pro úplnost je třeba dodat, že Urban Drones prodává i drony pro závodění a komponenty dronů, nás tady ale víc zajímá, to v čem je jejich produkce unikátní. A to nepochybně jsou stroje Splash.

Mariner měl vodotěsný trup, v něm řídící jednotku Naza 2 a na pevný rám pod jeho trupem se připevňovala kamera GoPro (samozřejmě ve vodotěsném pouzdře, které se prodávaly společně s modely Hero 3 a 4).

Zákazníky měli být kromě klasických dronařů a milovníků vodních sportů i rybáři, jimž může stroj donést návnadu tam, kam by je sami nedohodili. Proto se při vývoji kladl důraz na sílu motorů a nosnost. Podle výrobce umožní pohled kamery dronu pod hladinu rybáři zjistit charakter dna a tak odhadnout, kde mohou být ryby. No, na Floridě možná, ovšem ve špinavých českých vodách sotva...

Stroj pak prošel dalším vývojem a dnes firma nabízí modely Splash Drone 3 Auto a Splash Drone 3 Fisherman. První je na jejím e-shopu za 1699 USD (při současném kursu dolaru to je cca 37 745 Kč), druhý za 1399 USD (cca 28 600 Kč). Pro zajímavost: v České republice Alza nabízí Splash Drone 3 Fisherman (tj. ten levnější z obou) za 59 999 Kč - a v originále dražší Splash Drone 3 Auto paradoxně jen za 39 999 Kč. Ale ono je to stejně jedno, protože u obou stojí poznámka "není dostupné".

Stroje Splash Drone jsou tedy ze stejné cenové kategorie jako produkty DJI Mavic a Phantom, pojďme se tedy podívat, co bychom za to dostali. Pro jednoduchost začneme nejnovějším, nejpokročilejším a také nejdražším Splash Drone 3 Auto. Fisherman je vlastně jen jeho levnější varianta, takže si pak povíme, v čem konkrétně se liší.

 

Nevadí ani slaná voda

Splash Drone 3 Auto je poměrně velký stroj s úhlopříčkou mezi osami motorů 450 mm. Tomu odpovídá také hmotnost 2380 g. Vodotěsnost je zaručená na hladině (stroj po dosednutí na vodu plave), krátkodobě ale vydrží i ponoření do hloubky 60 cm. Nevadí mu ani slaná mořská voda.

Maximální rychlost stoupání výrobce udává 4 m/s, maximální horizontální rychlost 16 m/s (58 km/h). Akumulátor vystačí na 16 minut letu.

Nejvyšší povolená vzletová hmotnost je 3 kilogramy. Výrobce přitom udává, že pod dron je možné zavěsit náklad o hmotnosti nejvýš jednoho kilogramu.

Vodotěsná kamera visí na dvojosém gimbalu, který je samozřejmě také vodotěsný (stupeň odolnosti IP67, což ve vztahu k vodě znamená, že přečká bez potíží půl hodiny v hloubce jednoho metru).

Vlastní kamera 4KGC-2 má čip 1/2,3 palce s 14 megapixely (umí tedy i stejně velké fotky) a objektiv se zorným úhlem 106 stupňů při světelnosti f/2,0. Maximální rozlišení videa je 2880 x 2160, ovšem jen při 24 fps. Při obrazové frekvenci 30 fps jde docílit největší rozlišení 2560 x 1440.

Součástí dodávky samozřejmě je ovladač, u něhož výrobce udává maximální dosah 1,3 kilometru. Satelitní navigace je duální GPS/Glonass (udávaná přesnost letu 0,5 m). Na rozdíl od produktů DJI k ovladači nepotřebujete smartphon nebo tablet, protože má vestavěný displej s úhlopříčkou 5 palců. Při rozlišení 800 x 480 disponuje jasem 500 cd/m2. 

 

Pro sportovce, rybáře, vědce i záchranáře

Levnější Splash Drone 3 Fisherman je v podstatě ten samý stroj, jen méně vybavený. Konkrétně to znamená, že se prodává bez kamery, schopné zaznamenávat video. Standardně nese jen vodotěsnou kameru PL2 určenou k řízení (FPV). Můžete si ale dokoupit pokročilejší PL3 s gimbalem a možností 4K záznamu.

Fisherman nemá také některé automatické režimy letu, především Follow Me.

Fisherman i Auto mají v režimu GPS funkci automatického návratu na místo startu (RTH, Return To Home). Ta ale pochopitelně není k ničemu na pohybující se lodi - ovšem na rozdíl od běžných dronů to ještě nemusí znamenat ztrátu stroje. Na lodi je proto lepší model Auto s funkcí Follow Me.

Škoda, že u žádné verze není vodotěsný také ovladač, což by při předpokládaném využití bylo jistě vítané (a přitom technicky proveditelné snadněji, než v případě dronu).

V nabídce Urban Drones stále jsou i starší a levnější modely Splash Drone 2 a Mariner. Liší se především tím, že mají pouze úchyty pro kamery GoPro, případně pro jiný náklad, a méně funkcí.

Silný vodotěsný dron je nepochybně dobrý nápad - hodí se nejen pro sport a rybaření, ale třeba i při záchranářské nebo vědecké práci. A nejen na vodě, ale i na sněhu, při špatném počasí a podobně. Bohužel jsme zatím neměli možnost ho vyzkoušet osobně, zajímavé by bylo především srovnání skutečných letových výkonů, spolehlivosti a kvality obrazového záznamu s produkty DJI Phantom, které představují obdobnou kategorii.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnopátek, 20 duben 2018 12:06
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Radek
    Radek 29. 4. 2018 11:38 Odkaz Komentáře

    Dobrý den pane Novak,utopil jsem dron je možné ho opravit nebo je už většinou po něm . Jedna se Mavic pro děkuji Kadlec

Pro psaní komentářů se přihlašte