Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Deník uchazeče o licenci: 5. Ke zkouškám je potřeba vést deníky

Minulý díl seriálu o cestě za licencí "pilota bezpilotních prostředků" skončil v klíčovém bodě: dojednal jsem datum písemného testu a zkoušek z létání. Mohlo by se zdát, že teď už stačí je jen udělat - život ale málokdy bývá tak přímočarý.

 

PŘEDEŠLÝ DÍL SERIÁLU

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERIÁLU

PRVNÍ DÍL SERIÁLU

 

Minule jsem sice slíbil, že v tomhle dílu už se budeme věnovat průběhu testů a zkoušek, ale sliby jsou od toho, aby se neplnily - hlavně ale je třeba udělat malé odbočení na docela důležité téma. Je jím deník požadovaný ke zkouškám, respektive deníky: pilota, stroje a údržby.

 

Deník pilota

Deníky pilota, stroje a údržby jsou povinnou součástí složky papírů, s nimiž se budete muset dostavit ke zkouškám. Pokud je ovšem majitel stroje současně jeho pilotem, trochu se to zjednodušuje: deník stroje a údržby se sjednocuje v jeden formulář.

Oba formuláře (jak pro deník pilota, tak pro deník údržby) jsem dostal od firmy Telink. Stačilo je jen vyplnit...

Deník údržby není problém: začíná prohlídkou balení nového stroje, nebo seznámením s ním, pak tam jsou kontroly, údržba, případně opravy, mimořádné události atd.

S deníkem pilota je to trochu složitější, a to hned z několika důvodů. První spočívá v tom, že se deník vyskytuje v různých podobách, přičemž v některých verzích je kolonka pro souřadnice GPS lokality, na níž jste létali, v jiných chybí.

Na webu Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) jsem závaznou podobu formuláře deníku nenašel (což nutně neznamená, že tam není; může to být i tím, že jsem v poněkud chaotické struktuře webu zabloudil). Formulář, který jsem dostal od firmy Teling, kolonku pro GPS měl, tak jsem se toho přidržel.

 

50 hodin ve vzduchu

Druhý problém je zapeklitější: ke zkouškám se po mě požadovalo mít v deníku záznamy z cca 50 hodin létání.

A teď počítejte se mnou: Na jednu baterii u Phantoma 4 se dá letět v průměru asi tak 15 minut, takže abychom byli ve vzduchu jednu letovou hodinu potřebujeme 5 letů - celkem tedy musíte nabíjet a letět 250krát. I kdybyste to dokázali šestkrát za den (se dvěma akumulátory, proč ne), je to dohromady přibližně 40 dní (no dobře, přesně 41, 666666666....). Jenže se taky musíte něčím živit, někdy fouká nebo prší, možná máte rodinu a podobně. Takže v reálu to znamená spíš dva- až třikrát tolik, při troše smůly i víc.

Jak jsem to vyřešil, ponechávám na vaší fantazii, nicméně doporučuji každému, kdo o licenci třeba i jen nezávazně uvažuje, si nějaké záznamy o letech předběžně vést. Protože zpětně rekonstruovat kdy, kde a jak dlouho jste létali, nebo si dokonce lety do počtu vymýšlet, znamená dost velkou otravnou práci.

Ve vedení deníku budete samozřejmě muset pokračovat i po úspěšně vykonaných zkouškách, ale vyplatí se něco takového mít i když o licenci neuvažujete. Lidská paměť je dost ošemetná věc a někdy se docela hodí přesně vědět kdy a kde jste s dronem létali.

Na trhu se sice formuláře deníku vyskytují (a některé firmy za svazek prázdných papírů s několika čarami požadují dost neuvěřitelné sumy), ovšem aby například kolonka "Poznámka" měla nějaký smysl, muselo by se do ní také něco vejít.

Jako nejlepší řešení se mi proto osvědčila vlastnoručně vyrobená excelová tabulka, do které po návratu z akce přenesu poznámky načmárané v terénu na nějaký kus papíru.

 

Jan A. Novák

 

PŘEDEŠLÝ DÍL SERIÁLU

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERIÁLU

PRVNÍ DÍL SERIÁLU

Naposledy změněnoúterý, 05 prosinec 2017 21:38
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

2 komentáře

 • Radim
  Radim 16. 11. 2017 20:43 Odkaz Komentáře

  Je treba 50 letu po aspon 7mi minutach, ne 50 hodin cisteho casu ve vzduchu...

 • Gärber Vítězslav
  Gärber Vítězslav 31. 8. 2018 21:33 Odkaz Komentáře

  Mám dotaz,
  drony si sami počítají letové hodiny (Movic Air),
  nelze to udat v nalétaných hodinách? Nemá i záznam GPS?
  Moc děkuji za vaši odpověď
  S pozdravem
  Gärber Vítězslav

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:142954 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:46680 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:19768 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:19604 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more