Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Jak jsem stavěl dron. Díl 2: Přistávací nohy nejsou prkotina

DIY kvadrokoptéra popsaná v předešlém dílu seriálu je určená k experimentování a vyrobená z věcí, které zrovna byly po ruce, navíc můj první výrobek. Takže jsem nejdřív přistávací nohy nijak zvlášť neřešil - tím spíš, že tvar stroje umožňoval při troše opatrnosti létat i bez nich. Když ale měla pod trupem viset kamera, bez nějakého toho "podvozku" se to neobešlo.

První řešení bylo logickým výsledkem podcenění úlohy lyžin - šlo o korkové zátky (in vino veritas) přišroubované ke konzolám motorů. Odlamovaly se při každém nešetrnějším přistání (a že jich při pokusných letech bylo). Ještě ke všemu občas i s motory, protože základním materiálem stroje je ne moc kvalitní překližka ze starého nábytku.

V druhé verzi tedy vinné zátky nahradily kvádříky z polystyrenu, které byly ke konzolám motorů pouze přilepené. Předpoklad, že se ulomí polystyren, ale motory zůstanou na kvadrokoptéře, se stoprocentně vyplnil - jenže vyřezávat a lepit na trup stále nové kvádříky z polystyrenu bylo poněkud otravné.

V další verzi tedy bylo lepení kvádříků ke konzolím nahrazeno suchým zipem. První dojem z výsledku byl hrozný: suché zipy sice drží pevně, jenže ne zas tak pevně , aby se polystyren nekýval do stran, takže kvadrokoptéra se před startem třásla jak sulc. Estetická vada se ale projevila jako přednost: pružné uchycení dokázalo pohltit i boční síly při nevydařených přistáních - a pokud ne, nestalo se nic horšího, než že se rozepnul suchý zip.

Nakonec se ale ukázalo, že polystyren je sám o sobě méně pevný než spojení suchého zipu, byl tedy opět nahrazen vinnými špunty, kterých je ve slušné domácnosti vždycky dostatek. Na jejich druhý konec jsem pak ještě pomocí Epoxy přilepil molitanové bloky.

Výsledek je víc než uspokojující, i když uznávám, že profesionální certifikací by stroj s tímhle designem nejspíš neprošel. Důležité jsou ale zkušenosti, které byly získány velmi levně a při tom při návrhu pokročilejšího stroje mohou být k nezaplacení.

Předešlý díl seriálu

Následující díl seriálu

 

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte