Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Televizor jako monitor pro velký obraz z dronu

Komerční drony obvykle používají jako zobrazovací zařízení smartphone nebo tablet, lepší stroje mají displej jako součást ovladače. Někdy však je potřeba mnohem větší obraz, ale externí monitory bývají drahé. Levnější náhražkou může být televizor Philips s nepříliš poetickým jménem 22PFS4232. Umožňuje totiž napájení 12 V a přitom je lehký a levný.

Obraz na malém displeji smartphonu nebo tabletu stačí při ovládání stroje ve volném prostoru, ale ve složitějších podmínkách nebo při náročnějších úkolech to vždycky stačit nemusí. Určitě je to nedostačující, když potřebujete při natáčení vědět, jestli je záběr opravdu kvalitní (například, když jeden operátor ovládá dron a druhý kameru), nebo za letu něco rozpoznat či chcete něco z výšky najít. Často se velký monitor hodí také pro sledování obrazu z pohledu dronu pro diváky - od dětí a dalších rodinných příslušníků až pro širší publikum, třeba při předváděcích akcích nebo závodech.

Velký externí monitor proto bývá častou součástí výbavy profesionálů, ovšem displeje v řádu desítek palců stojí desítky tisíc korun. Lacinou náhradou může být za určitých okolností přenosný televizor Philips 22PFS4232. Nejen že je lehký, ale především disponuje adaptérem pro připojení na stejnosměrné napětí 12 V. Je vybavený konektorem pro palubní zásuvku automobilů, karavanů nebo lodí, není ale problém použít i jiný odpovídající zdroj. A když zrovna nelétáte, tak v něm samozřejmě máte normální televizor.

A teď to nejdůležitější: Philips 22PFS4232 má úhlopříčku 22 palců (55,8 centimetrů), rozlišení Full HD, hmotnost pouhých 2,5 kilogramů a stojí jen 4899 Kč. Jakýkoliv externí monitor na trhu, který se používá pro fotografické nebo filmařské účely, je o hodně dražší, většina z nich je přitom podstatně menších.

Z hlediska využití televizoru Philips 22PFS4232 jako externího monitoru k řídící jednotce dronu jsou samozřejmě důležité i další věci, především vstupy pro obrazový signál. Tady jsou pro naše účely k dispozici na prvním místě dva konektory HDMI. Výstup HDM je například přímo na ovladačích dronů Yuneec Typhon H nebo DJI Inspire. Výstupní moduly pro HDMI se prodávají také pro levnější drony DJI - většinou se používají k připojení FPV brýlí.

Kromě vstupů HDMI je na televizoru ještě konektor USB, SCART, VGA (a samozřejmě anténní vstup). Přes USB si tedy můžete třeba prohlížet fotografie a videa z externího harddisku nebo jiného úložiště, což se při létání (tedy spíš po létání) také může hodit.

Profesionálové obvykle mají své velké externí monitory buď na stativu, nebo zabudované do víka kontejneru s ovládací soupravou. Philips má pouze dva otvory naspodu pro zasunutí jakýchsi nožiček, které ho udrží ve svislé poloze. Při troše šikovnosti ale není problém využít tyto otvory pro uchycení podle potřeby. Takovou adaptaci pak je dobré doplnit i stínítkem proti odleskům při práci v exteriéru (které ostatně kupodivu nemívají ani mnoho profesionální monitory pro fotografy a filmaře).

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.