Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Improvizovaný transportní box za pár korun

Když si pořídíte dron, ze všeho nejdřív asi zjistíte, že potřebujete něco, v čem ho půjde bezpečně převážet. Hned v zápětí učiníte poznání, že transportní zavazadla od profesionálních výrobců jsou hříšně drahá, přestože jde jen kus plastu. Přitom není problém si takovou věc pořídit za pár korun osvědčenou metodou Do It Yourself  (DIY).

O dron se dá přijít mnoha způsoby. Některé jsou heroické, jiné spíš poněkud trapné - a k těm druhým rozhodně patří rozmačkání v dopravním prostředku. Transportní zavazadlo by proto mělo být první věcí, o kterou se po nákupu dronu zajímat, jenže...

 

 

Dron bez transportního obalu si můžete pouštět leda tak na zahradě za domem - dokonce i převážet ho autě bez ochrany není bez rizika, o hromadné dopravě ani nemluvě. Některé typy (jako třeba Phantom 4) se v celkem šikovných obalech prodávají, u jiných jsou k dispozici luxusnější balení (všelijaká "combo" a podobně), jejichž součástí je i transportní pouzdro. To už si ale hodně připlatíte a navíc ne vždy je takový kufřík stavěný na skutečnou práci v terénu. K levným dronům naopak transportní obaly nejsou vůbec.

 

Zvláštní kapitolu představují transportní kufry prodávané na konkrétní typy dražších dronů zvlášť. Vypadají sice úžasně, ale často jsou zbytečně velké, neforemné, ne vždy se do nich vejde právě to, co byste potřebovali - a především jsou neskutečně drahé, když uvážíme, že jde o pouhý výlisek z plastu vyplněný černou pěnou.

Moment, kdy jsme se stali čerstvými majiteli nového stroje, obvykle není ta správná chvíle pro investici v řádu až několika tisíc korun do kusu umělé hmoty. Pokud nám vůbec nějaké peníze zbyly, je potřeba nakupovat spíš náhradní akumulátory, vrtule, paměťová média a další věci.

Akumulátory, vrtule nebo paměti si asi nevyrobíte, naproti tomu u transportního zavazadla by to neměl být problém - tak proč to nezkusit. Výsledek možná nebude tak krásný jako z e-shopu, pokud ale bude plnit svou funkci, ušetříte tisíce. Třeba právě na ty vrtule nebo dokonce akumulátor.

Pokud se pro vlastnoruční výrobu rozhodneme, ze všeho nejdřív bychom si měli ujasnit, co budeme na cestách s dronem potřebovat. Pak si tyhle věci můžeme rozestavět na nějaké rovné desce tak, aby zabíraly co nejmenší plochu. Přitom je ale třeba myslet i na výplň, která bude zajišťovat, aby se při přepravě nemohly pohybovat. Což znamená, že mezi předměty by měly být mezery nejméně centimetrové.

 

 

Ideální je takové uspořádání, abychom v cílovém místě transportní zavazadlo jen otevřeli, vyndali dron s ovladačem a hned mohli odstartovat (případně pak měnit baterie mezi lety). A po akci zase všechno rychle vrátit na své místo v krabici a jít.

Nakonec přičteme i nějaký ten centimetr po obvodu takto uspořádaných předmětů a máme rozměry krabíce, z níž transportní zavazadlo vyrobíme.

Sehnat vhodnou krabici není problém: různá plastová uzavíratelná pouzdra, kontejnery, kufříky atd. se prodávají nejen v hobby shopech, ale i v obchodech s domácími potřebami atd. za  pár korun - a to je také jediná investice, kterou DIY výroba transportního obalu vyžaduje.

Krabice přitom nemusí mít popruhy, držáky ani nic podobného, protože ji pak můžeme dát do jakéhokoliv zavazadla, které na daný typ létání potřebujeme - od brašny na notebook (u malých dronů), přes nejrůznější batůžky až po cestovní kufry. Je mnohem praktičtější přibalit krabici s dronem k jiným věcem potřebným na cestu, než mít specializovaný kufr jen na dron, kdy při některých typech cest tím pádem pak máte o zavazadlo víc.

Mimochodem, leckdy je z mnoha důvodů lepší, když okolí neví, že vezete dron.

Koupí vhodné krabice jsme si odbyli nejdražší část procesu, teď přijde ta manuálně náročnější - a tou je výplň, která zabraňuje, aby se věci v zavazadle mohly volně pohybovat.

Standardně se to řeší lehkým pěnovým materiálem, který transportní zavazadlo vyplňuje a v němž jsou otvory pro zasunutí přepravovaných předmětů - dronem počínaje, přes ovladač a náhradní akumulátory, až po drobnosti jako třeba kablíky, paměťové karty a podobně. Tyhle malé věci je dobré mít v nějakých šikovných krabičkách, pro které budou v pěně otvory na zasunutí.

Jestli také potřebujete k manipulaci s dronem brýle, velmi se mi osvědčilo mít v transportním zavazadle náhradní.

Profesionální výrobci pěnovou výplň buď lisují vcelku nebo sestavují z tenčích vrstev - což je postup, který se bude hodit i nám, protože tak můžeme snadno vytvořit otvory i se složitějšími profily. Díky tomu si do nich věci lépe "sednou" a budou dokonaleji chráněné.

 

Pěnový materiál může být různý, přičemž pro amatéra nejdostupnější a nejlépe opracovatelný asi je pěnový polystyren (z něj ostatně jsou i tovární obaly na Phantomy). Řezat se dá ostrým nožem (lépe skalpelem), tenkou pilkou, nejvíc se mi ale osvědčilo tvarování zahřátým drátem. Koumáci si pro ten účel jistě dokáží upravit elektrickou páječku nebo odporový drát. Nejdřív vyřežeme jednotlivé vrstvy tak, aby do krabice dobře pasovaly, pak v nich vyřežeme příslušné otvory. Vrstvy polystyrenu nakonec slepíme, nejvíc se mi k tomu osvědčil Herkules.

Dobré je opatřit vrstvou pružné pěny víko krabice, které tak po uzavření předměty fixuje na svých místech.

  

Už jsem zmínil, že DIY transportní obal asi nebude moc krásný, přinejmenším ten první určitě ne. Má ale celou celou řadu výhod, které estetický dojem bohatě vyváží. Nejen, že je levný, ale je to také rychlé, protože výroba zabere sotva hodinu (plus schnutí lepidla). Zatímco na profi-kufry z e-shopů se čeká týdny i měsíce, tohle je hned. A když se uspořádání neosvědčí, nebo se vaše potřeby změní (dejme tomu, že nastane radostná událost v podobě přírůstku do rodiny dronů), rychle a levně krabici předěláte nebo postavíte jinou. Dokonce není problém si pro konkrétní akci ze dne na den narychlo vyrobit transportní obal podle okamžité potřeby.

 

 Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte