Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Průzkumné letadlo podle netopýra

Létání potichu a ještě ke všemu potmě je pro netopýra samozřejmostí - a vojáci by to chtěli umět taky. Zvlášť když už vědí, že války budoucnosti zřejmě nebudou mít přehledné frontové linie, ale budou se odehrávat v městské zástavbě nebo jiném komplikovaném terénu proti bojůvkám nerozeznatelným od civilistů. Údery vedené s přesností chirurgického skalpelu se stávají základní strategickou doktrínou - jenže chirurg potřebuje dobré oči. Má se jimi stát bezpilotní letoun okopírovaný podle vzoru netopýra, který v rámci projektu COM-BAT vyvíjejí konstruktéři z University of Michigan College of Engeneering.

 

Dálkově ovládaný letoun dlouhý přibližně 15 centimetrů má mít pružná křídla, která budou současně jeho pohonem - bude jimi mávat jako netopýr. Jednou z předností tohoto řešení je dokonale tichý chod. I proto si stroj mezi inženýry pracujícími na projektu vysloužil přezdívku "The Bat". Jeho zdrojem energie jsou výkonné lithiové akumulátory, které se budou za letu dobíjet ze solárních článků. Hmotnost stroje bude 113 gramů a celkový příkon pouhý jeden watt.

Těžiště projektu ale spočívá v mimořádně citlivých smyslech elektronického netopýra. "Skutečný netopýr má dokonalý echolokační systém, díky němuž se pohybuje ve tmě. Náš netopýr to musí umět také," říká vedoucí projektu COM-BAT Kamal Sarabandi.

Nejdůležitějším smyslem umělého netopýra se stane miniaturní mimořádně citlivý radar s nízkou spotřebou energie kombinovaný s navigačním systémem. Ten umožní letounu dokonalou orientaci i v naprosté tmě. Kromě toho budou v průhledné kopuli na přídi zabudované stereokamery, mikrofony a detektory pro zjišťování radioaktivity a bojových plynů. Informace průběžné předávané na základnu umožní vojákům dokonale vyhodnotit situaci. Díky malým rozměrům a bezhlučnému provozu přitom nepřítel nebude mít možnost zjistit, že je sledovaný.

"Technologie, které chceme u umělého netopýra použít, jsou už z největší části vyvinuté," vysvětluje Kamal Sarabandi. "My je pouze dovedeme k dosud nedosažené dokonalosti."

 S konstrukční laboratoří projektu COM-BAT na University of Michigan College of Ingeneering spolupracují další významná vědecká pracoviště v armádě i civilním sektoru, mezi nimiž nechybí ani prestižní University of California at Berkeley. Do začátků dostal od vlády desetimilionový grant pro vybudování vývojového pracoviště. Předpokládá se, že na příštích pět let vývoje konstruktéři získají dalších 12,5 milionu dolarů.

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:171712 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61129 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:53224 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:28428 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more