Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Létající roboti pracují ve skupině

Bezpilotní letouny jsou stále významnějším prvkem válečných konfliktů, pořád je však pravidlem, že jeden stroj ze země ovládá početná skupina lidí. Vývojoví pracovníci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve spolupráci se společností Boeing to chtějí obrátit: ve vzduchu by vzájemně spolupracoval početný roj robotů, který by téměř nepotřeboval lidský dozor.

 

Studentský tým z Aerospace Control Laboratory patřící MIT letos na výstavě Boeing Tech Expo předvedl vzájemně spolupracující skupinu bezpilotních strojů (UAV - Unmanned Aerial Vehicle), které dokázaly ze vzduchu kontrolovat velkou plochu s minimální kontrolou člověka. "Roj" přitom současně vyhodnocoval stav svých členů a koordinoval své akce. Ve vzduchu současně bylo až pět robotů, do budoucna by jich však měly být i desítky.

Základem testovacího systému je létající stroj, který vypadá spíš jak dětská hračka. Jde o čtyři výkonné elektromotorky na koncích křížové konstrukce, z nichž každý roztáčí jednu malou vertikální vrtulku. Primitivní a levný vrtulníček ukrývá složitou elektroniku obsahující také systém sledování polohy. Je bezdrátově propojená s pozemním počítačem, jehož program řídí všechny manévry od startu až po přistání. Především však kontroluje všechny členy roje a koordinuje jejich činnost ve vzduchu. Konstruktéři také postavili dok, kam se roboti vracejí dobíjet své baterie, aby se zas mohly ihned vracet do akce.

"Každý z těch strojů je velmi jednoduchý, levný a snadno opravitelný nebo nahraditelný," vysvětluje Mario Valenti, jeden z členů vývojového týmu. "To je základem filosofie projektu - jeden robot je jen nepříliš významným kolečkem ve velkém soukolí. Teprve dohromady umí roj dělat velké a užitečné věci."

Létající roje robotů by jednou měly plnit významné úkoly při vojenských misích, od doprovodu konvojů, přes záchranné akce, hlídkování na hranicích až po plnění bojových úkolů. Stejně tak mohou fungovat jako velmi odolná komunikační nebo průzkumná síť. Jednotlivý robot bude pouze jedním a snadno nahraditelným uzlovým bodem takové sítě.

"Úspěch mnoha nebezpečných akcí bude jednou na flotilách miniaturních létající robotů zcela záviset," konstatuje profesor Jonathan How, vedoucí týmu z MIT. "Důležité je, umět jich ve vzduchu udržet co nejvíc a co nejdéle. Náš výzkum k tomuto cíli úspěšně směřuje."

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175740 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:63033 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:58289 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29784 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more