Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Nová kniha: Drony - fotografování z ptačí perspektivy

Drony jsou hit a tak nepřekvapí, že na ně reagují i knižní nakladatelství. Kniha Drony - fotografování z ptačí perspektivy od nakladatelství Grada je na zdejším trhu už třetí s tímto zaměřením, ale od předešlých se výrazně liší.

První rozdíl od dosavadních publikací o dronech spočívá v tom, že knihu od Grady napsal docela početný kolektiv autorů - jestli jsem počítal dobře, tak jich bylo celkem osm a podle přebalu je každý z nich odborník na slovo vzatý. Jako hlavní autor je ovšem uveden fotograf, biolog, cestovatel a dobrodruh Petr Jan Juračka, který už v oboru představuje svým způsobem celebritu, což dokazuje i pozoruhodnými fotografiemi v knize. A tady je další odlišnost publikace: na využití dronů pro fotografování a filmování z výšky je zaměřena podstatně výrazněji než předešlé.

Nejvýznamnější rozdíl ale spočívá v tom, že kniha sice má víc kapitol, ale můžeme ji vnímat jako rozdělenou na dvě části. První se tématicky neliší od předešlých publikací, které jsme tu recenzovali už dřív (Drony z Alpress a Drony z Computer Press), takže v ní najdeme technické principy letu dronu, popis konstrukce a způsob používání. Zato druhá část představuje něco nového: několik autorů tu popisuje svoje zážitky z fotografování drony, často velmi dobrodružné a na exotických lokalitách.

Ale teď to vezmeme zase od začátku a podrobněji. Kapitoly o konstrukci dronů, od vrtulí až po systémy přenosu obrazu jsou povinnou součástí každé takové publikace, tahle si však na rozdíl od jiných nehraje na skripta, takže jde spíš o vyprávění, které se docela dobře čte. Nejsou tu žádné věcné chyby (což by sice měla být samozřejmost, ale v české literatuře zdaleka není). Kniha se přitom šikovně vyvarovala zastarávání, které je v explozivně se vyvíjejícím oboru nevyhnutelné: nerozepisuje se o technických detailech ani o konkrétních typech (s výjimkou krátké zmínky o DJI Mavic a GoPro Karma, které v době vydání představovaly nový směr ve vývoji dronů).

Věcnou správností kombinovanou s čtivostí se vyznačují i kapitoly o tom, jak a kde létat nebo nelétat, jak se o dron starat, jak je to s komerčním využitím, legislativou a podobně. Nezabíhají příliš do podrobností, takže je nelze považovat přímo za návod, nicméně kvalitně poskytnou základní informaci - a detaily si už čtenář s hlubším zájmem najde jinde.

Velmi cenná je část týkající se fotografování. I tady čtivý popis nahrazuje definice, grafy a vzorečky a přitom se nezdržuje banalitami. Zejména ten, kdo už není tak úplný začátečník, tu najde dost užitečných rad a postřehů. Další užitečný studijní materiál představuje velké množství pozoruhodných fotografií s popisem okolností, za nichž byly pořízeny, nastavení kamery atd.

Druhá část knihy přináší příběhy několika pilotů a fotografů při práci s drony na nejrůznějších lokalitách. Najdeme tu nejen popis dronařských začátků hlavního autora, ale i vyprávění o létání v Africe, v Alpách, na Islandu, v Himálajích i jinde, nechybí ani populární expedice s trabanty napříč Austrálií. Některé popisované trable díky rychlému technickému vývoji už patří historii, ale zakomponované do cestopisů nevadí. Jiná poučení z těchto příběhů jsou platná stále, což čtenáři umožní vyvarovat se chyb, které za ně už udělali jiní - každá zkušenost je dobrá. Tím spíš, že v téhle knize nejde o suché poučování, ale o poutavě vyprávěné příběhy z praxe.

U nás dosud neobvyklá koncepce knihy vyvolává otázku, pro koho je vlastně určená - a odpověď překvapivě zní, že pro všechny, kdo se o drony a fotografování z výšky zajímají. Začátečník tu sice nenajde přesný návod, jak na to, ani jak a podle čeho se zorientovat v nabídce strojů, vysvětlení mnoha termínů atd., přesto si odnese řadu cenných informací o dronech samotných i o tom, jak s nimi nakládat.

Část týkající se fotografování a natáčení videa je zřetelně zaměřená na pokročilejší uživatele, takže úplný začátečník si nejspíš bude muset vysvětlení některých pojmů najít jinde. Pokročilejším fotografům tu zase naopak může připadat příliš stručná (někomu napříkad asi bude chybět podrobnější vysvětlení práce s kamerami moderních dronů, včetně používání automatických režimů letu při snímání, využití vysokého rozlišení, postprodukci a podobně). I tak ale právě tato část patří k nejcennějším, zejména pro mírně pokročilé uživatele. V neposlední řadě jim bude inspirací také velké množství krásných fotografií.

Neatraktivnější je pochopitelně cestopisná část, takže leckterý čtenář asi zalituje, že se autoři nerozepsali ještě  mnohem víc. Tady Grada přišla s něčím zcela novým - a velmi šťastným způsobem, který by bylo škoda zahodit. Dovedu si představit, že se časem literatura o dronech rozdělí na dva proudy, kdy první budou představovat klasické návodové publikace (ale podrobnější, obsáhlejší a přesnější, než ty dosavadní), druhým by mohly být dronařské cestopisy nebo fotografické publikace (byť třeba doplněné přílohou se stručným úvodem do problematiky létajících kamer).

V každém případě je nová publikace Grady nejen cenným přírůstkem do knihovny každého zájemce o létání a natáčení s drony, ale i výrazným posunem v žánru zatím spíš chudé a nepříliš ambiciózní dronařské literatury u nás. A co je asi nejdůležitější: na rozdíl od mnoha podobných publikací, které bývají ušity horkou jehlou a vrženy na trh jen proto, aby zachytily předpokládanou poptávku, na téhle knize je vidět kus poctivé práce.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnosobota, 01 červenec 2017 07:42
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

Pro psaní komentářů se přihlašte