Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Telink vydal zdařilou knihu o dronech DJI

Knih o dronech už u nás vyšlo několik, tahle je ale trochu jiná: nejde o všeobecnou publikaci snažící se postihnout všechno a uspokojit všechny (což dost dobře nejde), ale téma poněkud zužuje. A protože vydavatelem je společnost Telink zastupující u nás DJI, nemělo by překvapit, že nová kniha se zaměřuje především na drony od tohoto výrobce. Ve skutečnosti tu ale je dost informací i pro ostatní zájemce o bezpilotní létání.

 

Nemusí se nám to líbit, můžeme proti tomu protestovat - ale to je tak asi všechno co můžeme: DJI je dlouhodobě světová jednička v segmentu komerčních dronů a tabulku prodejů samozřejmě vede i u nás. Také tady na DroneWebu se ale často setkáváme s dotazy nasvědčujícími, že skromné návody přibalené k dronům (nejen od DJI) nedokáží postihnout všechny problémy, s nimiž se uživatelé setkávají, ani odpovědět na všechny jejich otázky.

Pak většinou nezbývá než hledat na internetu, přičemž mnohé "odpovědi", ně něž tam lze narazit, jsou - mírně řečeno - problematické. Telink se rozhodl s tímto stavem skoncovat a současně oslavit dvacetileté výročí své existence vydáním knihy zaměřené na drony DJI.

Kniha zaujme už na první pohled: tvrdá obálka s nápaditým a přitom nepřeplácaným námětem - a stejná kvalita i naprosto profesionální grafická úprava pokračují také uvnitř. Uživatele dronů ovšem nejspíš víc zajímá obsah, který je v tomto případě členěn do pěti základních oddílů:

ANATOMIE

DRONY

PROGRAMY

POSTUPY

LEGISLATIVA

Proberme si je jeden po druhém.

 

Anatomie

Už první kapitolou (stejně jako jí předcházejícím úvodem seznamujícím s historií) kniha vybočuje z rámce, který je v podtitulu: čtenář tu najde informace o konstrukci dronů a jejich základních systémech. Kromě obecného popisu těchto strojů a jejich kategorií tu jsou oddíly věnované speciálně motorům, regulátorům, vrtulím, řídícím jednotkám, akumulátorům, senzorům, ovladačům, monitorům...ale také třeba konektorům, nabíječkám, anténám atd.

Výklad je nejen technicky správný (což není u tohoto typu literatury tak docela samozřejmé), ale i stručný a srozumitelný (což je ještě vzácnější) - je to zatím nejlepší text o této problematice, s jakým jsem se v české literatuře setkal. Komu by ani to nepomohlo, popisy doplňje velké množství kvalitních fotografií a schémat.

Ještě důležitější je, že tu uživatel najde praktické rady týkající se parametrů, podle nichž drony i jejich komponenty vybírat: vysvětlení značek, významů veličin uváděných ve specifikacích a zkratek. Z uživatelského hlediska jsou přinejmenším stejně důležité také pokyny, jak s tím vším zacházet.

Kdybych chtěl být detailista a kapitole mermomocí něco vytknout, pak snad jedině to, že popis příslušenství určeného ke konkrétnímu typu, bych zařadil až do následující kapitoly, která se těmto typům věnuje - pododdíl "Doplňky pro Mavic Pro" ve všeobecné kapitole působí poněkud neorganicky.

 

Drony

Kapitola začíná stručnou historií firmy DJI, její těžiště ale pochopitelně spočívá v popisu jejích produktů. Najdeme tu tedy především dnes vůbec nejpopulárnější drony řady Phantom, Mavic a Spark, ale také starší F450. F550, S800, S900 a S1000. Chybět pochopitelně nesmí ani profesionální filmařské stroje Inspire 1 a 2 a průmyslové drony Matrice 100, 200, 210 a 210 RTK.

Začínající zájemce o drony pravděpodobně nejvíc ocení podrobný popis řady Phantom, protože i když tyto stroje vypadají na pohled všechny stejně, mezi prvním a posledním zeje propast asi jako mezi trabantem a mercedesem - a stejné je to i s cenami. Kapitola proto obsahuje nejen výčet vlastností a parametrů jednotlivých modelů, ale také názorné grafické srovnání jejich vlastností.

Podrobně popsané tady jsou také momentálně asi nejpopulárnější typy Mavic Pro a Spark, nebo mezi profesionály oblíbené Inspire a Matrice.

Kapitola se ale neomezuje jen na produkty DJI. Obsahuje i statistiky světových prodejů podle výrobců (opět znázorněné pěknou grafikou) a seznámení s nejvýznamnější konkurencí: Yuneec, GoPro Karma a Zerotech. Nechybí ani části věnované závodním multikoptérám a specializovaným dronům pro specifické využití.

 

Programy

Ovládací software a další doplňkové programy jsou neoddělitelnou a poměrně komplikovanou složkou dronu, přesto o nich uživatelské příručky v balení mluví naprosto nedostatečně. Tahle kapitola proto asi pro mnoho uživatelů bude jednou z nejcennějších částí knihy - tím spíš, že je opět udělaná velmi srozumitelně, názorně a přehledně.

V první řadě se tu pochopitelně seznámíme s ovládacími programy DJI GO a DJI GO4 - nejen se základní obrazovkou pro ovládání za letu, ale i s hlubšími úrovněmi nastavení stroje, ovladače a kamery. V této části je i vysvětlení významu zkratek na displeji vysílače Mavic Pro, popis a nastavení takzvaných inteligentních letových režimů atd.

Ze softwarových produktů DJI tu je také DJI SDK pro vývojáře a DJI SG PRO určený především k mapování atd.

Kapitola ale obsahuje i popis celé řady dalších užitečných programů od jiných autorů, především populární Litchi jako alternativa k DJI GO, software pro práci s fotografií a videem, letové simulátory, odkazy na užitečné meteorologické weby a podobně.

Opět poněkud neorganicky tu je vysvětlení výhod, významu a práce s formátem RAW - přestože bych ho asi hledal spíš v pasážích o fotografování a videu.

 

Postupy

Oddíl Postupy obsahuje všechno, co se nevešlo do předchozích kapitol. Působí tedy trochu nehomogenním dojmem, přesto o něm můžeme říct totéž, co o oddílu Programy: patří k nejužitečnějším částem knihy. Ostatně ta různorodost je do určité míry jen zdánlivá, protože tahle kapitola (alespoň v první polovině) v podstatě postupuje tak, jak operátor dronu - od nabíjení baterie a předletového nastavení, až po přistání.

Najdete tu tedy velmi důležité informace o zacházení s akumulátory, postupy kalibrace kompasu a řídící jednotky, zásady létání v různých podmínkách, v prostorách se signálem GPS i bez něj (včetně létání v interiérech), zásady fotografování a natáčení videa, informace o paměťových kartách, o vedení deníku pilota, atd. atd. Nechybí ani údaje o dalších doplňcích k dronům, o frekvencích a dosahu signálu, o možnostech školení, o webech pro sdílení fotografií a videí, nebo o servisování produktů DJI firmou Telink.

 

Legislativa

Operátor dronu se se svým strojem pohybuje v prostoru normálního vzdušného provozu a nad krajinou, v níž žijí a pracují lidé, přesto se tu mnozí chovají jak řidič na státní silnici, který nemá řidičák. Týká se to samozřejmě i majitelů produktů DJI - jich dokonce víc než ostatních, protože mají v rukou stroje s profesionálními parametry, včetně rychlosti a doletu. Což jistě víc než dostatečně opravňuje přítomnost této kapitoly v knize o produktech DJI.

Ve skutečnosti je kapitola ještě přínosnější tím, jak je zpracovaná. Zatímco předešlé české publikace tuto problematiky buď odbyly, nebo pojaly po úřednicku nestravitelně, tahle kniha složité téma líčí srozumitelně, přehledně a s celou řadou užitečných doplňujících informaci.

Ještě ke všemu tak díky nápadité grafické úpravě činí doslova barvitě: například schémata letových prostorů, které na webu Úřadu pro civilní letectví působí značně tajemně, tady jsou zpracované naprosto srozumitelně. Totéž platí i o příkladech ochranných pásem letišť.

Kromě toho, co se smí a nesmí (včetně legendárního doplňku X, postupu při získávání licence a informacích o pojišťování dronů) je tu také povídání o programu AisView znázorňujícím bezletové zóny a zóny s omezeným provozem a další užitečné odkazy tohoto typu. Nějak se sem zatoulala i informace o meteorologickém webu UAV Forecast, i když bych ji asi čekal spíš někde v blízkosti popisů jiných meteorologických webů, tedy v kapitole Programy.

Ani poslední kapitolou kniha nekončí: v jejím závěru najdete ještě vysvětlení anglických termínů a zkratek a především velmi cenný věcný rejstřík.

 

Pár slov nakonec

Jako celek je kniha po všech stránkách velmi zdařilá - autoři (ale i grafik a tiskárna) odvedli naprosto profesionální práci. Jak odborná úroveň, tak srozumitelné stylizování textu doplněného velkým množstvím názorných fotografií a diagramů problematiku přiblíží jak naprostým začátečníkům, tak i pokročilým majitelům dronů od DJI, a neurazí ani profesionály.

Jediné, co se snad dá publikaci trochu vytknout, je uspořádání textu. Některá témata se nacházejí na několika místech (někdy i trochu nečekaných) zatímco kapitolu Postupy by nejspíš šlo bezezbytku rozpustit v ostatních oddílech. Naopak by si své samostatně vyhrazené místo asi zasloužily kamery, video, foto a programy pro jejich zpracování, protože to je nejčastější důvod pořizování dronů od DJI. Nejde ale o nic závažného, ostatně orientace v knize je dokonalá, jak díky grafickému pojetí, tak i díky rejstříku.

Knihu přitom neocení jen majitelé dronů od DJI; cenné informace tu najdou i ti, kdo o nákupu takového stroje teprve uvažují, nebo majitelé dronů jiných značek. Srovnávat s předešlými českými publikacemi na téma "drony" by asi nebylo úplně spravedlivé, protože tuhle knihu poněkud limituje tématické zaměření na produkci DJI. I tak lze ale říci, že patří k tomu nejlepšímu, co u nás zatím v oboru vzniklo.

Knihu je možné objednat zde

 

Jan A. Novák

 

Bibliografie:

Kocourek, J., Řešátko, J.: Drony. Praktická příručka pro majitele dronů DJI, Tellink, Praha 2017, 176 str. Cena: 349 Kč.

Naposledy změněnoúterý, 14 listopad 2017 12:49
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte