Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Yuneec H520: nový stroj od dvojky na trhu

Yuneec je snad jedinou dronařskou firmou, která se dlouhodobě drží na předních příčkách trhu i navzdory drtivé dominanci DJI. Její řada Q přestavuje stálici díky příznivému poměru mezi cenou a výkony, novější Typhoon H zaujal designem a prvky, které jinak najdeme až u mnohem dražších strojů. Nyní přichází jeho nástupce Yuneec H520 - a vypadá zajímavě.

Yuneec H520 jsme zatím neměli možnost vyzkoušet, nicméně je to tak významná novinka, že by bylo chyba ji na DroneWebu opominout. Se svolením firmy Astra zabývající se velkoobchodem s modelářským zbožím jsme proto (s malými úpravami) převzali jejich text seznamující se základními odlišnostmi H520 od předchozího modelu Typhoon H. Nový stroj vypadá velmi nadějně - především díky novým kamerám, protože stávající CGO3+ mě moc nenadchla. Zajímavý je i výkonnější akumulátor a další prvky, plusem je i to, že bez velkých změn zůstává původní velmi působivý design.

Současně je ale nutné zdůraznit, že následující text není test. A protože po předchozích zkušenostech se stroji od Yuneec vím, že mívají i své mouchy, berte článek spíš jako základní seznámení, než jako recenzi v pravém slova smyslu.

 

Nové motory a vrtule

Firma Yuneec tenhle rok představila revoluční novinku mezi drony s označením H520. Hlavní smysl nového dronu byla jeho přednost v oblasti profesionálních služeb a každodenní práce bez ohledu na vítr, který dronům značně komplikuje lítání.

Velkou výhodou profesionálních dronů Yuneec (Typhoon H, H520, H920 plus) je šestirotorové uspořádání motorů, díky čemuž je dron takřka imunní vůči větru. Především je ale toto uspořádání bezpečné, protože stroj dokáže bezpečně přistát i jen s pěti motory, pokud se - například - porouchá motor nebo regulátor, poškodí vrtule a podobně. U kvadrokoptér by to znamenalo neodvratnou havárii.

Na první pohled je H520 stejný jako jeho předchůdce Typhoon H. Odlišnosti zaznamenáte při bližším pohledu: pohonný systém dostal výkonnější větší motory s menšími otáčkami, ale větší účinnosti. K tomu byly vyvinuty i nové vrtule s průměrem větším o 2 cm a s větším stoupáním. Kombinaci nových motorů a větších vrtulí vznikl extrémně tichý pohonný systém.

 

Až 20 minut ve vzduchu

Další změnou, která souvisí s novým pohonným systémem, jsou o 1, 5 cm delší ramena a to z toho důvodu, aby se vrtule nepotkávaly. Rameno je stejné konstrukce jako u Typhoonu H: plastový držák motoru i osvětlení a uhlíková trubka s plastovým zakončením úchytu. Nejde o stejný plast jako u předchozího typu: H520 používá pevnější materiál. Oranžová barva přináší lepší viditelnost v terénu.

Dron H520 (váha 1007 gramů) je ve srovnání s Typhoonem H (váha 1074 gramů) lehčí o 67 gramů. Je to díky využití nejmodernější technologie a integraci všech komponent na jednu desku plošného spoje.

S Typhoonem H jsou shodné podvozkové mechanizmy, podvozkové nohy a držák gimbalu s kamerou.

Akumulátor je odlišný: zatímco Typhoon H používá klasickou baterii LiPol (4 články s kapacitou 5400 mAh, kdy konec nabíjení je na úrovni 4,2 V na článek), H520 využívá novou technologii vysokonapěťových LiPol článků s označením LipolHV. Akumulátor sice má také 4 články, ovšem s nejvyšším napětím na článek (4,35 V) a s kapacitou 5250 mAh. To dodává H520 o 18 procent více energie a tak dosahuje letového času až 28 minut.

 

Ovladač s šestijádrovým procesorem

Ani vysílač nezůstal stejný. Původní ST16 pro Typhoon H obsahoval čtyřjádrový procesor Intel Aton, který není dost výkonný pro složité výpočetní aplikace používané v H520 nestačil. Proto byl nahrazen novým hardwarem se šestitijádrovým procesorem opět od firmy Intel Atom, ale s aktivním chladičem za pomocí chladícího systému Headpipe s ventilátorem. 

Ovládací funkce na přepínačích a jiných ovládacích prvcích zůstaly zachovány. Aby pilot měl informace o letu, vysílač je vybaven hlasovým modulem v anglickém jazyce a údaje můžete vidět v letovém záznamu. Inovovaná vysílací stanice nese název ST16S. Ovládací aplikace nese název DataPilot a rovněž se od předchozího typu značně liší.

Inovací prošly i letové režimy. Naleznete tu režim Manual, který se od původního Angle liší tím, že stabilizace dronu není pomocí GPS. Režim Angle zůstal zachován za pomocí stabilizace GPS.

GPS modul u H520 umí přijímat signál ze satelitů GPS, Galileo i Glonass. 

 

Tři kamery na výběr

Accelerometr u H520 funguje tak dokonale, že stoupání do výšky i klesání z výšky jde dělat po centimetru. I v prudkých poryvech větru je H520 naprosto stabilní.

Z nabídky si můžete vybrat špičkovou profesionální kameru E90 určenou pro točení filmů, dále inspekční kameru E50 pro detailní záběry až po termokameru CGO-ET pro inspekce úniku tepla, kontroly solárních elektráren.

Výraznou inovací je to, že už není používána kamera CGO3+, ale nově vyvinuté kamery sladěné s novým FlightControlerem. Z nabídky si můžete vybrat špičkovou profesionální kameru E90 určenou pro točení filmů, dále inspekční kameru E50 pro detailní záběry nebo termokameru CGO-ET pro inspekce úniku tepla, kontroly solárních elektráren a podobně.

Bohužel nové kamery nejsou vzájemně zaměnitelné se staršími CGO3+ a CGO3, přestože mnohý majitel Typhoon H by to asi přivítal.

 

Možnost mapování

Určitě po přečtení tohoto článku si řeknete, co je tak revolučního na nové H520? Co takhle 2D a 3D mapování terénu, staveb? H520 umí zmapovat pomocí aplikace cokoliv, co jí navolíte do aplikace za pomocí Offline map zprostředkovatele Google, Bing, Statkart nebo Esri.

Za pomocí výběru oblasti, kde si můžete definovat zoom od maximálního, po minimální, se vám do ST16S stáhnou mapy, které můžete využívat v terénu, kde nejsou k dispozici Online mapy.

Pomocí aplikace definujete oblast, nastavíte hlavní hodnoty jako typ kamery (pro mapování je ideální kamera E90, ale i s ostatními lze provádět mapování) mapovací zónu, výšku atd.

Samozřejmostí je i létání podle bodů, kde na mapě definujete oblast a naprogramujete každý zadaný bod včetně startu a co má dron udělat, až dokončí práci.

 

Stroj pro náročné

H520 je primárně je určen pro profesionální nasazení. Platí o něm totéž, co o jeho předchůdci Typhoon H: má mnohé profesionální funkce, které jinak najdete až u podstatně dražších dronů od konkurence (především perfektní ovládání kamery ve všech směrech možnost práce dvou operátorů a možnost nasazení termokamery).

Takže vás ta cena jistě zajímá. Firma Astra nabízí samotný stroj Yuneec H520 bez kamery (2 akumulátory, ovladač) za 39 990 Kč, H520 s termokamerou CGO-ET a stejnou výbavou za 70 999 Kč. Samotná kamera E50 stojí 25 999 Kč. Mnohem lepší E90 můžete mít za 30 999 Kč. Duální termokamera CGO-ET je za 51 999 Kč. (Všechny jsou samozřejmě s gimbalem).

Právě díky relativně příznivé ceně si ho může zakoupit i hobby dronař, především takový, který je zaměřený filmařskou práci - tentokrát už konečně s možností nasadit kameru špičkových parametrů. Teprve důkladné testování ale může odhalit, jestli se lidem z Yuneec podařilo u H520 odstranit některé neduhy jeho předchůdce

 

Naposledy změněnoúterý, 09 leden 2018 22:00
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte