Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Příběh firmy Yuneec: od modelů k letadlům a zpět

Ve světě dronů je sice momentálně jednička společnost DJI, ale i konkurence mívá zajímavé věci. To platí zejména o produktech firmy Yuneec, která dokonce jeden čas měla před DJI určitý technologický náskok. Momentálně to sice už nějaký čas není pravda, ale pořád ještě u jejich dronů najdeme užitečné funkce, které DJI nemá. A hlavně se tyto stroje dají koupit za velmi příznivé ceny, nezajímá je vaše soukromí, dá se k nim pořídit i  profi vybavení (třeba termokamera) a přitom s nimi jde provozovat docela náročnou fotografickou a filmařskou práci.

Stejně jako DJI i společnost Yuneec International začínala s elektrickými na dálku ovládanými modely letadel - ale o nějaký ten pátek dřív: vznikla v čínském Jiangsu už roku 1999. Zakladatelem a výkonným šéfem (CEO) byl Tian Yu, některé zdroje ale naznačují, že přinejmenším stejný vliv ve firmě měla jeho manželka Wenyan. Nedávno došlo ke změně: roku 2017 vedení převzal Jiang Hao (někdy uváděný jako Michael Jiang), který sem přešel ze společnosti Motorola.

 

obr: Tian Yu s manželkou Weynan

 

Yuneec u modelů letadel nezůstal a brzy představil elektrický motor pro paragliding a závěsné kluzáky. Roku 2013 následoval elektricky poháněný závěsný kluzák ETrike s motorem o výkonu 10 kW. Údajně byl připravený pro sériovou výrobu, podle všeho ale zůstalo jen u prototypu.

Místo toho společnost komerčně vyrábí dvoumístné elektrické letadlo E430, které má při cestovní rychlosti 90 km/h dolet 227 kilometrů. Designově připomíná křížence mezi větroněm a ultralightem. Roku 2010 tento stroj obdržel cenu LEAP (Lindbergh Electric Aircraft Prize).

 

obr: Elektrické letadlo E430

 

Podobně jako E430 vypadá i jeho nástupce EViva s cestovní rychlostí 160 km/h a letovou výdrží 1,3 hodiny. Pokud máte volných 91 000 dolarů, může být váš. A roku 2013 získal certifikaci ultralight Yuneec E-Spyder. Firma také vyvinula elektromotor s výkonem 60 kW, o němž věří, že ho bude dodávat dalším výrobcům malých elektrických letadel. Kromě toho vlastní řadu patentů týkající se elektrického pohonu.

S drony Yuneec začal roku 2014, kdy uvedl na trh typ Typhoon Q500. Představil ho jako první dron, se kterým můžete vzlétnout hned po vybalení z krabice. Není to tak docela pravda, protože stejné ambice měl DJI Phantom už o dva roky dřív. Ovšem když uvážíte, že vysílač Yuneec měl vestavěný dotykový displej a implementovaný software, zatímco u produktů DJI musíte na smartphone software stahovat a pak připojovat k ovladači, tak na tom něco je.

 

obr: Yuneec Typhoon Q500

 

V následujících letech přišly zajímavé drony Typhoon H, H520 a Breeze, o nichž si později povíme víc. V její produkci nechybí ani závodní HD Racer. Roku začala 2015 spolupráce s výrobcem procesorů Intel, který do firmy investoval 60 milionů USD a podílí se na vývojových programech. V poslední době se firma zase vrátila k elektrickým modelům letadel prostřednictvím stroje Firebird FPV.

Zatím poslední novinkou firmy Yuneec je skládací dron Mantis Q uvedený na trh v srpnu 2018. Váží pouhých 480 gramů a je vybavený mnoha senzory, takže zvládá navigaci i v prostorách bez GPS. Ve vzduchu vydrží ve vzduchu 33 minut, má kameru se slušnými parametry (13 mpx fotografie a 4K video), jde ho ovládat hlasovými povely a prodává se za přibližně 500 USD.

Dnes Yuneec po celém světě zaměstnává okolo 1800 osob a kromě Asie má zastoupení i v Evropě (Hamburk) a v USA (Los Angeles).

Jan A. Novák

 

obr: Yuneec Typhoon H

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175061 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62710 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57363 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29543 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more