Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Otazníky kolem nové kamery pro Yuneec Typhoon H

Hexakoptéra Yuneec Typhoon H je dron s pozoruhodnými schopnostmi za velmi příznivou cenu, určený především pro náročnější filmovou práci. O to nepříjemnější bylo, že jeho kamera CGO 3+ nepatřila k nejlepším. Nyní svitla naděje: Yuneec uvádí novou kameru C23 určenou právě pro Typhoon H. Je to naděje oprávněná?

Yuneec Typhoon H je silný a díky šesti motorům bezpečný dron, který nabízí plynulý pohyb kamery ve všech třech osách pomocí samostatného ovládání. Tomu je přizpůsobené i zvedání "podvozku" tak, aby nepřekážel v záběru. Ve své cenové kategorii pro dané využití tak prakticky konkurenci a bylo by jej možné označit za poloprofesionální nebo dokonce i profesionální stroj - kdyby ovšem jeho stávající kamera CGO3+ odpovídala požadavkům náročnějších uživatelů. Což bohužel neodpovídá.

Kamera C23 je tedy naděje na nápravu, zbývá už jen zjistit, jestli naděje oprávněná.

 

Palcový čip a 4K rozlišení

Původní kamera CGO3+ sice má "papírově" přibližně stejné základní parametry jako například kamera na DJI Phantom 4, z praktického srovnání ale vychází zřetelně hůř. Přestože čip disponuje stejným rozlišením, statické fotografie snesou menší zvětšení, především ale má malý dynamický rozsah a při videozáběrech opožděně reaguje na změny osvětlení. Kvalita obrazového výstupu za určitých podmínek nedosahuje dokonce ani té, jakou nabízí bezmála kapesní skládací Mavic Pro od konkurenční DJI.

Nyní tedy Yuneec přichází s kamerou C23, která vypadá velmi slibně. Má palcový optický čip CMOS s rozlišením 20 mpx a umí video 4K při snímkové frekvenci 60 fps. Víc informací zatím není k dispozici, nicméně základní parametry jsou shodné s kamerou na DJI Phantom 4 Pro. Z praxe už ale víme, že i CGO+ byla v hlavních ukazatelích shodná s konkurencí a přesto dávala výsledky zřetelně horší...

Kamera se ovládá stávající vysílačkou ST16, přenos obrazu probíhá v rozlišení 720p. Samozřejmě zůstává i schopnost plynulého a mimořádně přesného otáčení gimbalu o 360 stupňů a další výhody stávajícího řešení oproti konkurenci srovnatelné ceny. Půjde nasadit filtry a další příslušenství z CGO3+, ale bude třeba si pořídit příslušnou redukci.

Pro majitele Typhoon H to vypadá velmi nadějně, protože pouhým přezbrojením na novou kameru by získali výkonný filmařský nástroj - alespoň teoreticky. Ovšem v praxi to už tak jednoznačné není, přinejmenším dokud se nerozplynou některé otazníky vznášející se nad novým produktem. A ty jsou zatím docela zásadní.

 

Příliš mnoho nejasností

Tím prvním je samozřejmě cena - kterou dalo dost velký problém zjistit. Až na facebookovém profilu Yuneec jsem našel hluboko zasutou odpověď neznámého správce skupiny, podle níž to má být 799 eur. Tedy více než 20 tisíc Kč (na českém trhu to jistě bude ještě o pěkných pár tisíc víc), skoro tolik, kolik stojí celý nový Typhoon H. Čímž se rentabilita takového přezbrojení stává hodně diskutabilní.

Přinejmenším stejně závažný je problém kompatibility C23 se stávajícím modelem Typhoon H. Jejím primárním posláním totiž je viset na gimbalu inovovaného dronu Typhoon H+, který Yuneec představil na letošním veletrhu CES. (Když už jsme u toho: vylepšení spočívají hlavně v softwaru, jinak žádná velká změna.)

A tady začínají nejasnosti: firemní web pro USA tvrdí, že C23 je určená jen k Typhoon H+, zatímco evropský web naopak mluví jen o Typhoon H. Až po delším hledání jsem (opět na facebookovém profilu firmy) našel k tomuto problému následující odpověď: "Existují dvě verze C23, jedna pro starší Typhoon H a jiná, s níž bude dodáván nový. Liší se v hardwaru i softwaru."

Je ovšem trochu divné, že výrobce má tak zásadní sdělení zasuté hluboko mezi dotazy návštěvníků profilu. A že chybí informace, v čem konkrétně rozdíly spočívají. Bude verze kamery pro stávající Typhoon H podávat stejné výkony, jako ta pro Typhoon H+? Dá se předpokládat, že Yuneec má zájem motivovat majitele stávající verze Typhoon H spíš ke koupi celého nového stroje, než jen k obměně kamery, takže důvodů k optimismu není mnoho.

A do třetice je tu i problém, který měla už CGO 3+: navzdory shodným ukazatelům za konkurencí zaostávala. Bude se to opakovat i v případě C23?

Kamera C23 tedy zatím budí spíš opatrný zájem než vysloveně nadšení; alespoň dokud nebudou k dispozici přesné specifikace a především výsledky důkladných testů obou jejích verzí.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte