Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Nová kniha: Závodní koptéry a jak na ně

Knih o dronech už u nás pár vyšlo, ale přesto je tahle svým způsobem první a nejen proto, že - jak prozrazuje název - je o závodních strojích. Zabývá se dost podrobně i jejich konstrukcí a stavbou obecně, což ocení všichni, kdo chtějí o dronech vědět víc, než jen to jaký si mají koupit a jak s ním létat.

Závodní koptéry představují vyšší level létání, protože jde o stroje, které nemají senzory a hravě přesáhnou rychlost 100 km/h. Operátorovi tak díky FPV brýlím nabízejí zážitky blížící se skutečnému pilotování ve stylu Red Bull Air Race - a vyžadují nemalou zručnost. Dá se také tušit, že zájem o tuto disciplínu dál poroste, protože jestli se implementace nové EU legislativy do českých předpisů "povede" tak, jak to zdejší úředníci už mnohokrát předvedli, s obyčejným poletováním venku může být konec.

Ale závodní koptéry jsou oproti konzumním dronům vyšší stupeň zasvěcení i proto, že závodníci si je staví sami, a přitom postupy se dají uplatnit pro stavbu jakéhokoliv dronu. Ne že by knihy popisující stavbu takového stroje u nás už nebyly, popis však vzbuzoval podezření, že autor od toho chce spíš odradit. To by ovšem u závodních koptér nešlo, protože kniha by tak ztratila smysl. Proto jsem na ni byl hodně zvědavý.

Už na první pohled je tahle publikace víc než jen snaha prodat atraktivní téma: dokonalá grafická úprava, kvalitní barevné fotografie, křídový papír... Druhý pohled samozřejmě míří ke stránce s názvem OBSAH - a ani tady nechybí nic, co k tématu patří: od nářadí pro údržbu a stavbu, přes jednotlivé komponenty koptéry až po vlastní stavbu, nastavení stroje a první let. Zcela právem mají svou zvláštní kapitolu akumulátory a péče o ně.

Takže už zbývá jen se pustit do čtení - a jde to víc než dobře. Živý srozumitelný styl sem tam s nějakým tím odhlehčením a s hojností informací i praktických rad jak pro úplné začátečníky, tak i pro ty, kdo o dronech už něco vědí. Autoři (jde o kolektivní dílo iniciované firmou Rotorama) se v drtivé většině případů úspěšně vyvarovali mazáckého zvyku předvádět, že vysvětlování nejzákladnějších věcí je pod jejich úroveň (i když třeba úvod do nastavování regulátorů bych při své natvrdlosti možná přece jen potřeboval trochu podrobnější).

Zdaleka nejcennější část knihy představují kapitoly o stavbě a nastavení vysílačky a koptéry. Dychtivě jsem se vrhl především na pasáž o Betaglight Configuratoru, s nímž jsem se už dřív ne moc úspěšně potýkal. Prakticky neexistoval návod srozumitelný pro začátečníka a ani internet a běžná angličtina většinou nepomohou, protože je tam mnoho speciálních termínů, o nichž slovníky zarputile mlčí. V tomhle je přínos publikace od Rotoramy obzvlášť neocenitelný.

I kladná recenze musí najít nějaký ten stín, protože jinak by se recenzent nepovažoval za recenzenta - ale mě opravdu nic nenapadá. Prostě si to kupte; jednak proto, že jde o skvělý úvod do konstrukce dronů nejen závodních, ale i proto, že zpracování z téhle knihy dělá klenot každé dronařské knihovničky.

 

Jan A. Novák

Bibliografie

Novák, L., Fiedler, J., Šonovský, Š., Kyjovský, D.,: Závodní koptery a jak na ně. Rotorama, Praha 2019, 166 s. Cena: 199 Kč

Naposledy změněnosobota, 09 listopad 2019 10:50
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte