Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Komplexní průvodce drony: příručka jako bulvár

Výraz "bulvár" zní poněkud pejorativně, ale ve skutečnosti znamená jen hodně  barevných obrázků, velké titulky, jednoduché krátké texty a  celebrity, které mají obsahu dodat jaksi důvěrnější nádech. Přesně taková je nová kniha Komplexní průvodce drony. Otázka zní, jestli je to dobře nebo špatně.

Komplexní průvodce drony je už šestá česká publikace na toto téma, což rozhodně nevadí, protože z těch předešlých je opravdu po všech stránkách zdařilá jen jedna. Určitě dobře je i to, že vydavatel zvolil netypickou podobu: kniha je tím, čemu se v branži říká tabloid, klade tedy důraz na efektní fotografie a grafiku, jíž se plně podřizuje text skromný rozsahem. Jestli si pod tím neumíte nic představit, tak se podívejte na již zmíněný bulvár, ženské časopisy nebo některé lifestylové magazíny.

 

První dojmy

Takovou publikaci na knižním pultu rozhodně nepřehlédnete (tím spíš, že jde o formát spíš časopisový, než knižní). Přinejmenším stejný efekt má pohled dovnitř, kde to hýří barvami, efektními záběry, nadpisy slibujícími rychlé objasnění úplně všeho.

Což špatně určitě není, protože tohle přitáhne i ty, kteří by jinak žádnou příručku nečetli.

Takže pojďme dál: opravdu se tu dovíme všechno - jak ostatně slibuje i slovo "komplexní" v názvu?

Publikace je zdařile strukturovaná a přinejmenším v první polovině může být pro začátečníka nelibujícího si v četbě klasických příruček přátelským úvodem do problematiky. Jsou tu například dobře vysvětlené základní pojmy, představeny různé cenové kategorie těchto strojů pro různé typy zájemců a celá řada užitečných rad, z nichž mnohé přijdou vhod i těm, kteří už s létáním nějaké zkušenosti mají.

Nechybí ani popis některých oblíbenějších nebo rozšířenějších typů, cenné jsou také pasáže týkající se simulátorů, fotografování, filmování, následným úpravám snímků a videí, údržbě atd.

Velmi slibně vyhlíží kapitoly věnované vlastní stavbě dronu a závodění, protože tahle témata v české dronařské literatuře zatím chyběla.

Svým způsobem je zajímavý také pohled do světa profesionálních provozovatelů dronů, jejich postřehy z praxe a rady těm, kdo by to chtěli zkusit. V samém závěru nechybí ani několik stran výkladu zkratek a odborných termínů.

Tématické rozkročení, které graduje od úplných začátečníků přes fígle s kamerami, stavbu a závodění až pro profíky je ještě podtržené grafikou, faktografickými boxíky a obřími nadpisy, které vás nenechají na pochybách, že když se začtete dál, dovíte se úplně všechno. A proč se nezačíst, když to "dál" zjevně nebude moc namáhavé, protože textové partie knihy většinou nejsou obsáhlejší, než třeba článek v Blesku, o tom, že Felix Slováček popřel sex s Dádou Patrasovou.

Takže až potud celkem dobré - a nejsem asi sám u koho první prolistování vyvolalo když ne nadšení, tak alespoň příjemné očekávání. Podrobnější seznámení s obsahem ale už tak radostné nebylo.

 

Hra na odbornost

První problém publikace spočívá v tom, že (stejně jako u některých jiných českých knih o dronech) jde o překladový titul. Díky tomu třeba pasáž o legislativě je naprosto o ničem, její obsah se z českými předpisy míjí (jen tak namátkou: "nelétejte výš než 100 m"), zatímco zbytek je jen mlácení prázdné slámy. Ze stejného důvodu s českými podmínkami občas moc nekoresponduje ani část o profesionálech.

Překlad také místy vypovídá o tlumočnické bezradnosti (nebo snaze pořídit českou verzi co nejlevněji): například místo běžného termínu "gimbal" (a jeho vysvětlení pro laiky někde na začátku) tu nacházíme tohle zařízení pod několika různými pojmy: "kardanový závěs", "závěs", "gimbalová hlava", "hlava" a podobně. Zábavné jsou stylistické perličky typu "přepravní pouzdro ve stylu batohu" a jiné.

Co mě ale obzvlášť vytáčelo, jsou podtitulky kapitol typu "Chris Barnes vysvětlí...", nebo "Alli Jennings vás provede základy..." a podobně Je to typický bulvární styl "mluvících hlav", kdy redakce v podstatě naznačuje, že o tématu nic neví, takže odpovědnost přehazuje na někoho, kdo je představen jako odborník. U překladové literatury je to obzvlášť trapné: proč mám věřit jakémusi Allimu z druhého konce zeměkoule, když jsem o něm nikdy předtím neslyšel?

Publikace je také hojně vytapetovaná velkoplošnými inzeráty, často s tématikou nesouvisejícími: je libo hi-fi zařízení nebo whisky? Takže ani nepřekvapí, že v popisu jednotlivých typů dronů je ještě méně informací, než na reklamách a e-shopech jejich výrobců a prodejců.

Reklamy ostatně jsou zcela nezakrytě přímo v textech - třeba i na boty. V této souvislosti dojemná péče o to, aby dospělý člověk s dronem v nevhodném oblečení nenastydl, prozrazuje, že o komerci tu jde především.

Mohl bych v recenzi pokračovat rozebíráním kapitoly po kapitole, ale zkrátím to, protože u každé (snad s výjimkou docela cenné části o fotografování a videu) by to vyznělo stejně: Komplexní průvodce moc komplexní není, protože při snaze o komerční efekt na skutečné informace už nezbylo moc místa. Ne že by tam nebyly - ale kdyby se odstranil balast, tak zbytek na knihu vydá jen stěží.

 

Bibliografie

Bez autora: Komplexní průvodce drony. Omega Publishing Group, Praha 2018, 146 str. Cena: 149 Kč.

Naposledy změněnopondělí, 19 únor 2018 09:39
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Petr Kouřil
    Petr Kouřil 24. 5. 2018 17:21 Odkaz Komentáře

    Díky za recenzi. Byť ne úplně v pozitivním duchu. A jak tak koukám na ten časopis, který držím v ruce, tak je pravdivá. Koupil jsem ho dnes v olomouckém Albertu za podivných okolností. Kupoval jsem kromě něj ještě nějaké potraviny, takže mě vysoká výsledná suma za nákup ani nepřekvapila. Až doma jsem zjistil ze stvrzenky, že jsem za časopis zaplatil 195 Kč. Což se docela lišilo od sumy na obálce, kde je napsáno 145 Kč a to ještě té obálky na zadní straně kus chybí, tak jsem přemýšlel jestli to nebude spíš se slevou. No, zajel jsem to tedy hned řešit a paní na informacích mi těch padesát korun vrátila. Prý neví, jak se to mohlo stát. Na stvrzence byl ten časopis uveden jako "The Best". To hovoří za vše :-D Ale jelikož mám drony rád, tak na to kouknu a pak to třeba pošlu dál, ať se z časopisu potěší i další. Je fakt, že tak dvě třetiny těch informací jsou jen ty fotky a krátké texty, ale koukal jsem, že jsou tam i docela zajímavé delší články.

Pro psaní komentářů se přihlašte