Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Velká Británie se rozhodla pro povinnou registraci i malých dronů

Vláda Velké Británie zveřejnila záměr zavést povinnou registraci dronů. Součástí opatření, která jsou označována jako příspěvek k bezpečnosti veřejného prostoru, budou také povinné kursy bezpečného létání zakončené testy pro majitele malých bezpilotních prostředků. Bude se to týkat všech dronů se vzletovou hmotností přesahující 250 gramů.

 

"Drony představují značný technologický přínos a mohou být užitečné v mnoha oborech lidské činnosti, ale stejně jako všechny technologie také mohou být zneužívány," zdůvodnil záměr ministr letectví Velké Británie, lord Martin Callanan. "Dáváme jednoznačně přednost bezpečnosti obyvatelstva při zachování možností využití potenciálu dronů. Zaregistrováním dronů a proškolením jejich majitelů omezíme možnosti neúmyslného narušování vzdušného prostoru."

Součástí procesu registrace a povinného školení budou testy, v nichž žadatel prokáže, že pochopil problémy bezpečnosti vzdušného prostoru a bezpečnostní legislativu Spojeného království. Uvažuje se také o rozšíření ochranných zón kolem letišť, věznic a dalších objektů. V těchto zónách drony nebudou smět vzlétnout vůbec. Úřady patrně budou požadovat, aby drony měly zabudované GPS lokátory, které jim neumožní start.

Vláda zatím nezveřejnila žádný časový harmonogram těchto opatření.

Hmotnostní limit 250 gramů znamená, že do povinné registrace spadnou i některé kapesní drony, včetně velmi rozšířených strojů Spark (vzletová hmotnost 300 g) a Mavic (743 g) firmy DJI. Přesto její zástupci prohlásili, že s tímto záměrem souhlasí. Adam Lisberg, tiskový mluvčí DJI, v této souvislosti řekl: "Vypadá to jako rozumné opatření. Veřejnost sice musí mít přístup do vzdušného prostoru, současně tu ale musí být systémy umožňující, aby se tak dělo bezpečně. Jsme rádi, že vláda nepřistoupila k plošnému zákazu, ale snaží se hledat užitečný kompromis."

Další členové komunity provozovatelů dronů ale poukazují na to, že tyto stroje zatím nezpůsobily žádnou vážnou nehodu - na rozdíl od mnoha jiných dopravních prostředků, které nejsou regulované vůbec. Vyzývají proto k protestům.

"Registrace má určitý smysl, ale není to kouzelný proutek, který odstraní všechny problémy," komentoval záměr Allan McKenna, právnický expert přednášející na University of Kent. "Vždycky tu budou lidé, kteří zůstanou mimo systém. Tomu nejde nijak zabránit."

 

 

Jan A. Novák 

Naposledy změněnopondělí, 24 červenec 2017 21:48
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Daniel Beneš
    Daniel Beneš 28. 7. 2017 6:09 Odkaz Komentáře

    Mám doma čtvrt kilový míč, když ho hodím moc pěkně litá. Když si ho předělám na gumičku tak je to super bezpilotní prostředek co se vrací na místo vzletu. Jsem moc rád, že nežiji v GB protože bych z házení musel skládat zkoušku

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:143048 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:46734 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:19782 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:19636 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more