Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Bude Spark 2?

Společnost DJI už dlouho nepřišla s žádnou výraznou novinkou, což jí není moc podobné, takže se spekuluje, co to bude nyní. Ještě nedávno se uvažovalo o Phantomu 5, nyní ale dronoví věštci nejvíc sázejí na Spark 2.

V červnu letošního roku se objevily "zaručené zprávy", že DJI představí nástupce svého nejmenšího modelu Spark 23. července. Ale krátce na to "zasvěcený zdroj" vyslal do kyberprostoru text, podle kterého byla akce plánovaná na tento termín zrušená z důvodu "změny priorit". Pod tím je možné si představovat ledacos - a o ty představy možná jde především, protože předstírané úniky informací představují taktiku, která už je sice trochu okoukaná, ale pořád funguje. A právě DJI se k ní uchyluje velmi často.

Na odhady, že nový stroj bude nástupcem Sparka, ostatně není třeba mít jasnovidecké schopnosti, ani přístup k tajným informacím. Koncepce Phantomů už zjevně vyčerpala své možnosti, protože Mavic 2 umí totéž a přitom v praktičtějším provedení. Naproti tomu poptávka po méně nápadných trpasličích dronech poroste, ať už z důvodu nevraživosti veřejnosti i legislativy vůči dronům, nebo prostě proto, že moci nosit létající kameru všude sebou (třeba v kapse) má něco do sebe.

Samozřejmě nechybí ani odhady, jak bude nový stroj vypadat a co bude umět. Design se prý příliš nezmění, kamera však bude mít maximální rozlišení 4K při 30 fps a dvojnásobný zoom, ovšem pouze digitální. Vylepšený má být také gimbal. Další významnou změnou má být propojení ovladače USB kabelem a nikoliv bezdrátovou sítí. Lepší anténa by měla zlepšit dosah ovladače, ovšem přenosový systém OcuSync Spark nedostane a zůstane u wifi. Výdrž ve vzduchu se prodlouží o dvě minuty - a aby se majitelé první verze Sparka nemohli moc radovat ze života, tak jejich akumulátory do nové verze nepůjdou.

Dovolím si taky trochu zaspekulovat: s výjimkou rozlišení kamery mi změny nepřipadají natolik významné, aby Spark 2 už teď začal konkurovat celkem úspěšnému staršímu bráchovi. I to může být za údajným odkladem - na novinku je příliš brzy. Připojil bych se proto asi k těm hlasům, které tvrdí, že na Spark 2 si ještě chvíli počkáme.

Je ostatně možné, že čeká i DJI. Jednak na připravovanou novou legislativu v mnoha zemích - vůbec bych se nedivil, kdyby Spark 2 měl zabudovaná omezení přizpůsobená těmto nařízením, nebo možnost je prostřednictvím upgrade implementovat. Ale také na to, jak si povedou mnohem menší a levnější selfie drony od konkurence, které se výkonům Sparku začínají pomalu ale jistě přibližovat.

Každopádně, kdybych měl zbytečných pár tisíc a uvažoval o koupi nějakého malého drona, tak bych si asi v této chvíli řekl, že teď není ta  správná doba. Myslím si totiž, že v horizontu okolo jednoho roku se v tomhle segmentu začnou dít hodně zajímavé věci – jak ohledně výkonů a rozměrů kapesních dronů, tak i ohledně cen

.

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175060 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62710 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57363 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29543 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more