Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Proti dronům za světový mír

Už nějaký čas koluje po sociálních sítích video, v němž hejno miniaturních dronů s umělou inteligencí zabíjí lidi. Moderátor tu publiku předvádí, jak si trpasličí strojek najde oběť a  třemi gramy výbušniny jí udělá díru do čela. Nechybí ani věrohodná schémata a záběry z nasazení miniaturních zabijáků – včetně dopravních letadel, která nad územím protivníka nenápadně vypouštějí útočníky velikosti vrabce. A samozřejmě jsou k vidění zkrvavené oběti. Chybí jen jedno: upozornění, že jde o fikci.

Ano, trpasličí  drony existují – ale vydrží ve vzduchu jen pár minut, a to ani nenesou výkonné počítače s AI. Technických nesmyslů bychom našli víc, ale o to nejde. Zajímavější je, že video je dílem organizace Stop Killer Robots, která zjevně není chudá. A že kampaň proti dronům běží i po jiných kanálech, včetně podivných incidentů u letišť, kdy od začátku nechybí jistota, že jde o dron, ale téměř nulovou publicit dostávají zjištění, že se nepodařilo najít důkazy (o obrazových záznamech ani nemluvě, přestože v éře mobilů si můžete na YouTube dohledat málem i odřené koleno Johna Smíthe).

Jistě, velká část dronové hysterie jde na vrub touze po senzacích a fóbií  neurotické společnosti. Ale ne všechno je spontánní a například zmíněné virální video muselo být dost nákladné. Pamětníkovi se tak vybaví vzpomínka na někdejší „mírové hnutí“, které pod maskou humanity usilovalo o jednostranné odzbrojení Západu tváří v tvář totalitě. Síly se sice přeskupily, ale osvědčené metody zřejmě zůstávají. 

 

Jan A. Novák

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:174585 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62492 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:56640 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29418 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more