Informační portál o světě bezpilotních prostředků

V Praze létaly kooperující skupiny robotických dronů

V pátek 2. srpna představila Fakulta elektrotechnická ČVUT na Císařském ostrově v Praze lety skupin vzájemně spolupracujících autonomních dronů. Předvedené stroje byly dílem vědců z ČVUT a účastníků letní školy robotických systémů (IEEE RAS Summer School on Multi-Robot Systems 2019).

"Cílem této akce je seznámit světovou odbornou veřejnost, ale i zástupce průmyslu z ČR, s unikátním systémem kooperujících dronů, jehož vývoj probíhá na ČVUT v Praze a který umožní nasazení rojů inteligentních kooperujících létajících robotů v našem každodenním životě," řekl o akci vedoucí skupiny multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Dr. Martin Saska.

Na rozdíl od běžných komerčně dostupných dronů nejsou autonomní stroje řízené prostřednictvím dálkového ovládání, ale dráhy letu si volí sami za pomocí systémů s prvky umělé inteligence. To je významné zejména při práci v místech, kde není k dispozici řídící signál a signál satelitní navigace, například v budovách, v podzemních prostorách a podobně.

Takové stroje tedy mohou provádět průzkum při záchranných pracích ve zřícených domech, zakreslovat a dokumentovat interiéry rozlehlých prostor (například chrámů, zámků a dalších památkových objektů), zkoumat jeskyně, doly nebo podzemní chodby atd. Autonomní drony jsou také rezistentní vůči rušení signálu.

Velký praktický význam má i spolupráce skupin dronů. Nosnost jednoho dronu a výdrž je poměrně malá, v kooperující skupině ale mohou podnikat i velké akce, například zkoumat rozsáhlá území, hasit velké požáry, ale třeba i provádět konstrukční a stavební práce. Kosmická agentura NASA zkoumá možnost využít autonomní (a případně kooperující) drony při výzkumu lávových tunelů na Měsíci a Marsu (viz zde). 

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175061 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62710 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57363 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29543 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more