Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Nové pověsti o bájném Mavic Pro 2

O tom, že DJI chystá další převratnou novinku se spekuluje už přinejmenším od února. Pověsti o Mavic Pro 2, který dorazí na trh koncem března se sice nepotvrdily, spekulace o novém stroji však nepřestaly. A protože celkem pochopitelně jde o ostře sledovanou záležitost, přinášíme zatím poslední "úniky informací" o podobě Mavic Pro 2.

O Mavic Pro 2 jsme psali už dvakrát tady a tady. Stejně jako tehdy i tentokrát jde o informace od tajemného zdroje, který si říká Osital V - a o jehož identitě se spekuluje skoro stejně jako o dosud tajených dronech, protože se zatím málokdy spletl. Většina komentátorů soudí, že je Číňan, možná dokonce zaměstnanec DJI. Nejde ale vyloučit ani to, že si ho vymyslelo marketingvé oddělení DJI, protože řízené rádoby úniky informací už nějaký čas jsou osvědčeným nástrojem reklamy - nejen v IT (viz Apple), ale třeba také v automobilovém průmyslu i jinde.

Dosavadní zprávy o podobě Mavic Pro 2 tvrdily, že základní změnou oproti původnímu modelu se stane velikost čipu, který bude palcový (tedy jako u DJI Phantom 4 Pro). Byla v tom určitá logika - v polovině dubna však přišel překvapující obrat: čip bude sice o něco větší, než u stávajícího Mavic Pro, ale nikoliv palcový.

U této informace je třeba pár upřesnění. Nynější kamera Mavic Pro má obrazový čip 1/2,3 palce s 12,35 efektivními megapixely. Naproti tomu Phantom 4 Pro má palcový čip s 20 mpx - a stejný měl mít podle původních zvěstí také Mavic Pro 2. Novější informace však tvrdí, že až tak daleko inovace nepůjde: bude to čip Sony IMX226 1/1,7 palce s 12 mpx. Tedy větší než u stávajícího Mavic Pro 2, ale menší než u Phantom 4 Pro.

 

 

obr: Nejčastější rozměry obrazových čipů. Světlehnědý rámeček je čip v předpokládaném Mavic Pro 2, tmavohnědý v Phantom 4 Pro (zdroj: MyFirstDrone)

 

Ani to ale ještě není všechno: úplně poslední zprávy pak říkají, že stroj se bude prodávat ve dvou verzích: zatímco ta s čipem 1/1,7" bude stát 1199 USD, dražší s palcovým čipem bude za 1499 USD.

Obě verze údajně budou mít záznam videa s 10bitovou barevnou hloubkou (tedy lepší než u stávajícího modelu) a protikolizní senzory ve všech čtyřech směrech. Očekává se také ještě lepší software než má Mavic Air, možná dokonce s prvky umělé inteligence, jako má Skydio R1.

Ta nejpodstatnější informace ale zatím pořád chybí: totiž jak bude nový stroj velký a těžký. Osital V pouze říká, že bude větší, než současný model - a tady to celé nějak přestává dávat smysl. Opravdu se najde dost zákazníků, kteří utratí poměrně značnou částku, za něco, co není výrazně jiné a lepší než současné produkty? Nemluvě o tom, že očekávání příchodu Mavic Pro 2 nepochybně brzdí prodeje stávajících modelů DJI...

 

Jan A. Novák

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:140394 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:45532 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:19466 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:18868 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more